Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çekiç parmak rahatsızlığı, el ve ayak parmaklarında ortaya çıkan ağrılı bir kemik hastalığıdır. Başlangıç aşamasında önlem alınarak tedavi edilen bu rahatsızlık, ilerleyen aşamalarda tedavi için ameliyata ihtiyaç duyabilmektedir. Çekiç parmak, el ve ayaklardaki şekil bozukluğu olarak kendini gösterir. Ortaya çıktığı kısımda parmağın ve el veya ayağın işlevini yavaşlatır. Gençlerde ve sporcu kişilerde sıklıkla rastlanan çekiç parmak rahatsızlığı, aşırı hareket eden ya da sakatlanan kişilerde sıkça görülebilmektedir.

Çekiç Parmak Rahatsızlığının Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Çekiç parmak, parmakların eklem kısımlarının sürekli bükülü kalması ya da aniden bükülmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ayaklardaki çekiç parmak rahatsızlığı genellikle ayakkabıların ayağı sıkması veya ayak parmaklarından birinin aşırı uzayarak ayakkabıya sığmaması sonu ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde parmaklar sürekli bükülü kaldığında çekiç parmak şekil bozukluğu ortaya çıkar. Çekiç parmak, vücut yapısının farklılık göstermesi ya da parmak kaslarının zayıflaması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Çekiç parmak hastalığı ellerde fazla görülmez. Ellerde görülen biçimleri daha çok iş hayatında ellerin sürekli aynı şekilde kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Çekiç parmak, genellikle parmakların eklemlerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılarla kendini göstermektedir. Ayaklardaki başparmağın yanındaki parmakta sıklıkla görülmektedir. Bu parmağın bükülmesi sonucu ayakkabıya sürten üst kısmında da nasır meydana gelebilmektedir. Bu nasırlar parmaktaki ağrıları daha da artırmaktadır. Bu şekil bozukluğu tedavi edilmediği taktirde kalıcı hale gelmektedir.

Çekiç Parmağın Tedavi Edilmesi

Çekiç parmak için başlangıç aşamasında parmak korsesi kullanılır. Parmakları düz tutacak bir sargı uygulanır ve parmakların ağrıması ve şekil bozukluğu önlenir. Eğer çekiç parmak rahatsızlığı ilerlemiş durumda ise cerrahi müdahale uygulanır. Bu müdahalede parmağa bir tel takılır. Bu tel parmağın düz kalmasını sağlar. Parmak kemiğinin içerisine yerleştirilen bu tel, 6 hafta süreyle kalır. Bu süre sonrasında tel çıkarılarak parmağın eski halini alması sağlanır. Çekiç parmaktaki cerrahi müdahale hastanın uzun süreli olarak gündelik yaşamını etkilemez.

Çekiç Parmak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6