Ayak Baş Parmak Yamukluğu Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Ayak Baş Parmak Yamukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak yamukluğu, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavinin öncelikli amacı, baş parmak ve çevresinde oluşan bozulmanın ayak basma kusuruna olan etkisini düzeltmektir. Bu amaçla, hastalarda oluşan deformenin çeşitli cihazlar ile ortopedik olarak düzeltilmesi sağlanır. Parmak arası silikon ve gece makaraları gibi tedavi yöntemleri dokunun rahatlamasını sağlar. Bu yöntemler sayesinde yanlış ayak basmaları ve ayakta yük taşıyan bölgelerin dengesi normale döndürülmeye çalışılır.

Ayak baş parmak yamukluğu, baş parmağın eklemdeki eğriliğine denir. Vücudun ağırlık basıncı ayaklara dengesiz düştüğü için gelişir. Her insanda görülebilir, fakat kadınlarda daha fazla ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.

Ayak baş parmağının eklemi yukarıya doğru bakar durumda ise ayak baş parmak yamukluğu vardır. Ayak baş parmağındaki kaslarda oluşan zayıflığın neden olduğu bu olay, eklemlere baskı oluşturması sonucunda ortaya çıkar. Bu da ayak baş parmağının yamuk, biçimsiz olmasına ve eklemin dik kalmasına sebep olur. Değişim gösteren parmağın üst bölümünde genellikle bir nasır bulunur. Bu nasır, ayakkabıya sürtündüğünde ağrı oluşturur.

Ayak Baş Parmak Yamukluğu Neden Olur?
  • Doğuştan gelen ayak biçimi zamanla deformasyon göstererek rahatsız edici bir duruma gelebilir. Düz ayak, yassı duran kemere karşı düz durabilmek istediği için; yüksek kemerli ayaklar ise aşırı yüklenme nedeniyle zamanla ayak baş parmağında yamukluk oluşturabilirler.
  • Moda ayakkabılar da ayak parmaklarında değişime sebebiyet verebilir. Kadınlar, dar ve sağlıksız ayakkabılara ayaklarını sığdırmaya çalıştıkları için erkeklerden daha fazla baş parmak yamukluğu yaşarlar.
  • Kas ve sinir hastalıkları da ayak baş parmak yamukluğuna sebep olabilir. Şeker hastaları bu tarz komplikasyonlarda yüksek risk altındadır. Kan akışı zayıf veya sinir sistemi hastalığı olan hastalarda ise ayakkabılar değiştirilmezse bir parmağın kaybına kadar gidilebilir.

Ayak Baş Parmak Yamukluğu Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Ameliyat en kalıcı yöntem olarak görülmektedir. Fakat basit yöntemler ile de parmaklar rahatlatılabilir ve ayakkabılar ayağa uygun hale getirilebilir. Ameliyat olmak istemeyenler için, parmak bölümü geniş ve rahatsız edici olmayan derin ayakkabılar kullanılabilir. Ayakkabılarda iyi bir kemer desteğine mutlaka önem verilmelidir. Ayrıca parmak bölgesi için kimyasal içermeyen pedler kullanılabilir. Ayak egzersizleri yapmak, ayak parmaklarını güçlendirebilmek açısından önemlidir. Yapılan egzersizler ayak parmaklarında sürekli oluşan kasılmaları da engellemiş olacaktır.

Ekstra Bilgiler

Ayak baş parmak yamukluğunun tedavisinde, ortopedik tabanlıklar ve özel ayakkabılar kullanmak da önemlidir. Bu tür ürünler, ayağın doğal yapısını destekleyerek deformasyonun ilerlemesini önler. Ayrıca, ayak hijyenine dikkat etmek ve düzenli olarak ayak bakımı yapmak da önemlidir. Parmak arası makaralar ve silikon destekler, gece kullanımı ile eklemdeki baskıyı azaltarak rahatlama sağlar.

Ayak Baş Parmak Yamukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

DNA Parmak İzinin Alanı

DNA Parmak İzinin Alanı

Güncel

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6