Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı, çok yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın farklı nedenleri olabilir. Gerek dengesiz bir şekilde ayakta durmak gerekse de kalitesi düşük ve kalitesiz ayakkabı kullanmak ayak parmağı ağrısı başlangıcındaki iki nedendir. Fakat parmak bölgesindeki ağrılar farklı nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü ayak ve parmak bölgesinde karışık kemik grupları bulunur. Bunların dışında sinir damarları ve kan damarları vardır. Ayak bölgesinde meydana gelen bir düzensizlik yaralanma gibi durumlarda da ayak parmağı ağrısı oluşabilir. Elbette bunların dışında ağrıya sebep olan birçok neden vardır.

Ayak parmağı ağrısı kısa süreli veya sıklıkla olabilir. Ayak parmağı ağrısının bazı belirtileri vardır. Bunlar parmakta zonklama, karıncalanma hissi ya da ayak parmağının kesildiği hissidir. Ayak parmağı ağrısı yüzünden yürümekte zorluk çekebilir veya sekebilirsiniz. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Ayak parmağı ağrısı belirtileri nelerdir?
 • Parmakta yanma hissi,
 • Parmak ve ayak üşümesi,
 • Ayak parmağını hareket ettirirken zorluk çekilmesi,
 • Halsizlik ve sürekli oturma hissi,
 • Ayak bölgesinde uyuşukluklar,
 • Ağrıyan parmağın üzerindeki deride şişlikler,
 • Parmakta morarma ve şişme.
Ayak parmağı ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu ağrıların sebeplerinden bahsedelim.

Yaralanma: bu yaralanmaların sonucunda ayak parmağında çıkıklar yanıklar veya kırıklar meydana gelebilir.

Enfeksiyon: Kullandığınız ayakkabının kaliteli ve rahat giydiğiniz çorapların temiz olması gerek. Aksi durumda ayak parmağınızda mantar oluşur ve ağrı çekersiniz.

Bunların dışında birçok nedenden ağrı çekebilirsiniz (Tırnak batması). Bu nedenler değişkenlik gösterdiği için tedavi yöntemleri de çok değişkenlik gösterir. Ayak parmağı ağrısı tedavisinde yapmanız gereken en doğru tercih doktora gitmek olur. Doktorun tavsiyesi dışında hareket etmeyiniz.

Ayak parmağı ağrısı nasıl engellenir?

Bu ağrılar sebebi bazen sizin dikkatsizliğiniz yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için almanız gereken bazı tedbirler vardır. Bunlar;
 • Ayağa uygun ve rahat ayakkabı giymek,
 • Ayakları her gün yıkamak,
 • Çorapları her gün değiştirmek,
 • Ayak nemlendirici krem kullanmak,
 • Tırnak batması hastalığı varsa parmak aralarına pamuk koymak ağrı için yararlı olacaktır.

Ayak Parmağı Ağrısı Yorumları

soru

Emre Nergiz

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Sevdiceğimin ayağı burkulmuş ve çok ağrıyor şimdide ayak parmakları ağrıyormuş nasıl geçer bu ayak ağrısı tam olarak anlık ağrısını nasıl geçirebiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Asgar

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Ayak burkulmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan ağrılar için ağrı kesici kremler var ise kullanılabilir. Ancak ağrılar çok şiddetliyse mutlaka bir doktor kontrolü gerekir. Burkulma durumunda bir kırık, çıkık, incinme ya da çatlak gibi bir durum oluşup oluşmadığı bilinmelidir. Eğer incinme ise doktor müdahale etmeyecektir.

cevap

Bintuğ

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba Emre Bey, bu gibi bağ doku zedelenmelerinde anlık olarak ağrıyı geçirmek mümkün olmasa bile yapılacak bazı işlemler kısa sürede etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Burkulma sonrasında mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. Eğer sadece incinme durumu var ise bol bol ılık suyla ayaklar masaj yapılmalıdır. Gece uyumadan önce ayakları aşırı sıkı olmadan sarabilirsiniz.

soru

Sule nielsen

17 Nisan 2024 Çarşamba

İkinci parmaklarda egrilme ve agri basladi.aniden ve ayni zamanda.ne yapmam gerekiyor?

Cevap yaz
cevap

Meftuha

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, parmaklara eğrilme tamamen anatomik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bazen kemik erimesi ya da buna benzer ciddi rahatsızlıklar bu durumlara neden olabileceği için en kısa zamanda uzman bir doktora giderek sorunun nedenini araştırmanız tavsiye edilmektedir. Aksi durumda aniden ileride daha büyük problemler meydana gelebilmektedir.

cevap

Abbad

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, meydana gelen bu durumlar tamamen fiziksel olarak karşınıza çıktığı için bu durumlarda doktora giderek muayene olmanız gerekmektedir. Gerekirse doktorunuz fizik tedavi uygulamaları yaparak rahatlamanızı ve bu durumun zamanla ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

soru

Ömer atmaca

05 Nisan 2024 Cuma

Ayak küçük parmağın sızlaması şişmesi var tedavisi nsl hangi bölüme gitmeliyim iyi günler

Cevap yaz
cevap

Ismail

05 Nisan 2024 Cuma

Ayakta meydana gelen sorunlar için ortopedi ve travmatoloji bölümünde yer alan doktorlardan randevu almanız gerekmektedir. Sizin belirtmiş olduğunuz gibi bir sorunla karşılaşılması halinde bir takım ilaçlarla ve bazı basit egzersizlerle bu sorunu atlatabilirsiniz. Ancak yaşadığınız sorun ileri seviyede bir hastalık belirtisi ise fizik tedavi yöntemine başvurulmaktadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Parmak Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6