El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Ağrısı, Baş parmak, elimizin bulunan parmakların birincisidir. Ellerimizde iki adet bulunmaktadır. El baş parmağı, elin işlevinin yüzde ellisini yerine getirmektedir. Elle ince işleri yapmakta çok önemlidir. Elde travmaya en açık olan parmaktır. El baş parmağı, gün içinde her zamankinden daha fazla kullanıldığında ağrı oluşabilir. Dinlenmeyle geçebilen bir ağrı türüdür.

El baş parmak ağrısı kimlerde görülür

El baş parmakları travmalara oldukça açık olan yapılardır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı şişlik, ağrı, kızarıklık ve ısı artışı olur. Travmalara bağlı kırılmaları ve çıkıkları olabilir. Parmak kırılmaları, özellikle sporla uğraşan bireylerde çok fazla görülmektedir. Parmağa dik biçimde gelen bir darbe parmağın kırılmasına neden olabilir. Yaşlı ve kemik erimesi olan bireylerde parmaklar darbe olmadan kolaylıkla kırılabilmektedir. Kırığın bulgularından biri de ağrıdır. Ağrı yanında, şişlik, anormal hareket, ısı artışı ve morarma da gözlenebilir. Parmak çıkıkları, parmağın zorlandığı anlarda oluşabilir. Özellikle genç ve orta yaş erkeklerde karşımıza çıkmaktadırlar. Çıkık belirtileri; ağrı, şişlik ve eklemde hareket kısıtlılığıdır.

El baş parmak ağrısı neden olur?
 • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler; karpometakarpal, metakarpofalangeal ve interfalengeal eklemlerdir. Bu eklemler, (Diartrodial) oynar eklemlerdir ve eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak; eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık mevcuttur. Artritin nedenleri; dejeneratif hastalıklar, inflamatuar hastalıklar, travma ve enfeksiyöz olabilmektedir.
 • Septik artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün acilidir. Septik artrit acil bir durumdur ve en kısa sürde müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme olasılığı vardır.
 • Parmak eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir sebebe bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan sebeplere bağlı da tutulabilir.
 • Romatoid artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin sebepleri arasında ikinci olarak en çok romatoid artrit vardır. Romatoid artrit, inflamatuar bir rahatsızlıktır. Hiçbir zaman tamamen iyileşmez ve el parmak eklem tutulumları çokça ünlüdür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemlerdeki tutulumlar görülür.
Parmak derisi enfeksiyonları

Parmak derisi virüsler, bakteriler, parazitler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. En çok görünen; şiş, ağrılı ve içi beyaz iltihaplı olan halk arasında dolama olarak bilinen stafilokok enfeksiyonudur.
 • Parmak tendon enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olması durumudur. Bu enfeksiyöz ya da non enfeksiyöz de olabilir.
 • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp literatüründe myozit adı verilir. Myozitte kas hassas, ağrılı ve şiştir.
 • Parmak tümörleri: Tümör, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırayla; cilt, kas, yağ doku, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.
 • De quervain tenosinoviti: El baş parmağının dorsalinde var olan ekstansör komponentinde olan tendon ve eklem sıvısının inflamasyonudur. El baş parmağının avuç içine olacak biçimde yumruk yapılması ve ulnar deviasyona zorlanması ile ağrı artar. Bu biçimde hastalığa teşhis koyulmuş olur.
El baş parmak ağrısı tedavisi

Sayılan belirtilerin tespit edilmesi ve gereken tedavinin yapılması için mutlaka bir uzmana baş vurulmalıdır.

El Baş Parmak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6