Parmak Maymun Yapısal Özellikleri
15 Mayıs 2024

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak maymun, Ekvator, Brezilya, Kolombiya, Bolivya ve Peru gibi Güney Amerika ülkelerindeki yağmur ormanlarında yaşayan küçük boyda bir maymun türüdür. Aynı zamanda cüce ipek maymunu olarak da anılırlar. Dünyada yaşayan maymun türleri arasında en küçük boydaki maymunlar bunlardır. Ağırlığı da sadece 100 gram kadardır.

Parmak maymunlar gruplar halinde yaşam sürerler. Ancak kurdukları gruplar sadece 2-9 maymun arasında değişir. Gruplara baskın bir erkek maymun liderlik yapar. Genellikle gruplarda ailelerden meydana gelir. Çok nadir olarak 1-2 tane aileden olmayan yetişkin maymunlarda grupların içine girebilir. Grup içinde bulunan parmak maymunlar aralarında karışık seslerle, işaretlerle iletişime geçerler.

Parmak maymun yapısal özellikleri nelerdir?

Parmak maymunların beden uzunluğu 11,7 ile 15,2 cm arasında değişmektedir. Kuyrukları bedenlerinden biraz daha uzundur. Kuyruk uzunlukları da sadece 17,2 cm ile 22,9 cm arasındadır. Yetişkin bir parmak maymunun ağırlığı yaklaşık olarak 100 gramı biraz geçer. Kürk renkleri koyu kahve, gri, turuncu, siyah ve beyaz tüylerden meydana gelir.

Parmak maymun türleri kafalarını tam 180 derece döndürebilir. Ayaklarındaki pençe gibi olan tırnaklarıyla ağaçlara tırmanmakta hiç zorluk çekmezler. Bu maymunlar dört ayak üstünde yürürler. Ağaçlarda daldan dala yaklaşık 5 metrelik mesafeyi sıçrayarak rahatlıkla aşabilirler. Ağaçların çoğu parmak maymunların yaşam alanlarıdır. Yerden yaklaşık 20 metre yükseklikteki ağaç dallarının arasında yaşamayı çok severler.

Parmak maymun beslenme ve üreme özellikleri nelerdir?

Parmak maymunlar en fazla ağaçların reçinesini tüketerek beslenirler. Bundan başka beslenmelerinde meyveler ve böceklerde önemli bir yer tutar. Bu maymun türlerinin belirli bir çiftleşme dönemi bulunmamaktadır. Yıl içine bir defa ikiz doğum yapabildikleri gibi, iki ayrı dönemde tek doğumda yapabilirler. Ayrıca parmak maymun genellikle tek eşliliği benimsemiş bir maymun türüdür.

Parmak Maymun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Baş Parmak Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6