Serçe Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Serçe Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Serçe parmak ağrısı, ağrı ve karıncalanma hissi duysal sinirlerin hasarlanması ya da aşırı uyarılması sonucu oluşmaktadır. Duysal sinirler beyinde, omurilikte ve omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde, periferik sinir sistemi denilen vücut sinirlerinde veya deride hasar görebilmektedir. Ağrının şiddeti hasarın yerinden çok şiddeti ile ilgilidir. Ancak ağrının şekli, hasarın olduğu bölgeden etkilenir. Örneğin, beyinde hasarı olan bir hasta sağ veya sol vücut yarısında ağrı ve uyuşma hissederken, vücut sinirlerinde hastalığı olan bir hasta ise sadece hasarlı sinirin duyusunu aldığı alanda ağrı veya uyuşma hisseder. Çoğu parmak ağrısı tehlikeli bir durum arz etmezken, inme ve tümörler gibi ciddi nedenlerden dolayı da parmak ağrıları meydana gelebilmektedir. Elin avuç içi tarafında ve arkasındaki serçe ve yüzük parmağı ağrıları çoğu zamanlarda koldaki ulnar sinir sıkışmasının bir belirtisi olarak gösterilmektedir.

Ulnar Sinir Sıkışması

Serçe parmak ağrısı, dirseklerde ortaya çıkan bir problem olan ulnar sinir sıkışması, el parmaklarını ve bileklerini uyuşturup rahatsız eden, zaman zaman da tüm kola yayılan ağrı şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanmakta ve dirseği, el bileğini geçerek sonlanır. Elin serçe parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan, elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur.

Dirseğin iç yanından elimizle de hissedebileceğimiz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa, dirsek kırıkları sonrasında sinirde gelişen ödem nedeniyle sinir bu tünel içerisinde sıkışabilir. Bu duruma kubital tünel sendromu ya da ulnar sinir sıkışma adı verilir.

 • Özellikle geceleri ortaya çıkan elin serçe ve yüzük parmağında ağrı hissi
 • Araba kullanırken ya da telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında serçe parmakta ağrı oluşması
 • Müzikal bir enstrümanı kullanırken ya da elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapma esnasında güçlük yaşamak ve kasılmak serçe parmak ve elin diğer parmaklarında ağrı oluşturabilmektedir
 • Kavrama ya da ayıklama işleminde güçsüzlük hissi sonucunda serçe parmakta ağrı hissi oluşur
 • Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler de elin parmak uçlarını zayıf düşürüp ağrıya yol açabilmektedir.

Sol elin yüzük parmağında oluşabilecek ağrılar genellikle bu belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Öncelikle bu bölüm ile ilgilenen uzman bir hekime başvurmak, daha sonra yapılacak tetkikler ile tedaviye başlamakta yarar vardır. Şayet serçe parmak ağrısı kubital tünel sendromundan kaynaklı ise ilaç tedavisi veya ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Serçe Parmak Ağrısı Yorumları

soru

Ersin

10 Mayıs 2024 Cuma

Her iki serce parmagımı dondunu hissediyorum

Cevap yaz
cevap

Vafid

10 Mayıs 2024 Cuma

Bahsettiğiniz şey uyuşma ise boyun fıtığınız olabilir. Mr çektirmenizi tavsiye ederim.

soru

Yaşar

23 Nisan 2024 Salı

Serçe parmağın çok sızlıyor neyapmam lazım hangi uzman doktora gitmem lazım

Cevap yaz
cevap

Admin

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba Yaşar,

Serçe parmağınızdaki ağrı için bir ortopedi uzmanına başvurmanız uygun olacaktır. Ortopedi doktoru, kemik ve eklem sorunlarınızla ilgilenerek size en doğru tedavi yöntemini önerecektir. Geçmiş olsun.

soru

Ahmet

13 Nisan 2024 Cumartesi

Serçe ve yüzük parmağımda sızlama ağrı olmaktadır hangi doktor yani hangi branj dalı ortopedimi bakar

Cevap yaz
cevap

Zikra

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba. Tüm eklemlerde, kemiklerde olan ağrılarla ve problemlerle ortopedi bölümü ilgilenmektedir. Siz de parmağınız için ortopedi bölümüne görünebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6