Parmak Protezi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Parmak Protezi Türleri ve Özellikleri

Parmak protezi üst ekstremite olarak da adlandırılan kol ve el amputasyonları travmalar, doğuştan gelen anomaliler, cereyan çarpması ve tümörler sebebiyle yapılır. Doktor amputasyon kararı verirken olası meydana gelen en çok miktarda görevin kalmasına ilgi eder. Söz gelişi yalnızca baş parmağın işlevi elin bütün fonksiyonunun %50'sini oluşturur. Üst ekstremite amputasyonunda seviyeler elden omuza gerçek kısmi el ve parmak kayıpları, dirsek üstü amputasyonu, dirsek altı amputasyonu ve omuz seviyesinden bütün kolu kaybı biçimde sınıflanır.

Üst ekstremite amputasyonları arkadaşımızın gündelik hayat aktivitelerini negatif etkiler. Bilhassa dominant ekstremite olarak da adlandırılan çok fazla kullanılan tarafa ilişkin zarar (Sağlak ve solaklar amaçlı ayrıdır) daha çok miktarda fonksiyonel yetersizlik ve özürlülük demektir. Formed Healthcare hazırlamış meydana geldiği bu internet sitesinde takma kullanıcılarına hâlâ piyasada yer alan kol ve el protezleriyle alakalı detaylı veriler sunmakta ve protezler ile alakalı bilgilendirmektedir. Hasta kişi amaçlı uyumlu meydana gelen takma arkadaşımızın amputasyon düzeyi, isteği ve uyumlu fiyat tercihine belirlenmektedir. Daha fazla miktarda bilgi amaçlı firmamızı arayarak takma teknikerden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çoğalış talihsiz kaza neticesi kopmuş ya da kesilmiş parmaklar amaçlı benzersiz bir takma. Kol adalelerinin emirleriyle parmak hareketlerinin aynısını yapabiliyorsunuz. Görüntü olarak da çok fazla oldukça başarılı bir akıbete erişmiş. İnşallah ihtiyacı meydana gelen birilerini sevindirir. Elin ve parmakların, bir bölümünün kaybedildiği vaziyette seviyeye ve teknik hale yönelik silikondan ya da mekanik protezler gerçekleştirmek olası olabilmektedir. Bu konudaki kararı hastanın değerlendirilmesinden ardından takma teknikeri belirler. Takma parmak uzuvlarını kaybeden insanlara destekçi oluyor. Ama maalesef bu protezler dokunma duygusunu geriye getirmiyorlar. Amerikalılar ve İsveçliler son olarak parmak uçları hassas el protezleri geliştirildi. Uzmanlar takma ve hastanın kolundaki sinirler arasındaki yepyeni bir çeşit bağlantıdan yararlandı. Bu olarak takma parmakların, objeleri daha sıkı hissettikleri bildiriliyor.

Silikon Parmak Protezi  

Parmak ve el protezleri; ayak protezlerine yönelik gözle görülür organlar olduğundan estetik olarak da daha uyumlu olması ve takma kullanıcısının tenine en uzak olmayan cilt nitelik eşlemesini yapabilmek amaçlı nitelik ton ayarı, kullanıcının üstünde inşa edilmesi gerekir. Bu olarak yapılmış olan protezler gerçeğe çok fazla uzak olmayan olmakla beraber tüy, tırnak ve tırnak üzerlerine oje sürmek olasıdır. Kavrama, bükme ve tutma özelliklerine sahip meydana gelen ProDigits protezi elde kısmi zarar görülebilen vaziyetlerde elin normal bir el işlevini görmesine olanak vermektedir. ProDigits elinin hepsini kaybetmeyen fakat bir bölümünü kaybetmeden ötürü sıkıntı hayatını sürdüren hastalar amaçlı tasarlanan çok fazla özel bir cihazdır. Uzman olanlar aracılığıyla geliştirilen ProDigits elde etmek yardımıyla hastalarımız bu çeşit zorluklara veda edebilmektedirler. Noröprotezi hastanın sinirine bağlayan elektronik bir manşet kullanmış.

Protezler vücuda nasıl takılır?

Protezler vücuda birden çok formülle tutturulur.
  • Vakum yöntemi: en sıklıkla kullanılan yoldur. Takma güdüğe takıldığında silikon ile cilt içinde hafif bir vakum oluşur; bu tesir gündelik kullanım süresince ve bir başkasıyla tokalaşırken gevşeme hissi korkusu olmaksızın yerinde tutar. Parmak protezlerinde kullanılır.
  • İmplant yolu: çok fazla sık sık kullanılan metot olamamasına karşın çok fazla kuvvetli bir bağlantı oluşturur. Güdük içerisinde bulunan kemik ucuna takılan altın ya da titanyum ile takma irtibatı yapılır. Kulak epidezlerinde ve parmaklarda kullanılır.
  • Yapıştırma yolu: Takma cilt üzerlerine özel yapıştırıcıyla yapıştırılır. Gündelik olarak da işlem tekrarlanır. Kulak ve burun epitezlerinde seçim edilir.

Parmak Protezi Yorumları

soru

Ercüment Yılmaz

25 Mayıs 2024 Cumartesi

35 yaşındayım. Uzun yıllar önce sağ el yüzük parmağım serçe parmağımın hizasından koptu. Nasıl bir tedavi olabilir

Cevap yaz
cevap

Talik

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, ercüment bey öncelikle çok geçmiş olsun diliyorum, sizde protez parmak düşünebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6