Ayak Parmağında Nasır Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Parmağında Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmağında nasır, en sık rastlanılan durumlardan birisi olsa da aslında nasır çok fazla yazı yazılması halinde el parmaklarında da oluşabilmektedir. Nasırdan kurtulabilmenin ise en iyi yolu nasırı meydana getiren dışsal faktörlere dikkat edilmesidir. Nasır çok kolay tedavi edilebilen bir cilt hastalığıdır. Hatta belki de cilt hastalıkları içerisinde en basit nitelikte olanlardan birisidir. Ciltte nasır oluşumu halinde herkes bu teşhisi çok kolay kendisi koyabilir. Çünkü nasır tanısının konulabilmesi için çok ciddi araştırmalara gerek yoktur. Fiziksel olarak ayak parmağında bir nasır oluşmuş ise bu bölge el sürüldüğünde diğer kısımlara göre daha sert niteliktedir ve cilt rengine göre de renk değişimi meydana gelmiştir. Nasırın iç kısımları açık sarı renktedir. Etrafı ise normal deri rengine daha yakın bir renktedir. Nasır el sürüldüğünde eğer çok ileri düzeyde değilse acı vermez. Ayak parmağındaki nasır daha çok üzerine basıldığında kendisini hissettirir. Nasır asla bulaşıcı değildir.

Ayak parmaklarındaki nasır baş parmak ile serçe parmakların genellikle kenarlarında oluşur. Fakat arada kalan parmakların ise aralarında meydana gelir. Parmak arasında nasır oluşmasının en temel sebebi ön kısımları ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesidir. Ayrıca ayak numarasından daha küçük ayakkabıların tercih edilmesi halinde de ayak parmakları uzun süre üst üste geleceğinden bu durumda nasır oluşmasını tetikleyecektir.

Ayak parmağında nasır iyileşmesi için yapılması gerekenler nelerdir?
  • Nasır genellikle dış etkenlere bağlı olarak meydana gelir. Diğer bir deyişle daha çok kendi hatalarımızdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ayak parmağında nasır oluşan hemen hemen herkes bu nasırın neden oluştuğunu yaptığı hayaları düşünerek bulabilir. Nasır oluşumunun nedeni tespit edildiğinde artık tedavi edilmesi daha kolay olacaktır.
  • Ayak parmaklarındaki nasır eğer tedavi edilmezse hasta bir süre sonra yürümekte bile güçlük çekebilir. Eğer nasır ilerlemiş boyutlarda ise daha çabuk iyileşmesini sağlayabilmek için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmanızda fayda bulunmaktadır.
  • Daha normal görünen ayak parmağındaki nasırlar için bir eczaneden de görüş alabilirsiniz. Bu durumda size nasır için özel olarak üretilmiş yara bandına benzer bir ürün tavsiye edecektir. Bu ürünü bir iki gün boyunca evde olduğunuz vakitte kullanmaya çalışın.
  • Ayak parmağında nasır iyileşinceye kadar saatlerce yol yürümeyi, uzun süre ayakta beklemeyi unutmanız gerekecektir. Çünkü ayak parmağınızdaki nasır buna izin vermez. Bir süre sonra acı ile kıvranırsınız.
  • Bonza taşı adı verilen ve aktarlarda satılan taş ile nasırlı bölgedeki sert tabakayı törpüleyebilirsiniz. Bu işlemi ayaklarınız nemli ve yumuşakken yapmaya özen gösterin.

Ayak Parmağında Nasır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Haber Bülteni