Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak kırığı, günlük hayatta çok sık karşılaşılan parmak kırıkları, sakatlanma, yaralanma, ezilme ya da morarmadan çok daha ciddi eklem kırıklarına ve çıkılarına kadar farklılık gösterir.

El Parmağı Kırıkları

El parmaklarını bileklere bağlayan kaslar metakarpal kemiklerde bulunur. Kemikler ezilme, düşme gibi darbelerde hasar görebilir. Bu durumda elde en sık yaralanma parmaklarda olur. Parmak yapısında kemiğin birini diğerine bağlayan bağ dokusu, tendon ve falanj olarak tanımlanan 3 adet kemik bulunur. Parmaklarda kas yoktur, Ön kol kaslarının tendonlarının çekmesi ile parmaklar hareket eder. Parmakta yer alan 3 kemiğin görevi de aynıdır.

El Parmak Kırığının Belirtileri Nelerdir?

Parmağa alınan bir darbe nedeniyle ağrı hissi oluşur. Bazı vakalarda eklemlerin birinde parmak çıkmış olabilir. Parmakta şekil bozukluğu yoksa ağrı sakatlanan yerde meydana gelir. Bazı kırık türleri parmağın sağlamlığına göre şiddetli ya da hafif seyredebilir. Kırığın üzerinden 15 dakika kadar geçtikten sonra parmakta şişme ve morarma görülebilir. Kırılan parmak hareket ettirilemez. Şişme kırığın yakınındaki parmakları da etkilemiş olabilir. Kırık şiddetli ise deri altına boşalan kan nedeniyle morarma hemen gerçekleşebilir. Şişlik şiddetli ise parmak sinirleri sıkışarak uyuşmaya yol açabilir.

El Parmağı Kırığında Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?

El parmağında oluşan kırığı teşhis etmek için en kolay yöntem röntgendir. Destekleyici tedavi ile kırık iki parmak arasına sarılabilir ve hastaya ağrı kesici ilaç verilebilir. Tedavinin ne şekilde yapılacağı kırığa bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer kırık basit bir kırıksa kırık parmak kırık tahtasına alınabilir. Şiddetli kırıklarda ortopedi uzmanı ile cerrah tedavi şekline ortaklaşa karar verir. Kırık tahtasına alınan parmak tahtada 1 ay boyunca kalır. Kırığın gidişatına göre kırık tahta ile yerine oturmamışsa cerrahiye ihtiyaç duyulabilir. Kemiği tutturmak için cerrah vida, çivi gibi aletler ile kırık tamir edilir.

Ayak Parmağı Kırıkları

Ayağın çarpılması, üzerine ağır bir cismin düşmesi, burkulma, fazla kilo gibi pek çok nedenden dolayı ayak parmaklarında kırık oluşabilir. Ayak parmağına alınan şiddetli bir darbe nedeniyle tek bir parmakta kırık yaşanabileceği gibi bazen iki parmak ya da daha fazla parmakta da kırık gelişebilir.

Ayak Parmağı Kırığının Belirtileri Nelerdir?

Ayak parmağı kırığı nedeniyle ağrı, şişlik, parmakta şekil bozukluğu, kemik boyunda kısalma ve morarma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin boyutu kırığın şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Ayak Parmağı Kırığında Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Ayak parmağına alınan bir darbe ya da çarpma nedeniyle meydana gelen kırık kişinin kendi tarafından bile kolaylıkla fark edilebilir. Ancak çatlak, çıkık gibi durumlarda da kırık ile benzer belirtiler yaşanabileceğinden muayene ile kırığın tespit edilmesi gerekir. Fiziksel muayene ile kırık tespit edilebilse de röntgen filmi ile kırık kesin olarak tespit edilir.

Tespit edilen kırık doktor müdahalesi ile yerine oturtulur. Ağrıyı gidermek için buz kompresi ya da uyuşturucu bir iğne yapılması gerekebilir. Kırığın sabit kalması için komşu parmak ile birbirine sabitlenir. Parmak arasında tahriş oluşmaması için iki parmak arasına pamuk ya da gazlı bez konulur. Parmak bu şekilde 4-6 hafta bekletilir. Eğer bu tedavi yöntemi ile kırık yerine oturmamışsa cerrahiye gerek duyulabilir. Kırığın iyileşme süreci kişinin yaşı ve kemik yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterse de ortalama iyileşme süresi 1,5-2 aydır.

