Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması; Parmaklarda oluşan, iğnelenme hissi veya uyuşukluk birçok tıbbi, cerrahi ve hormonal durumda görülmektedir. Eğer parmaklarda uyuşma ile deri renginde veya duyularda değişiklik görülür ise kalıcı hasarın veya dokularda bozulmaya sebep olan şeylerin, durdurulması için ciddi tıbbi müdahalenin yapılması gerekmektedir. Parmak uyuşması, genellikle geçici veya ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Şikâyetlerin azaltılması ve tedavi için, temel nedenlerin ve ortaya çıkış şeklinin hasta tarafından tanımlanması oldukça önemlidir. Parmaklarda uyuşukluğun sıkça görüldüğü bazı tıbbi durumlar şunlardır:

Karpal Tünel Sendromu: Parmaklarda bulunan orta sinirin karpal tünelden çıkışı (Bilek eklemi hizasında) boyunca sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ağır fiziksel aktivite, tekrar eden el hareketleri veya bilek seviyesinde yapılan işler özellikle, uzun süre bilgisayar kullanma, ağırlık kaldırma gibi, karpal tünel sendromuna sebep olabilmektedir. Hastalık sonucunda parmaklarda ve parmak uçlarında, ellerde, uyuşma, ağrı en belirgin belirtileri arasındadır.

Dirsek Kemiği Siniri Sıkışması: Dirsek kemiğinin, sinirleri ellerden ve ön koldan geçerek, ellere kas ve tendon kılıfının altından girer. Bununla beraber belli işlerde, elin genel duruşu, travmatik olaylar ve kaza sonucu olan düşmeler ağrıya, el kaslarında rahatsızlık ve his kaybına ve parmaklarda uyuşukluğa yol açan dirsek kemiği sıkışmasına sebep olmaktadır.

Periferik Nöropati: Sinirlerde uzun süreli oluşan, iltihap veya hasar sonucu meydana gelmektedir. Etkilenen alandaki sinirlerde uyuşmaya ve his değişkenliğine sebep olmaktadır. Eğer tetikleyici unsur kontrol altına alınmaz ise hastalık, ana kas grupları ve vücudun organlarına da yayılabilir.

Boyun Kireçlenmesi (Servikal Spondiloz): Kemik hasarı hastalıkları sebebi ile boyun omurunda aşırı aşınma ve boyun sinirlerini içeren kanalın açıklığını değiştiren yırtılmalara maruz kalabilmektedir. Boyun sinirlerinin sıkışması bazı uzuvlarda hareket kabiliyetinin sınırlanmasına sebep olarak tutukluk, ağrı ve parmak uyuşmasına yol açmaktadır.

Dolaşım Bozukluğu: Kalp ve diğer dolaşım organları ile ilgili bir sorunlarda da parmak uyuşması olabilmektedir. Parmaklara giden kanın, tamamen engellenmesi ya da yetersiz olması durumunda parmakta uyuşma ve tutukluk görülmektedir. Bazı ritim bozukluğu durumlarında, kalp, beyin ve diğer hayati organlara yeteri kadar kan pompalayamaz ve doku ölümü ve iskemik durumuna yol açarak uyuşma görülür.

Diyabetik Nöropati: Uzun süre devam eden ve iyi tedavi edilmeyen şeker hastalığı, sinir uçlarını etkileyerek uyuşmaya sebep olabilir. Diyabetik nöropatinin diğer özellikleri ise duyu ve hislerde farklılaşma, aşırı susama hissi, bitkin hissetme ve aşırı idrar boşaltımı dır.

Bütün bu hastalıkların yanı sıra vitamin eksikliği ve felç geçirmede parmaklarda uyuşmaya sebep olmaktadır.

Parmak Uyuşması: Belirtileri uzun süreli görüldüğünde mutlaka Uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendi başına yapacağı birtakım önlemler ile de tedaviye katkı sağlamaktadır. Bu önlemler ise; düzenli egzersizler, dolaşımın arttırılması, sıcak ve soğuk kompresler, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yaşam tarzı değişikliği ve vitamin kullanımıdır.

Parmak Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Ayak Bileği Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6