Ayak Parmağı Şişmesi Ayak Parmak Şişmesinin Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Ayak Parmağı Şişmesi Ayak Parmak Şişmesinin Nedenleri?

Ayak Parmağı Şişmesi, Ayak parmağı ellerinizin ve ayaklarınızın uç kısımlarında bulunan, fonksiyonel olarak pek çok olayda görevli olan organlardandır. El parmaklar ince işleri tutmada, yapmada ve kavramada önemlidir. Ayak parmakları ise yürümede çok önemlidir. Parmaklar, gün içinde en fazla kullanılan organlardan birisidir. Bu yüzden dış etkilenmelere de çok daha fazla açıktır. Bir parmaklarda sırasıyla; kas, cilt, yağ doku, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentler bulunur. Sayılmış olan bu yapıların herhangi birinde hastalık yapıcı ayak parmak şişmesine sebep olabilir.

Ayak Parmak Şişmesinin Nedenleri?
  • Travma: Ayak parmaklar travmalara çok fazla açık olan yapılardandır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı olarak şişlik, kızarıklık, ağrılar ve ısı artışı olabilir.
  • Ayak parmak kırılmaları: Ayak parmağı kırılmaları, özellikle sporla uğraşan insanlarda daha çok görülmektedir. Örneğin; ayak parmağına dik bir şekilde gelen top ayak parmağının kırılmasına ayak parmağının şişmesine yol açabilir. Kemik ve erimesi yaşlı olan kişilerde ayak parmaklar ve parmaklar kolaylıkla kırılmaktadır. Kırığın bulgularından bir tanesi de şişliktir. Ayak parmağında şişliğin yanı sıra ağrılar, ısı artışı ve morarmalar gözlenebilir.
  • Ayak parmak çıkıkları: Ayak parmağının zorlandığı zamanlarda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle genç ve orta yaş erkeklerde karşımıza çıkmaktadırlar. Çıkık belirtileri ise eklemde hareket kısıtlılığı, ağrı ve ayak parmağında şişliktir.
  • Ayak parmak cildi enfeksiyonları: Parmak cildi bakteriler, parazitler, virüsler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. Bizim en çok gördüğümüz; ağrılı şiş ve içi beyaz iltihaplı olan ve halk arasında dolama olarak isimlendirilen stafilokok enfeksiyonudur.
  • Ayak parmağı eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir sebebe bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan sebeplere bağlı da tutulabilir. Enfeksiyöz olmayan sebepler arasında en çok romatoid artrit bulunur. Romatoid artrit, inflamatuar bir hastalıktır. H
  • Tam olarak hiçbir zaman iyileşmez ve ayak parmak eklem tutulumları çok görülür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok severler.
  • Ayak parmak tendinitleri: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olmasıdır. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz de olabilir.
  • Ayak parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit adı verilir. Myozitte kas ağrılı, hassas ve şişliklerdir.
  • Ayak parmak tümörleri: Tümörler, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanmaktadır. Bu yapılar sırası ile yağ doku, cilt, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir

Ayak Parmağı Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Burkulması Belirtileri ve Tedavisi