Parmak Kırığı Yorumları

soru

Hasan

28 Mayıs 2024 Salı

Hocam Benim Ayak Parmagim Kirildi Doktora Gittik Ayagimi Alciya Aldilar Ve Uzerinden 21 Gun Gecti Parmagimi Oynata Biliyorum Iglesmismidir

Cevap yaz
cevap

Tevhiddin

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Hasan Bey, bazı insanlarda kemikler vücut yapısına göre çok hızlı bir şekilde kaynayabilmektedir. Bu süreç içerisinde parmağınız iyileşmiş bile olsakesinlikle doktorunuzun verdiği süreden önce alçıyı çıkarttırmamanız gerekmektedir. Şuan alçı içerisinde olduğu için ağrıları çok hissetmeseniz bile ayak parmağınızı kullandığınızda ağrılar mutlaka hissedilecektir.

cevap

Erdem Efe

28 Mayıs 2024 Salı

Merhabalar aykcparmağı kırılması bilek kırılmasına göre daha çabuk kaynayıp iyileşen kırıklardandır. 21 gün geçmiş ise tekrardan doktorunuza muayene olup bir ayak parmağınızın filmi çekilip durumuna göre alçıdan çıkartılır yada bir müddet daha bekletilir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Dkdnmd

16 Mayıs 2024 Perşembe

Acayip acıyor eline top geldi

Cevap yaz
cevap

Kınay

16 Mayıs 2024 Perşembe

Halı saha maçlarında genellikle meydana gelen bu kazalar çok acı vermektedir. Kalecilerin hızla gelen bir topu tutmak istemesi sonucu parmağınızın kırılmasına ve dönmesine sebep olmaktadır. Böyle kazanlar sizi işinizden ve sosyal yaşamınızdan bir süre uzak tutar. Böyle durumlarda şişlik, kırık ve uyuşma olabilir. Hemen tedavi edilmez ise ciddi sorunlar oluşturabilir.

cevap

Gevher Şad

16 Mayıs 2024 Perşembe

Topun hızı ile elinizde incinme veya kırık olmuş olabilir eğer şişlik kızarıklık olursa mutlaka bir ortepediye gitmeniz gerekebilir.

soru

Suna Su

06 Nisan 2024 Cumartesi

ben,m ayak parmağımı çarptım parende atarken kanadı ve kırık hissediorum şu an ağlama krizindeyim

Cevap yaz
cevap

Önnur

06 Nisan 2024 Cumartesi

Merhabalar sevgili suna su kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun. Sakın üzülmeyin kırık olsada olmasa da ihmal etmeyin mutlaka bir doktora gidin inşaallah bir şey yokturdur. Ama içiniz rahat eder. Tekrar geçmiş olsun.

cevap

İsmail

06 Nisan 2024 Cumartesi

Parmağının kırık olduğunu düşünüyorsan en kısa zamanda hastaneye gidip röntgen çekmelisin. Kırık ise zaten alçıya alırlar böylece zamanla eliniz iyileşir. Parende atarken parmağı, kolu kırılan çok insan olduğundan mutlaka gitmelisiniz. Eğer parmağınızda şişme, morarma çok büyük ağrılar varsa büyük bir ihtimalle kırılmıştır geçmiş olsun.

soru

NECİP

05 Nisan 2024 Cuma

AYAK BAŞ PARMAĞIMI VURMA SONUCU KIRILDI DOKTOR SADECE DİĞER PARMAGIMA SABİTLEYEREK SARGI İŞLEMİ UYGULADI BAŞKA BİŞEY YAPILMASI GEREKİRMİ NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR KOLAY GELSİN

Cevap yaz
cevap

Admin

05 Nisan 2024 Cuma

Necip Bey,

Geçmiş olsun. Ayak baş parmağı kırıklarında genellikle diğer parmağa sabitleyerek sargı işlemi yeterli olur. Ancak size en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle 4-6 hafta arasında düzelme görülebilir. Bu süre zarfında dinlenmeye ve doktorunuzun önerilerine uymaya özen gösterin.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

El Baş Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6