Sol Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol serçe parmak uyuşması, karıncalanma ve uyuşma hissi sinirlerin hasar görmesi sonucunda veya aşırı uyarılmasında oluşmaktadır. Koldaki sinirler, omurilikte, beyinde, omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde, periferik sinir sistemi adı verilen sinirlerde ya da deride hasar görebilir. Uyuşmanın şiddeti hasar gören yerin çok şiddetli ile bağlantılıdır. Fakat uyuşma şekli hasarın olduğu alandan etkilenmektedir. Mesela beyinde hasarı olan bir hasta için sol ve sağ vücut yarısında uyuşma hissedebilir. Vücut sinirlerinde hastalığı olan bir kişi için sadece hasarlı sinirin duyusunu aldığı alanda uyuşma hissetmektedir. Çoğu zaman parmak uyuşması tehlikeli bir durum olmazken, inme ve tümörler gibi önemli sebeplerden dolayı parmak uyuşmaları ortaya çıkabilir. Elin avuç içindeki ve arkasındaki yüzük ve serçe parmağı uyuşmaları genellikle koldaki ulnar sinir sıkışmasının bir belirtisi olarak olabilmektedir.

Bir başka deyişle sol serçe parmak uyuşmasının da dirseklerde meydana gelen bir problem zaman zaman sinir sıkışması el bileklerini ve el parmaklarını rahatsız eden çoğu zaman tüm kola yayılan ağrı, şeklinde görülen bir hastalık tipidir. Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır ve dirseği, el bileğini geçerek sonlanmaktadır. Elin serçe parmağı ve yüzük parmağının his duygusundan elin parmaklarının hareketinin bir kısmından sorumludur.

Sol serçe parmak uyuşması belirtileri nelerdir?

Dirseğin iç tarafından elimizle de hissedebileceğimiz bir tünel geçmektedir. Dirseğin almış olduğu bir travmadan, ulnar sinir etkilenirse dirsek kırıkları sonrası gibi sinirinde gelişen ödeme bağlı şekilde sinir, bu tünel içerisinde sıkışma ihtimali vardır. Bu duruma kubital tünel sendromu ya da ulnar sinir sıkışması adı verilmektedir. Bu belirtileri detaylı olarak sayarsak;
 • Müzikal bir enstrümanı kullanırken veya elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapma esnasın da zorluk yaşamak.)
 • Özellikle geceleri ortaya çıkan elin serçe ve yüzük parmağında uyuşma hissi olması
 • Kavrama veya ayıklama işleminde güçsüzlük hissinin oluşması
 • Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında serçe parmakta uyuşma
 • Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikâyetler oluşmaktadır.
Sol serçe parmak uyuşması tedavisi nasıl yapılır?

Sol elin yüzük parmağından ortaya çıkabilecek uyuşmalar, çoğu zaman bu belirti ile görülmektedir. Öncelikli olarak bu bölüm ile alakadar olan Uzman bir doktora danışmak, akabinde yapılacak tetkikler ile tedaviye karar vermek gereklidir. Eğer serçe parmak uyuşması kubital tünel sendromundan kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi ya da ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Sol Serçe Parmak Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmaklarında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmaklarında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6