Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Ayak parmakları, vücudun hareket etmesi, yürümesi, koşması için gerekli olan parmaklar olmasaydı, hareket etmek oldukça güç olurdu. Topuklar yere dengeli bir şekilde sabitlenemez ve kaldırılamazdı. Ayak topuğunun yerle teması eksildikten sonra parmaklara kuvvet yansır ve bu kuvvet tarak kemiklerinde sonlanır. Bu hareketle ayak parmakları olmadan yapılamaz. Parmaklar olmasaydı, tarak kemikleri yere paralel gelecek şekilde basamaz ve vücut öne doğru hareket ettirilemez. Ayak parmakları yere basıldığında vücudun öne doğru hareket etmesini sağlayan kuvvet, parmakların ucunda bulunan kuvvetli kaslardan sağlanmaktadır. Ayak parmaklarının üç ve beşincisinde iki, diğerlerinde ise üç adet parmak kemiği bulunmaktadır. Bu kemikler ayak parmaklarının yerde oluşan kuvveti çok iyi şekilde kavramasını sağlar. Ayak parmaklarının en önemli görevi yürüme anında gerçekleşir. Hareket etmeden durulduğunda vücut ağırlığı topuk kemiği ve tarak kemiklerinde olur. Hareketsiz dururken ayak parmaklarında hiçbir baskı olmaz. Ayak parmakları hareketsiz haldeyken dinlenme aşamasında olur. Aksi halde yük devamlı parmaklarda olsa parmaklar bu yüke dayanamaz ve kişinin ayakta kalması zorlaşır.

Ayak parmakları hastalıkları nelerdir?

Ayak başparmağında kemik çıkıntısı: Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Genelde ayağı sıkan ve yüksek topuklu ayakkabı tercihi nedeniyle oluşur. Bunun yanı sıra başparmak travması, kaza gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir. Tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar şikâyetlerin azalmasını sağlar. Kesin tedavi için cerrahi kullanılarak çıkıntı yapan kemiğin alınması gerekir.

Marton hastalığı: Yine erkeklerden fazla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ayak parmaklarının ön kısmında bulunan kemik aralarınsa bulunan sinirlerde hasar oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Özellikle ayağın 3 ve 4. Parmağında bulunan sinirlerde oluşur. Sinir hasarı nedeniyle şiddetli ağrı, sancı gibi yakınmalar hissedilir. Marton tabanlığı kullanılarak sinirlerdeki basınç azaltılabilir. Kesin tedavi için metatars kemiklerinin arası cerrahiyle açılarak sinir sıkışması giderilebilir.

Hallux rigudus: Baş parmağının artroz nedeniyle hareket kabiliyetinin sınırlanmasıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Hasta yürümekte güçlük çeker. Kişiye özel tabanlıklar kullanılarak hastanın şikâyetleri hafifletilebilir.

Hallux valgus: Rahatsızlık genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi statik bozukluktan dolayı da yaşanabilir. Ayak başparmağı içe doğru döner. Şikâyetlerin giderilmesi için topuksuz rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca özel aparatlar kullanılarak da şikâyetler azaltılabilir. Şiddetli olmayan rahatsızlıklar için cerrahiye ihtiyaç duyulmaz. Rahatsızlık ilk evrelerdeyken özel ortopedik tabanlıklar kullanılarak hastalığın şiddetlenmesi önlenebilir. Hastalık ilerlediğinde nasır ve ikinci parmakta çekiç parmak durumu gelişebilir. Yine özel tabanlıklar kullanılarak hissedilen şikâyetler hafifletilebilir.

Çekiç parmak: Genelde ayak başparmağında görülen bir rahatsızlıktır. Ayak başparmağı kıvrılarak ciddi anlamda ağrıya sebep olur. Tek başına ayak pençe görünümü alır. Genelde dar ayakkabı tercihi nedeniyle kadınlarda daha fazla görülür. Ayak ayakkabı içinde uzun süre bükülü şekilde kalması, vücut yapısında farklılık ve parmakları dik tutmaya çalışan kaslarda gelişen zayıflık sebebiyle oluşabilir. Ayak parmaklarında görülen en ağrılı hastalıklardan biridir. Beraberinde nasır meydana gelebilir. Nasır için basit tedavi yöntemleri uygulanarak nasır tedavi edilebilir. Ağrılı parmak üzerine pamuk yerleştirilerek rahatlama sağlanabilir. Eğer alınan önlemlere rağmen ağrı azalmıyorsa basit bir cerrahi işlemle ağrı giderilebilir. Cerrahi hastalığın kesin tedavisini sağlar. Ufak bir kesi açılarak kemik içine 1-1,5 ay kadar kalacak bir tel yerleştirilir ve bu tel parmağın eski haline dönmesini sağlar.

Ayak Parmakları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Dolama Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Dolama Belirtileri ve Tedavisi

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6