Parmak Titremesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak titremesi, insanlarda her yaşta görülebilen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre insanlarda çok sık görülen parmak titremesi, el parmaklarının birinde görülür. Fakat bu durum bazı insanlarda gerekli önlemler alınmadığı için zamanla artarak diğer parmaklara da geçmiştir. Parmak titremesi sorununun en büyük nedeni, insanların çok sık parmağını çıtlatmasıdır. Bu durum zamanla kişilerde artış göstererek titreme gibi anormalliklere neden olur ve bu anormallikler kişilerde çok büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Eğer sizlerde de parmak titremesi gibi bir durum var ise kesinlikle parmak çıtlatmayı azaltmalısınız. Çünkü bu durum başta bu gibi sorunlar olmak üzere, kireçlenme ya da diğer eklem hastalıklarına neden olmaktadır. Parmak titremesi yaşayan insanların bazıları gerilirken parmaklarına çok fazla yüklenirler. Bu durumlarda da kişilerde parmak titremesi sorunu ortaya çıkabilir. Fakat bu durum daha çok geçici olarak meydana geldiği için çok büyük problemlere neden olmaz. Bunun dışında parmak titremesi sorunu yapılan egzersizlerin ağır olması nedeni ile de meydana gelebilir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar olur ise kesinlikle yaptığınız egzersizlerin parmaklarınıza zarar vermesini önleyin. Aksi durumda başta titreme olarak meydana gelen durumlar zamanla artarak ağrılara ya da hareket kısıtlanmalarına neden olacaktır.

Eklemlerde meydana gelen her türlü deformasyon direk olarak parmaklarda titreme sorunlarına neden olur. Bu nedenle özellikle kemik yapısı güçsüz olan insanların bu gibi eklem zorlamalarından uzak durmaları gerekmektedir. Daha çok romatizma hastalıklarında kişilerin parmaklarını çıtlatmak isteyen insanların parmak eklemlerinde sorunlar olur. Fakat her parmak titremesi sorununu, eklemlere bağlamamak gerekir. Çünkü bazen soğukta kalan bir parmağında kasların istemsiz hareketi ile bu gibi durumlara neden olduğu bilinmektedir. Eğer sorun bu nedenden dolayı kaynaklanıyor ise bu durumda biraz daha şanslısınız. Çünkü parmak titremesi, eklemlerde ortaya çıkan problemlerden dolayı meydana gelmiş ise bu durum çok daha büyük tedaviler ve uğraşlar gerektirmektedir. Gençlere oranla yaşlılarda çok daha yaygın bir şekilde görülen parmak titremesi sorununun bu nedenlerin yanı sıra daha birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bahsedecek olursak;

Parmak titremesinin başlıca neden olur?
  • Parmak titremesi sorunun en büyük nedenlerinden biri insanların gereksiz ya da aşırı dozda ilaç kullanmalarıdır. Bazen insanların birden fazla ilacı art arda tüketmeleri durumunda kan akışının hızları değiştiği için başta parmaklar ve eller olmak üzere vücudun birçok bölgesinde bu gibi titreme durumları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle eğer sizlerde de parmak titremesi gibi bir durum var ise kesinlikle kullandığınız ilaçları ara ile kullanmaya özen gösterin.
  • Psikolojik etmenler parmak titremesi gibi problemler üzerinde çok büyük rol oynamaktadır. Çünkü insanların hayatında özellikle stres sorunları direk olarak parmaklarda titremeye neden olur. Bu durum kimi zaman psikolojik sorunlardan dolayı bozulan hormon seviyesi gibi durumlardan da etkilenebilir.
  • Vücutta aşırı vitamin oluşması durumu kişilerde çok yaygın bir şekilde parmak titremesine neden olur. Bu durumda parmak titremesi sorunu çok yaygın olarak görülebilir.
  • Doktor tavsiye etmediği halde kişilerin farklı bitkisel ilaç kullanması durumu bu gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eğer sizlerde de böyle problemler ortaya çıkar ise kesinlikle Uzman bir doktora görünmelisiniz.

Parmak Titremesi Yorumları

soru

Mehmet

29 Nisan 2024 Pazartesi

Iyi akşamlar benim serçe parmagim titremeye başladı ne yapmam gerekir lütfen söyler misin

Cevap yaz
cevap

Sena

29 Nisan 2024 Pazartesi

Aynı durumu bende 2 gündür yaşıyorum , parmaklarınızı sürekli kıtlatıyorsanız bundan dolayı olabiliyormuş

soru

isimsiz

17 Nisan 2024 Çarşamba

ben 16 yaşındayım sağ baş parmağıma bastırdığım zaman
titriyor bunun psikolojik olduğunu düşünüyorum
aynı zamanda çay bardağını tutarken sağ parmağımla sertçe basarsam yine titriyor

Cevap yaz
cevap

Sude

17 Nisan 2024 Çarşamba

Parmağınızda herhangi bir doku zedelenmesi sorunu yok ise bahsetmiş olduğunuz gibi psikolojik açıdan bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte el titremesinin kalıtsal yönünün de olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebepten ötürü yaşanan sorunun daha net bir şekilde ortaya çıkarabilmek için mutlaka uzman bir nöroloji doktoruna danışmanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

soru

Cerer

17 Nisan 2024 Çarşamba

PEKİ Serçe parmağı niye titrer? ACİL

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Nisan 2024 Çarşamba

Serçe parmağının titremesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum stres, yorgunluk, kas yorgunluğu veya kafein gibi uyarıcı maddelerin fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Ancak, eğer titreme sürekli ve rahatsız edici bir hal alırsa, bir nöroloji uzmanına danışmanız önemlidir. Parkinson hastalığı veya diğer nörolojik hastalıklar gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Duru

14 Nisan 2024 Pazar

Bende 16 yasindayim ve baş parmağımla bişeye baskı yapınca titreme oluyor neden kaynaklı olabilir

Cevap yaz
cevap

Sürür

14 Nisan 2024 Pazar

Merhabalar, baş parmağa baskı sonucu tireme olması sinirsel bir durumdur ve bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olup gerekli tetkikler sonrası nasıl bir tedavi gerektiğine karar kılınacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Gizem

14 Nisan 2024 Pazar

Aynı durum bende de var

soru

Damla

11 Nisan 2024 Perşembe

PEKI Serçe parmağı niye titrer? ACİL

Cevap yaz
cevap

Admin

11 Nisan 2024 Perşembe

Serçe parmağının titremesi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu durum stresi, kas yorgunluğunu veya vitamin eksikliğini işaret edebilir. Eğer titreme devam ederse bir doktora başvurmanızı öneririm.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Güncel

El Parmakları ve Genel Özellikleri

El Parmakları ve Genel Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6