Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş parmak uyuşması, birçok kişide normal olarak karşılaşılan bir durumdur. İnsanlarda çok yaygın olarak karşılaşılan baş parmak uyuşması, parmaklarda duyu kaybı, hissizlik, karıncalanma gibi sorunlara neden olur. Bu gibi durumlarda kişilerde dikkat dağınıklığı ve hareket sınırlanması gibi problemlere neden olur. Bu gibi problemler nedeni ile baş parmak uyuşması sorunları kişilerde rahatsız edici bir durumdur. Baş parmak uyuşması sorunu her ne kadar kişilerde basit nedenlerden kaynaklansa bile bazı insanlarda çok büyük bir damar problemi nedeniyle de ortaya çıkabilir. Eğer sorun kişilerde kronik bir şekilde görülüyorsa ve birkaç dakikayı aşarak etkilerini gösteriyorsa bu durumda kesinlikle doktora giderek meydana gelen uyuşma probleminin çözülmesi gerekir. Aksi durumlarda çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü başta baş parmak uyuşması olmak üzere tüm uyuşma sorunları kişilerde ciddi sorunların belirtisi olabilir. Baş parmak uyuşmasının bazı önemli nedenleri vardır. Sizlerde bu nedenlere bakarak sorununuzun ciddiyetini anlayabilirsiniz.

Baş parmak uyuşması neden olur?

Bu sorunun en büyük nedenlerinden bir tanesi kişinin kolunu hep aynı pozisyonda çok uzun süreler tutmasıdır. Bu insanların karşılaştıkları baş parmak uyuşması sorununun en çok karşılaşılan nedenidir. Eğer sizlerde sürekli olarak aynı işi yapıyorsanız ve genellikle baş parmağınız aynı zamanlarda uyuşuyorsa bu durumda meydana gelen uyuşmayı yaptığınız işe ya da bu işi yaparken durduğunuz pozisyona bağlayabilirsiniz.

Baş parmak uyuşmasının bir diğer nedeninden bahsedecek olursak, kimi zaman kişilerin baş parmaklarına gelen damarlara tam olarak kan gelmemesi gibi bir durum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Eğer sorunun nedeni bu ise kesinlikle kişinin acil bir müdahaleye ihtiyacı olabilir. Çünkü parmağa yetersiz kan gelmesi durumu kişilerde çok büyük tehlikelere neden olabilir. Baş parmak uyuşması bazen de kişinin parmağına giden sinirlerin herhangi bir darbe, yaralanma gibi durumlar nedeni ile sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer sorun bu nedenden dolayı ortaya çıkıyor ise yine kişinin acil bir muayeneye ihtiyacı vardır.

Çoğu zaman meydana gelen baş parmak uyuşması, tehlikeli bir durum göstermez. Fakat yine de sık baş parmak uyuşması yaşıyorsanız kesinlikle doktora giderek bu durumun herhangi bir anormal nedeninin olup olmadığına bakın. Çünkü bu gibi uyuşma sorunları eğer herhangi bir enfeksiyon ya da yukarıda belirttiğimiz nedenlerden kaynaklanıyor ise zamanla çok büyük sorunlara neden olabilir. Baş parmak uyuşması sorununun yanı sıra eğer herhangi bir morartı, renk değişimi ya da titreme gibi anormallikler yaşıyorsanız bu belirtiler farklı hastalıklara işaret olabilir. Eğer sizlerde böyle sorunlar yaşarsanız en fazla 2 gün bekleyin. Bu süre sırasında herhangi bir iyileşme görmezseniz kesinlikle doktorunuza başvurun. Bu gibi durumlarda kişilerde kangren başta olmak üzere çok farklı hastalıklar etkili olabilir. Baş parmak uyuşması sorunlarında genellikle doktorlar tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak sorunları çok rahat bir şekilde çözerler. Bu gibi durumlarda doktorlar herhangi bir damardan şüphe duyarlarsa daha detaylı muayeneler yapılabilir.

Baş Parmak Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Güncel

DNA Parmak İzinin Alanı

DNA Parmak İzinin Alanı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6