El Parmaklarında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Parmaklarında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmaklarında Ağrı, El parmakları, ellerimizin uç kısımlarında bulunan, fonksiyonel olarak birçok olayda görevli olan organlarımızdır. El parmaklarımız; ince işleri yapmada, tutmada ve kavramada önemlidir. Parmaklar, gün içinde en fazla kullandığımız organlardan birisidir. Bu yüzden etkilenmelere de çok açıktır. Bir parmakta sırasıyla; cilt, yağ doku, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentler bulunmaktadır. Sayılmış olan bu yapıların herhangi birindeki patoloji el parmaklarında ağrılara neden olabilir.

El Parmaklarında Ağrı Neden Olur?
 • Fazla kullanıma bağlı: El parmakları, gün içinde her zamankinden daha fazla kullanıldığında ağrı meydana gelebilir. Dinlenmek ile geçebilen bir ağrı türüdür.
 • Travma: El parmakları travmalara oldukça açık olan yapılardır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı şişlik, kızarıklık, ağrı ve ısı artışı olur. Travmalara bağlı parmak kırılmaları ve parmak çıkıkları olabilir. Parmak kırılmaları, özellikle sporla uğraşan insanlarda çok fazla görülmektedir. Parmağa dik şekilde gelen bir darbe parmağın kırılmasına yol açabilir. Yaşlı ve kemik erimesi olan kişilerde parmaklar darbe olmadan kolaylıkla kırılabilmektedir. Kırığın bulgularından biri de ağrıdır. Ağrı yanında, şişlik, anormal hareket, ısı artışı ve morarma da gözlenebilir. Parmak çıkıkları, parmağın zorlandığı zamanlarda karşımıza çıkabilirler. Özellikle genç - orta yaş erkeklerde karşımıza çıkmaktadırlar. Çıkık belirtileri; eklemde hareket kısıtlılığı, ağrı ve şişliktir.
 • Parmak eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir nedene bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan nedenlere bağlı da tutulabilir.
 • Osteoartrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin nedenleri arasında en çok gördüğümüz osteoartrittir. El parmaklarında distal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever. Şekil bozukluğu, fonksiyon kaybı ve ağrılara neden olur. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir.
 • Romatoid artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin nedenleri arasında ikinci olarak en çok romatoid artrit vardır. Romatoid artrit, inflamatuar bir hastalıktır. Hiçbir zaman tam olarak iyileşmez ve el parmak eklem tutulumları çok ünlüdür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever.
 • Parmak derisi enfeksiyonları: Parmak derisi bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. Bizim en çok gördüğümüz; ağrılı, şiş ve içi beyaz iltihaplı olan halk arasında dolama olarak adlandırılan stafilokok enfeksiyonudur.
 • Parmak tendon enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olmasıdır. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz de olabilir.
 • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit adı verilir. Myozitte kas ağrılı, hassas ve şiştir.
 • Parmak tümörleri: Tümörler, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırasıyla; cilt, yağ doku, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.

El Parmaklarında Ağrı Yorumları

soru

Berrin

04 Haziran 2024 Salı

Sol. El baş parmak ağrı ve hareket kısıtlılığı

Cevap yaz
cevap

Şenal

04 Haziran 2024 Salı

Merhaba, parmağınıza daha önceden almış olduğunuz herhangi bir darbe ya da travma yıllar sonra bu şekilde hareket kayıplarına neden olabilmektedir. Bunu yanı sıra sinirsel olarak da meydana gelen sorunlar insanlarda hareket kısıtlılığını ortaya çıkarabilmektedir. Eğer böyle bir durum var ise kesinlikle doktora giderek bu durumun nedenlerini ortaya çıkarmalısınız.

soru

Ozlem

04 Haziran 2024 Salı

Sol el yuzuk parmagi icindeki kemik agrisi ve şişmesi

Cevap yaz
cevap

Taşer

04 Haziran 2024 Salı

Merhaba ölem hanım, yüzük parmağınızda meydana gelen kemik ağrısı ve şişmesi yüzük taktığınızdan, gece yatarken güzüğünüÜ çıkarmamanızdan yada kilo aldıysanız parmak kalınlaşması ve tüzün baskı yapmasından kaynaklı olabilir. Bir süre yüzük takmasan deneyin, faydasını göreceksinizdir. Geçmiş olsun.

soru

özge

02 Haziran 2024 Pazar

Babamın ara sıra el parmakları ağrıyor acaba neden?

