Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı, Ayak baş parmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelebilir. Sağ ayak baş parmak ağrısı bir yere çarpılması sonucu, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi sebeplerle sağ ayak baş parmağı ağrımaktadır. Ayaklar şişebilir, uyuşmalar veya morluklar oluşabilir. Bu durumda ağrılar dinlenme ve buz tedavisi ile kolayca geçme eğilimi gösterirler. Ama bunun dışında çok daha ciddi sebeplerle deayak baş parmak ağrısı ortaya çıkabilir.

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Sebepleri?

Gut hastalığı: Ayak baş parmağında kızarmalar, şişmeler, ani olarak ağrı ve sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Gut kendini sol ve sağ ayaklarda, bileklerde ve dizlerde göstermektedir. Ürik asit yüksekliği gutun altında yatan sebeplerdedir.

Bunyon: Ayak baş parmağını ayağa bağlayan eklemde ortaya çıkan bir şişliklerdir. Bunyon ayak baş parmağın diğer parmaklara doğru baskı yapmasına sebep olduğu için çok acı verici olabilir.

Ayak Nasırı: Sürtme ve baskı sebebiyle ayakta çıkan nasır ayak baş parmakta ağrımaya sebep olabilir.

Ayak Mantarı: Ayak mantarı, mantarların sebep olduğu enfeksiyon sonucu kızarıklık, deri soyulması, kaşıntı, su toplaması ve ağrı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Ayak mantarları son derece bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı havuzlardan, hamamlardan çok kolay kapılabilir.

Düz Tabanlık (Pes Planus): Ayak tabanının neredeyse tamamının yere değmesi durumuna denir. Genlerle geçen bir durumdur. Ayakta ve ayak tabanlarında ağrılara sebep olabilir.

Sağ Ayak baş parmak ağrısı diğer sebepleri şunlardır
 • Kemik tümörü
 • Damar Hastalığı
 • Tırnak batması
 • Parmağı saran tendon ve bağlarda iltihaplanma
 • Osteoartrit
 • Çatlama, kırılma
 • Romatoid Artrit
Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi sağ ayak baş parmak ağrısının altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Eğer gut hastalığı veya damar hastalığı gibi ciddi bir durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka tıbbi yardım alın.
 • İltihap Sökücü İlaçlar: Aspirin, ibunofren gibi steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar, ağrının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Dinlenme ve Buz Tedavisi: Çarpma, vurma gibi fiziksel bir temas sonucu oluşan ağrılarda dinlenip, vücudun iyileştirmesini beklemek ve ağrıyan yere buz koyup, beklemektir.
 • Ayakkabılarınızı Değiştirin: Sağ ayak baş parmak ağrısı ayakkabıların dar olmasından dolayı ağrıya neden olabilir.
 • Diyet Değişikliği: Eğer gut hastalığı şüphesi var ise proteinli yiyecek tüketimini azaltmak gerekebilir. Bu konuda teşhisi ve tedavi yöntemini doktor karar verecektir.
 • Bol Su İçin: Vücudun susuz kalması halinde dolaşımda problemlere neden olarak ağrı meydana olabileceği için bol bol su içmek gerekir.
 • Kortikosteroid Enjeksiyonlar: Normal ağrı kesici ilaçların işe yaramadığı durumlarda kortikosteroid enjeksiyonlar doktor tarafından tavsiye edilebilmektedir.

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Yorumları

soru

İshak

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol Ayak Baş Parmağı Sinirim Acıyor Gerildiğinde Felan Kopacakmış Gibi Oluyor neden

Cevap yaz
cevap

Bayülken

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Geçmiş olsun, Ayak başparmak ağrısı genelde Çarpma, Vurma ya da ayakkabı sıkması gibi fiziksel olarak parmağın dışarıdan bir temas sonucu zarar görmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda ağrı dinlenme ve buz tedavisiyle iyileşebilir. Ağrınız çok şiddetli seviyedeyse Fizik Tedavi, Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerine giderek muayene olmanızı tavsiye ederim.

