Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak tırnak ağrısı, genel anlamda fiziksel bir temas sonucunda ortaya çıkar. Başparmağın yere çarpması, uzun süre yürüme ve sıkı ayakkabılar giyme gibi durumlarda ayak başparmağın artmasına neden olan etkenlerdendir. Bu sebeplerin dışında; ayak nasırı, ayak mantarı, gut hastalığı, düztabanlık, ayak başparmak tırnak ağrısının nedenleri arasındadır. Ayak başparmak tırnak ağrısının oluşma belirtileri; şişme, kızarma ve acı oluşturmaktadır. Tırnağın sivri tarafı başparmağın içine dökülür vaziyette tırnağı batmasını meydana getirir. Tırnağımız enfeksiyon kapmışsa hepimizin yaşadığı gibi bir iltihaplanma meydana gelir ve sarı bir akıntı görünür. Ağrı şiddeti inanılmaz ve dayanılması zor olan bir ağrıdır. İşte tırnak keserken biçimsiz şekilde kesilirse ağrıyı şiddetlendirir. Ayak başparmak tırnağının soyulması çeşitli sorunları meydana getirir bu sorunlar; tırnak çevresindeki derinin kuruması, kırılmalar, beyaz noktalar, dikey koyu çizgilerin oluşması, sararmalar gibi tırnağın yatağından ayrılması gibi nedenlerdir.

Ayak baş parmak tırnak ağrısı normal ve bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi yöntemi tırnak ağrısının altında yatan sebeplere göre de değişkenlik gösterebilir. Ciddi bir rahatsızlıktan şüphe ediliyorsa, muhakkak bir Uzman doktora başvuru yapılması gerekmektedir. İltihap sökücü ilaçlar kullanmak, oluşan ağrının şiddetini azaltır ve tırnak batmasından kaynaklanan tırnaktaki enfeksiyona bağlı sarı akıntı iltihap sökücü tutmaktadır. O alanda kuruyan iltihap tırnak üzerinde ağrı yapması söz konusu olamaz. Çarpma gibi fiziksel temas neticesinde oluşan tırnak ağrısına en güzel yöntem soğuk tedavi yani buz tedavisidir. Tırnak üzerinde buz koyup beklemek, tırnağa soğuk tedavi uygulayarak ve oluşan ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Başparmaklarını sıkıştıran ayakkabılardan kesinlikle kaçınılması ve giyilmemesi gerekir ve bu konuda da ayağımıza uygun ve özellikle ortopedik içerecek ayakkabılar giymek isabetli olacaktır. Normal ağrı kesiciler ağrıyı kesmediği zaman kortikosteroit enjeksiyon doktor tarafından önerilir. Tırnak kesimine dikkat etmek tedavide en güzel detaydır. Tırnakların kesimi düz ve küt olması gerekir. Tırnağının batması durumlarında muhakkak antibiyotik grubu bir ilaç alarak, tırnağın batan kısmı çıkartılması doğru olur.

Ayak başparmak tırnak ağrısı için bitkisel yöntemlerde kullanılabilir

Çoğu zaman zor durumda kaldığımızda hastaneye gidecek vaktimiz ya da imkânımız olmadığı zaman, bu tedavi yöntemlerine başvurmak en güzel ve en doğru seçim olacaktır. Ayak başparmak tırnak ağrısı meydana geldiği zaman; adaçayı, papatya çayı, İncir yaprağı çayı, bol bol su tüketmek ve hepimizin bildiği doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğanı çokça tüketmek kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Kırmızı biberin ağrı kesici özelliğinden faydalanmak gerekir. Oluşan ağrıları dindirmeye yardımcı olmaktadır. Tırnağı doğal yollarla yumuşatıp masaj yapmak, tırnak ağrısını hafifletir ve o ağrıyan bölgeye de iyi gelecektir. Ayaklar ılık su içinde yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletilmesi gerekir.

Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6