Cevap yaz
cevap

Kıyam

02 Haziran 2024 Pazar

Özge hanım, el parmakları ağrıması birden fazla sebepten dolayı olabilir. Bunlar; sinir sıkışması, eklemsel bozukluklar, eklem romatizması gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bunun için bir ortopedi cerrahına muayene olmanız ve bazı tetkikler yapılarak parmak ağrınızın sebebi bulunur ve ona göre bir tedavi uygulanır. Geçmiş olsun.

cevap

Vedi

02 Haziran 2024 Pazar

Merhabalar Özge hanım, babanızın eklem ağrıları bir çok sebepten olabilir. Eklem romatizması, sinir sıkışması gibi bunun için bir ortopedi cerrahına muayene olmanız ve gerekli tetkikleri gerçekleştirerek babanızın ağrılarının ana sebebi belli olur. Geçmiş olsun.

soru

Nisaa06

01 Haziran 2024 Cumartesi

Sol yüzük parmagında ara ara sürekli sancı oluyo

Cevap yaz
cevap

Uçhan

01 Haziran 2024 Cumartesi

Yüzük takıyor iseniz yüzüğün metalinden kaynaklı olabilir. Altın yüzük taktığım zaman bende de oluyor.

soru

samiye çataklı

25 Mayıs 2024 Cumartesi

sol el parmaklarında sızı oluyor neden

Cevap yaz
cevap

Kifayet

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Parmak agrisnin bir çok nedeni bulunmakta. Gun icerisinde agri olan parmaklariniz ile is yapmis olabilirsiniz. Parmak derisi enfeksiyonu, romatiod atrit, parmak tumoru gibi bir çok hastaligin belirtsi olabilir. Böyle durumlar da hemen doktoro muayene olunmalidir. Gecmis olsun saglikli gunler dilerim

soru

Misafir

24 Mayıs 2024 Cuma

Serçe ve yüzük parmaklarim durmadan ağrıyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Yöntem

24 Mayıs 2024 Cuma

Yüzük kullaniyorsaniz çıkarın çünkü alerjimiz olabiliyor ve her zaman kizariklikla ortaya cikmayabiliyor

soru

guzide

23 Mayıs 2024 Perşembe

Sağ orta parmağımı şiddeti ağrıyor kapatırken zorlanıyor Ağrıda cok

Cevap yaz
cevap

Hıfzurrahma

23 Mayıs 2024 Perşembe

Merhabalar güzide hanım, römorkta parmak ağrınız için bir ortopedi uzmanına muayene olup film çektirmeniz ağrınızın sebebini belli edecektir. Geçmiş olsun.

soru

Güneş Cihan

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba sol başparmak tırnak tarafı değilde bilek tarafından kemik çıkıntısı denildi röntgende öyle çıktı hocamız bileklik verdi 8 ay kullandım geçmedi ne önerirsiniz

Cevap yaz
cevap

Admin

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba Güneş Cihan,

Durumunuzla ilgili olarak yaşadığınız sorunun devam etmesi üzücü. Bu tür kemik çıkıntıları bazen konservatif tedavilere yanıt vermez ve cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak, cerrahi öncesinde farklı bir ortopedi uzmanından ikinci bir görüş almanızı tavsiye ederim. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına danışarak alternatif tedavi seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Ali

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnağını dibindeki deri ağrıyor bastırınca daha da artıyor neden oluyor acaba tırnak batması olabilir mi ?

Cevap yaz
cevap

Semire

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak batması, yanlış tırnak kesimi ve tırnaklar da bulunan vitaminlerin eksik olması sonucu şekil bozukluklarından meydana gelir. Genel carrahi doktoruna gitmeniz gerekiyor. Eğer batmadan dolayı iltihap var ise size ilk önce antibiyotik tedavisi uygularlar. Bu tedavi bir hafta sürer. Sonra iltihap geçtikten sonra ufak bir operasyon ile batan tırnağı çeker.

cevap

Turanşah

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, ali bey eşimdede aynı problem var büyük ihtimalle sizinki tırnak batması, eşim çok acı çekti. Doktora da gitti küçük operasyonlar geçirdi ama yine tırnak batması canını çok yaktı, en sonunda kendi kendine tedavi etti, küçücük pamuğu iğne yardımıyla o tırnağa sıkıştırdı, pamuk orda kaldı bi süre acısı geçti.

soru

Ayşe

08 Mayıs 2024 Çarşamba

İşaret ve yüzük parmağına gün içerisinde şiddetli ağrılar giriyor özellikle sabahları uyandığımda bu ağrıyı daha yoğun hissediyorum neden olabilir acaba

