Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak arası nasır, özellikle ayak parmaklarında oluşum gösteren nasır, ayak ile alakalı yaşanan en sık problemdir. Nasır yalnızca ayak, ayak parmağında değil ciltte yük binen diğer bölgelerde de görülebilir. Ayakkabı sürtünmesi ya da dar ayakkabı nedeniyle ayakta, kalem tutmaktan ise el parmaklarında nasır meydana gelebilir. Devamlı aynı alan sürtünme ya da baskıya maruz kaldığından maruz kalan kısım zamanla kalınlaşarak kendi kendini koruma altına alır.

Nasır çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Oluşan nasır ağrı ya da acıya neden olmuyorsa tedavi gerektirmez. Nasır zamanla ağrıya yol açmışsa nasırın oluştuğu yerde yaşanan baskı azaltılarak nasır yumuşatılabilir. Büyüyen ve kişiye sıkıntı yaratan parmak arası nasırları aldırmakta mümkündür. Nasır örneğin dar bir ayakkabı nedeniyle oluşmuşsa ayakkabı tercihi değiştirilerek nasıra çözüm getirilebilir.

Kişi için oldukça problemli nasırlar bilinçsiz uygulamalar ile düşürülmeye çalışılırsa nasırın şiddeti daha da kötü olabilir. Nasırdan kurtulmak için en doğru tercih bir doktora başvurmak olacaktır.

Parmak Arası Nasır Neden Olur?

Yanlış Ayakkabı Tercihi: Dar, sivri uçlu ayakkabılar ayağı sıkarak bölgede basınç oluşturur. Oluşan basınç nasıra neden olur. Aynı şekilde ayağa büyük olan ayakkabılar da nasır oluşumunu tetikleyebilir. Ayak parmaklarının birbirine devamlı sürtünmesi nasır için bir nedendir. Nasırdan korunmak için ayağı tam kavrayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakta durmayı zorlaştıran, ayakta basınca yol açan topuklu ayakkabılar da nasır için bir faktördür. Ayakkabı seçiminin yanı sıra çorapsız ayakkabı giymemek, ayağın rahat edeceği ayakkabılar seçmek parmak arası nasırdan korunma yolları arasındadır.

Çıplak Ayakla Gezmek: Özellikle deniz kenarlarında, bahçelerde uzun süre ayakkabısız gezmek nasır oluşumuna yol açar. Ayaklar sert zemine ve yabancı cisimlere karşı kendini koruma altına alır. Tepkisini de nasır oluşumu ile verir.

Ayak Parmaklarında Şekil Bozuklukları: Çekiç parmak gibi ayak parmaklarında var olan şekil bozuklukları bulunan kişiler nasıra karşı yüksek risk taşır. Şekil bozukluğu olan parmakların sürekli birbirine temas etmesi parmak aralarında nasıra neden olur. Bu gibi sorunu olan kişiler sandalet tarzı açık ayakkabılar tercih ederek yaşanabilecek deformasyonu azaltabilir ve nasırdan korunabilir.

El Aletleri: Sürekli el aleti ile çalışmak zorunda kalan kişilerin el parmaklarında ve parmak aralarından nasıra çok sık rastlanır. Tırmık gibi el aletleri ile uzun süre çalışmak, aleti sıkı bir şekilde kavramak elde oluşan nasırların başlıca sebepleri arasındadır. Bu tip oluşan nasırlardan korunmak için en doğru yaklaşık çalışırken eldiven kullanmak olacaktır.

Kalem tutmak, devamlı gitar çalmak gibi işlevler de nasıra yol açan sebepler arasında yer alır. Kalem tutmak nedeniyle ortaya çıkan nasırı engellemek için kalem tutuş şeklini değiştirmek faydalı olabilir. Bu sayede parmak arasında nasır oluşumu engellenebilir.

Parmak Arası Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır tedavisi aslında oldukça basittir. Dikkat edilmesi gereken husus nasırın iltihabi özelliğinin olup olmadığı bilmektir. Nasırı temizlemenin en risksiz yolu nasırın bulunduğu alandaki ölü hücreleri cildi tahriş etmeden temizlemektir. Bunun için ponza taşı kullanılabilir. Reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilecek salisilik asit içerikli nasır bantları da nasırdan kurtulmak için etkili olur. Nasır bantları içeriğinde bulunan asitler sayesinde nasırı eritici özelliktedir. Ancak bilinçsiz uygulandığında nasır çevresindeki cilt dokusuna zarar verebilir ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Parmak Arası Nasır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6