Ayak Baş Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak iltihabı, Çeşitli nedenler sonucu ortaya çıkan ayak baş parmak iltihabı oldukça can yakan ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Hastalık tedavi edilmez ise parmakta oluşan iltihap yayılmaya başlar tırnakta şekil bozukluğu, tırnağın çekilmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Hatta bazı durumlarla kangren ile bile sonuçlanabilir. Ayak baş parmak iltihabı ihmal edilmemeli en kısa zamanda doktora başvurulması gerekir. Ayak baş parmağı iltihabı oldukça sık rastlanılan bir durumdur.

Ayak baş parmak iltihabıneden olur?
  • En önemli nedeni yanlış tırnak kesilmesine bağlı oluşan tırnak batmalarıdır. Batan tırnak deriyi kanatarak orada iltihap oluşmasına neden olur. Oldukça rahatsız edici ve çok can yakıcı durumların oluşmasına neden olur.
  • Tırnakların banyo yapıldıktan sonra derin kesilmesi de tırnak batmalarına neden olur.
  • Ayak üzerine ya da baş parmak üzerine düşen ağır cisimler, hızlı bir şeklide çarpma parmakta enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.
  • Enfeksiyon
  • Ucuz olsun diye gelişi güzel alınan ayakkabılar, burnu dar topuklu ayakkabılar, uzun süre ayakta kalmak parmaklara aşırı yük binmesine ve tırnak batmalarına, nasır oluşumlarına neden olur. Oluşan bu nasırlar da ihmal edildiğinde enfeksiyon oluşmasına neden olur.
  • Ayakların hijyeninin sağlanmaması, çorapların her gün değiştirilmemesi, ayakların yıkanmaması, pamuklu olmayan çoraplar giyilmesi, başkalarına ait olan çorap ve ayakkabıların giyilmesi, ayakların ıslak kalması, hamam, havuz gibi ıslak ortamlarda ortak kullanım alanlarında bulunan terliklerin giyilmesi gibi nedenler ayaklarda çeşitli mantar oluşumlarına neden olur. Bu mantarlar tedavi edilmediği taktirde ayaklarda ve özellikle baş parmakta başlayan kaşıntı sonucu çeşitli iltihap oluşumlarına neden olur.
Ayak baş parmak iltihabıtedavisi

İltihabın oluşum durumuna göre farklılık gösterir. İltihap yeni başlamış ise tedavide çok kısa sürede sonuca ulaşılır. Fakat rahatsızlık daha ileri bir boyuta ulaşmışsa tedavisi de o kadar uzun sürecektir. Bu tip rahatsızlıklarda hasta da şeker hastalığı yoksa rahatsızlık doktorun vereceği antibiyotik ve çeşitli kremler ile evde tedavi edilebilir. Daha ileri boyutlarda tırnağın çekilmesi, yaranın kesilmesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu tip durumlar da enfeksiyon bazı hastalarda vücuda yayılmış olarak görülür. Hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayak baş parmağında oluşan felon denilen iltihaplı rahatsılık parmak ucunun birçok katmanın da oluşur. Bu nedenle iltihabın boşaltılması gerekir. Bu yöntem genelde parmak ucunun her iki tarafına kesik atılarak iltihabın boşaltılması sağlanır. Bu aşamadan sonra yaranın iyice temizlenmesi için gerekli solüsyonlarla pansuman yapılır ve kesinlikle özel bakım uygulanması gerekir.

Ayak Baş Parmak İltihabı Yorumları

soru

Engin

08 Nisan 2024 Pazartesi

Ayak basparmakta intaap

Cevap yaz
cevap

Mümin

08 Nisan 2024 Pazartesi

Ayak baş parmağındaki iltihap genellik yanlış tırnak kesmeden meydana geliyor. Buna da tırnak batması deniliyor. Tedavisi antibiyotik kullanılarak ilk önce iltihabı gideriliyor daha sonra çekme işlemi gerçekleşiyor. Ama çekmede tek başına çare değil. Çekildikten sonra da uzayan tırnağı tekrar aynı şekilde kesersek yine batma olur iltihaplanır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmaklarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmaklarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri