Yamuk Parmak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yamuk Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Yamuk Parmak, Ayak başparmağında meydana gelen veya doğuştan olan bu yamukluk tıp dilinde bir hastalık sayılmaktadır ve Hallux Valgus olarak adlandırılmaktadır. Her ne kadar önemsenmeyecek bir konu gibi görünse de bu rahatsızlık hareket kısıklığına neden olmakta ve ameliyat bile gerektirebilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalığın kadınlarda olmasının nedeni topuklu ve dar giyilen ayakkabılardır.

Parmakta meydana gelen yamukluk tahrişten dolayı ortaya çıkar ve bu tahriş zaman içinde eklemlerin aşınmasına veya parmağın kenarında ceviz büyüklüğüne kadar ulaşabilen şişliklere neden olmaktadır. Bu hastalık tendonlarda tahrişe ve eklem çevresi kaslarının gerilmesine neden olmaktadır. Oluşan şişlik ve tahriş olan eklem yapısı ayakkabı giyilmesini ve rahat hareket etmeyi engellemektedir.

Bu hastalık ilk aşamalarda ilaç tedavi ile tedavi edilebilse de ilerlemiş ve yamukluğu oluşturan şişliğin kemikleştiği durumlarda cerrahi müdahale gerektirmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri vardır. Ayak kemiğinde uygulanacak olan yanlış bir işlem kişinin yaşamını tamamen etkilemektedir. Bu nedenle hastalık ilk fark edildiği andan itibaren ihmal edilmemeli ve tedaviye başvurulmalıdır.

Yamuk Parmak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

DNA Parmak İzinin Alanı

DNA Parmak İzinin Alanı

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6