Cevap yaz
cevap

Taife

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba Ayşe hanım, gece yatarkenşarwr yada yüzük parmağınıza takılı bir yüzük ilemyatıyorsanız. O bölgeye gişen sinirler ve kan damarları sıkıştığından dolayı ağrı ve uyuşma şeklinde kendini belli edebilir. Bunun için uyumasan önce yüzük takıyorsanız parmağınızdan çıkarmanız sağlığınız için iyi olacak ve şikayetlerinizi bitirecektir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Sibel

05 Mayıs 2024 Pazar

Parmak uçlarım kesikmiş gibi sızlıyor sebebini öğrenebilirsiniz

Cevap yaz
cevap

Sanver

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba El parmakları, gün içinde herzamankinden daha fazla kullanıldığında ağrı meydana gelebilir., Travma durumunda, inflamasyona bağlı şişlik, kızarıklık, ağrı ve ısı artışı olur. Halk arasında parmakta kireçlenme şekil bozukluğu, fonksiyon kaybı ve ağrılara neden olur. Parmak derisi enfeksiyonları da parmak uçlarında ağrıya sebep olur. Bir uzmana görünmenizde fayda var.

soru

Aleyna

02 Mayıs 2024 Perşembe

Parmaklarım çok ağrıyor. Bu bir hastalık mı? Her gunkinden daha az kullanıyorum, daha çok ağrıyor.

Cevap yaz
cevap

Lebibe

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba Aleyna Hanım, insanlarda çok sık karşılaşılan romatizma ağrıları parmaklarda da eklemlere etki etmektedir. Özellikle daha önce geçirilmiş bir romatizma hastalığı var ise kesinlikle bundan kaynaklıdır diyebiliriz. Bunun yanında ağır yükleri bir süreliğine taşımamalısınız. Eğer ağrılar devam ederse uzman bir doktora giderek muayene olabilirsiniz.

soru

Fatma

15 Nisan 2024 Pazartesi

Sağ El orta parmağıma çivi battı tam 4 aydır iyileşmedi ne yapacağımı şaşırdım ve cok feci bir ağrı var sizce kangren olabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunu

Cevap yaz
cevap

Özengül

15 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, Fatma Hanım kangren durumları genellikle parmağa kan gitmemesi nedeni ile bölgenin kansız kalarak bölgedeki hücrelerin ölmesi ile meydana gelmektedir. 4 ay önce batan çivinin kangren durumu var ise daha etken ortaya çıkar. Ancak tetanoz riskine karşı uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır.

cevap

Ünsevin

15 Nisan 2024 Pazartesi

Çivi şayet paslıysa ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Ancak sizin durumunuzda 4 ay gibi uzun bir süre geçtiğinden ciddi bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bölgesel bir ağrı oluşumu söz konusu. Acilen uzman hekime başvuruda bulunarak tahlil yapmalısınız. Bu tahliller sonrası uzman hekim tetenoz aşısına başvuruda bulunacaktır.

soru

Afet Kahvecioğlu

07 Nisan 2024 Pazar

1 Senedir ellerimin parmaklarında şişlik var ağrı yor çok çalıştı mı parmaklarda morarıyor.bir çaresini bulamadım. Romotolojiye gittim dahiliyeye gittim ortapediye gittim bir çaresini bulamadılar

Cevap yaz
cevap

Uğurlu

07 Nisan 2024 Pazar

Gidilecek bütün doktora gitmişsiniz. Eğer hala geçmiyorsa bence birde psikiyatri doktoruna gidin. Sizin belki psikolojik olabilir bu ağrılar. Çok stresli bir ortamda çalışıyorsanız bu ağrılarınızı tetikleyebilir. Bunların yanında fazla protein ağırlıklı beslenmeyin. Kendinizi fazla yormayın. Spor yapın ama dediğim gibi kendinizi yormadan. Bu şekilde davranır vede doktora giderseniz İyi gelecektir.

cevap

Cennet Durak

07 Nisan 2024 Pazar

Anladığım kadarıyla uzman hekimlerde tedavi olmanıza rağmen el parmaklarında ağrı son bulmamış. Öncelikle ağır işlerle uğraşmayın ve el bölgesinin darbe almamasına dikkat edin. Geçmişte bir arkadaşım psikolojik rahatsızlıklardan dolayı bölgesel ağrı yaşadığını dile getirmiştir. Rahatsızlığınız psikolojik etmenlerden dolayı oluşmuş olabilir. Bu nedenle psikiyatri bölümüne başvurmanızda fayda bulunmakta.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çomak Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Çomak Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serçe Parmak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protez Parmak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protez Parmak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Ateli Hangi Durumlarda Kullanılır?

Parmak Ateli Hangi Durumlarda Kullanılır?

Güncel

Kesik Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6