Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta lif kopması: Ayakta oluşan lif kopması sık karşılaşılan bir durumdur. Çeşitli nedenlerle oluşan ayak lif kopması ciddiyet arz etmeyen fakat tedavi gerektiren bir durumdur. Ayaktaki kasların olması gerekenden fazla gerilmesi ayakta lif kopmasına neden olmaktadır. Genellikle lif kopması çocuklarda ve gençlerde çok daha nadir görülmektedir. Fakat yine de ani hareketlerde oluşabilmektedir. Özellikle boksörlerde ve futbolcularda sıklıkla meydana gelen ayakta lif kopması oldukça acı veren ve en az birkaç gün yere rahat basamadıkları bir durumdur. Ayak dışında bedenin tüm bölgelerinde olması gerekenden kaslar fazla gerildiğinde lif kopması oluşmaktadır. Bunun için ani hareketlerden çok uzağa uzanmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir.

Ayakta lif kopması neden olur?
 • Yürürken ayak burkulması yaşanması
 • Ani ve bilinçsiz hareketler
 • Ağır spor hareketlerinin yapılması
 • Aniden ağır bir yükü tutmaya çalışırken bacaklara binen ağır yük
 • Bilinçsiz ve ani bir şekilde zıplamak
 • Koşarken yaşanan kazanlar
Ayakta lif kopması belirtileri nelerdir?
 • Ayakta ani olarak oluşan ağrı uzun süre geçmez
 • Ayakta zayıflık oluşması ve üzerine basamamak
 • Ayak kaslarında zayıflıkla beraber gevşeme hissedilmesi
 • Ayakta morluklar oluşması ve renk değişiklikleri
Ayakta lif kopması tedavisi: 

Öncelikle lif kopması teşhisinin doğru bir şekilde koyulması gerekir. Ayak lifi kopması doktorun müdahalesi ve çekilen röntgenle kesin tanı konabilmektedir. Kas gerilmeleri genellikle evde basit bir bakımla iyileşmektedir. Fakat ayak lifinin kopması soğuk kompres ile ağrının azalmasına ve şişmeyi engellemeye mâni olabilirsiniz. Ayakta çürükler oluşmasına da engel olan soğuk kompres en düşük seviyeye indirmektedir. Biraz zaman geçtikten sonra sıcak suyla masaj yaparak kan dolaşımına olumlu etkide bulunarak, ağrının azalmasını ve hareketin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Ayakta lif kopması yaşayan kişi bol bol dinlenmeli ve ayak iyileştikçe ayağı yavaş yavaş hareket ettirmesi gerekir. İyi bir bakım ve doktor gözetimi altında olmak lif kopmasının kolayca iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca doktorun uygun gördüğü kremlerde kullanılabilir.

Ayakta Lif Kopması Yorumları

soru

ali riza

26 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba benim sag ayak orta3 parmaklarim ampute oldu bunun yurumeye engeli varmi cevaplarsaniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Seda

26 Mayıs 2024 Pazar

Hayır yürümenize engel olmaz Ali bey. Ancak bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayağınızı tam olarak yere basamazsınız. Bununla birlikte uzun süre ayakta kalmanız ve ağır işlerde çalışmanız da tehlikeli olabilir. Yaşadığınız sorunun daha da ilerlemesini istemiyorsanız eğer mutlaka doktor önerilerinde hareket etmelisiniz. Bunun için de bazı hafif egzersizleri yapmanız gerekebilir.

soru

Mehmet

14 Mayıs 2024 Salı

Ayakta lif kopması tedavisi için önerileriniz

Cevap yaz
cevap

Ekber

14 Mayıs 2024 Salı

Ayakta lif kopması doktorunuz verdiği ilaçlar ile zamanla düzelebilir. Ayrıca ağrı olan bölgeye soğuk uygulamak, ayağa masaj ve egzersizler yapmak ve uzun süre istiharat etmek bu durumun iyileşmesine yardımcı olabilir.

cevap

Yalabuk

14 Mayıs 2024 Salı

Ayağınızı bir süre dinlendirmeniz bir kaç gün soğuk uygulamanız yeterli, sorun devam edıyorsa doktora başvurmalısınız. Bazı durumlarda ayak alçıya alınması söz konusu olabilir.

soru

Yusuf Taş

03 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba arkadaşlar Ben Türkiye 18 Yaş Altı Dünya kupasında Oynuyorum Yaşım 15 Ben Haftada 4 Kez Antreman Yapıyorum Önce Topuklarım Ağırmaya Başladı Ve Sıcaklaşma Takımda En Çok Ben Koşuyorum ondan Olabilir ardından 2 gün sonra 2 ayak bileğimdede ağrı meydana geldi ağrı acı karışık oluyor üstüne çok bastığımda bu ağrı dün başladı ve teşish koyamıyorum bana yardımcı olunuz 3 gündür antremana çıkamıyorum

Cevap yaz
cevap

Bayruhan

03 Mayıs 2024 Cuma

Ayak bileğin de şiddetli ağrı, hareket etmede zorluk yaşama, ayakta morluk ve şişkinlik olması ve ayağın üzerin de duramama gibi bazı belirtiler var ise lif kopması olabilir. Bu durum da doktora gidilerek röntgen çekilir ve durumun ortaya çıkma sebebi öğrenilir. Ayağa masaj yapma, sargıya alma ve soğuk koyma iyi gelebilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6