Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak arası yaraları, parmak arasında oluşan yaraların en başında mantarlar gelmektedir. Parmak arasında oluşan yaralarına sebep olabilen mantarlar parmak arasında kaşınmaya, kurumaya, pullanmaya veya çatlaklara sebep olabilmektedir. Parmak arası yaralara, sebep olan mantarlar nemli ya da sıcak havayı sevmektedir veya bu ortamda çok rahat bir şekilde üreyebilir. Parmak arası yaralarına, sebep olan mantarlar başkasının çorabını, ayakkabısını veya terliğini giymekle ya da toplu yerlerde olan aynı banyoyu kullanmakla bulaşabilmektedir. Ayak mantarını sebep olduğu hastalıkların başında da pişik, kaşıntı kötü kokulu, kanlı yaralar veya iltihaplanmalar bulunabilmektedir. Ayağınızın altında da kepeklenme, kızarma veya kuruma gibi belirtiler olabilmektedir. Ayak parmak aranızda kaşınma, kızarma veya su toplama olabilmektedir. Küçük olan ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ya da beyaz nemli bir görüntü olabilmektedir. Ayak tırnağınız kalınlaşıp, renk değiştirebilmektedir. Tırnaklarda da soyulma veya kaybolma olabilmektedir. Ayak mantarı parmaklar arasında olur. Genellikle çok kaşınır veya beyaz bir görünümleri olabilmektedir. Ağrı çok az olmaktadır. Ayak parmakları arasında oluşan mantarlar parmak aralarında kötü bir koku yapabilmektedirler. Ayak parmak arasında kaşıntıya bağlı olarak aşırı tahrişlere veya alerjiye sebep olur. Ayaklarda yaralara sebep olan mantarların da bulaşmasını istemiyorsak Başkalarının kullanabildiği kişisel olan eşyaları havlu ve terlik gibi kullanılmamaktadır. İnsanların da toplu şekilde olarak bulunan bildikleri hamam veya sauna benzeri yerlerde çok dikkatli olmalıyız.

Parmak arası yaralarına sebep olan mantarlara iyi gelecek olan bitkisel olan çözümler
 • Birer tutam çilek, gül, oğul otu veya yabani olan kekiği kaynayan bir suya atalım veya 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra elde edebildiğimiz karışımı içelim.
 • Penisilin görevi gören zeytin ağacının yapraklarını kaynattıktan sonra suyunu içelim.
 • 10 paket avokadoyu çay gibi demleyelim. Elde ettiğimiz suda 10 dakika ayaklarımızı bekletmek mantarlara iyi gelebilmektedir.
 • 1 su bardağı elma sirkesini 4 bardak ılık suyla karıştıralım veya mantarlı olan ayakları bu suda bekletebiliriz.
 • 6-7 adet sarımsak içerisine tuz attıktan sonra da iyice dövülmektedir veya lapa kıvamına getirilebilmektedir. Lapa kıvamına getirilmiş olan sarımsak cam olan bir kavanoza konulur üstüne alkol dökülebilmektedir. Bu karışım 3-4 saat sık sık sallanarak bekletilmelidir. Zaman dolunca elde edilebilen sıvı aynı olan bir kaba alınmalıdır. Bu karışımda mantar tendürüdür. Manta tendürünü uygulamak için yatmadan önce ayağınızı sabun veya ılık olan bir suyla yıkamanız gereklidir. Sonra ayağınızı kurulayın ya da parmak arasındaki ölü olan dokuları temizlemek gerekmektedir. Ölü olan dokular temizledikten sonra elde edilen tendürü bir pamuğa döküp mantarın olduğu yerlere koymak gereklidir.

Parmak Arası Yaraları Yorumları

soru

mücella bayrak

02 Haziran 2024 Pazar

Benim kizimin tam ayak serce parmağınin altında yarik olustu geçmesi için ne yapmaliyim ?

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Haziran 2024 Pazar

Merhaba Mücella Bayrak Hanım,

Kızınızın ayağındaki yarık için öncelikle bir dermatoloğa ya da aile hekimine başvurmanız en doğru adım olacaktır. Bu tür yarıklar bazen cilt kuruluğundan kaynaklanabilir, ancak altında yatan başka bir sağlık sorunu da olabilir. Doktorunuz, gerekli muayeneyi yapıp en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Bu süreçte, yaranın enfeksiyon kapmaması için temiz ve kuru tutulması önemlidir. Geçmiş olsun dileklerimle.

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6