cevap

Cesim

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol ayak baş parmak ağrısı, vitamin eksikliğinden olabilir. Birde gün içerisinde çok fazla ayakta duruyor yada yürüyorsanız ondan ağrıyabilir. Doktora giderek sinir testide yaptırabilirsiniz. Eğer bu saydıklarım yok ise sinirleriniz zayıflamış olabilir. Bu tür şikayetlerde genellikle sinir zayıflığından kaynaklı olabiliyor. Kendinizi gün içerisin de fazla yormayın. Yapabilirseniz masaj yapabilirsiniz. İnciltmeden.

soru

Gülşen

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Sağ ayak taki baş parmaktaki ağrı bel fıtıkların san kaynaklanan bilir mi

Cevap yaz
cevap

Feyzullah

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba Gülşen hanım, yanlız ayak baş parmağınız ağrıyor ise bu sğrılar bel fıtığından dolayı olmaz. Fıtık ağrıları ayağın hepsinden topuğa kadar hissedilir. Ayak parmağınız farkında olmasan darbe almış veya çarpmış olabilirsiniz ve ağrılarda bu yüzden olabilir. Yine de bir ayak filmi çektirmeniz ağrınız hakkında fikri verebilir. Geçmiş olsun.

cevap

Uygan

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar, sağ ayak baş parmağının birden çok ağrı sebebi olabilir. Bel fıtığı belirtileri ayak topuğundaki kadar hissettirir kendini ama sağ ayak baş parmak ağrınızın sebebi olup olmadığı öğrenmek ve emin olabilmek için ancak bir beyin omurilik sinir cerrahına muayene olunup mr filmi ile emin olunabilir.

soru

Akif

05 Mayıs 2024 Pazar

Sağ ayak başparmağım sıkı ayakkabilar giydigim zaman futbol oynadigim zaman hemen agriyabiliyor ve surekli bir durum hic iyilesmiyor

Cevap yaz
cevap

Semin

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar ayakkabı sıkılığı ve en köşedeki parmak sıkıştığından dolayı dolaşım yavaşlar ve uyuşukluk başlar. Özellikle futbol oynarken ayakkabı sıkılığının dışında şut çekerek ayağa azlardan baskı yüklenmesi uyuşukluğu arttırır. Bu ağrının ve uyuşukluğun geçmesi için ayağınızı ılık suda ve masaj ile rahatlatmanız yeterli olacaktır. Geçmiş olsun.

cevap

Aktan

05 Mayıs 2024 Pazar

Bu gayet doğal bir şey. Neresi olursa olsun darlığa ve sıkılığa mağruz kalırsa ağrır. Futbol oynadığınızda ise ayağınıza darbe uygulandığından buda gayet normal. Ağrısının geçmesi ise ayağınızı bir süre ılık suda bekletip masaj yaparsanız ve bir iki gün terlik gibi ayağı sıkmayan açık şeyler tercih edin.

soru

Emine

11 Nisan 2024 Perşembe

Sağ baş parmağıñ aksam yatinca felaket ictwn kaşindi kremler surdum sabah kalktigimdada icten agriyordu.ne olabilir acaba dista bisey gorunmuyor.

Cevap yaz
cevap

Leyla Ak

11 Nisan 2024 Perşembe

Kronik bir rahatsızlıktan dolayı veya alerjik bir rahatsızlık sonrası böylesi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmış durumdasınız. Rahatsızlığınız nedeni gıda zehirlenmesi veya alerjik bir besin tüketilmesinden dolayıdır. Böcek ısırıklarından dolayı da böylesi bir durum oluşmuş olabilir. Bir kaç gün bekleyin şayet rahatsızlığınız geçmezse problemi uzman hekime bildirmelisiniz.

cevap

Şehrinaz

11 Nisan 2024 Perşembe

Emine hanım bu şikayetinizin devamlı olarak tekrarlayıp tekrarlamayacağına öncelikle dikkat etmeniz gerekiyor. Şayet tekrar yaşarsanız bu şikayeti doktora başvurup sebebini araştırmanız size tavsiyemizdir. Unutmayın ki erken teşhis bir çok rahatsızlığın vücuda zarar vermeden giderilmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle rahatsızlığınızı ihmal etmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Baş Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6