Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta sinir sıkışması, kendini parmakta uyuşma, ağrı ve hareket kısıtlılığı belirtileriyle gösteren bir sorundur. Buna karpal tünel sendromu da denir. El bileğindeki karpal tünelden medial sinir geçmektedir. Tünelin etrafında karpal kemikler bulunur. Median sinir elde baş parmağın, orta ve işaret parmağının hareketinden sorumludur. Parmakların hareket etmesinde tendonlarda etkili olur. Parmakta sinir sıkışması karpal tüneldeki bağ dokularının, tendonların, transvers karpal ligamentte kalınlaşma sonucunda median sinire baskı yapması nedeniyle oluşur.

Parmakta sinir sıkışması neden olur?

Parmakta sinir sıkışması el bileğinin gereğinden fazla kullanılması, gebelik gibi hormonal etkenler, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, tiroit rahatsızlıkları gibi nedenlerden oluşabilir. Bunun dışında kişide genetik yatkınlık nedeniyle de parmakta sinir sıkışması oluşabilir.

Parmakta sinir sıkışması belirtileri ve nasıl teşhis edilir?

Hastalarda elde şiddetli ağrı olması, parmaklara kadar uzanan karıncalanma ve uyuşma etkisinin olması başlıca belirtilerdir. Median sinirin etkilediği baş parmakta, orta ve işaret parmakta hareket kısıtlılığının ortaya çıkması da parmakta sinir sinir sıkışması belirtileri arasındadır. İlerleyen aşamalarda hastanın dirseğine ve omuzuna yayılan ağrılarda oluşabilir. Bu nedenle parmakta sinir sıkışması hemen tedavi edilmelidir. Bu belirtilerin olması tanı konulmasını sağlar. Hastaya yapılan fiziki muayenede parmakları test edilir, el kasları değerlendirilir. Gerekirse sinir iletiminin ve kemiklerin incelenmesi için EMG tetkiki ile röntgen çekilerek kesin tanı konur.

Parmakta sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?

Karpal tünelde sinir sıkışmasını önleyecek bazı tedbirler alınır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, parmakta sinir sıkışması oluyorsa cerrahi müdahale yapılabilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyonla transvers karpal ligament vertikal biçimde kesilir ve medial sinir sıkışması sorunu giderilir. Bu sayede gevşetilen sinirle birlikte bölgede rahatlama olur. Ameliyat sonrasında bilek, ek 2-3 hafta dinlendirilmelidir. Ancak tam iyileşme yaklaşık 6 haftayı bulur. Hastanın bileğini zorlamaması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Parmakta sinir sıkışması tedavi edilmediği takdirde el kaslarında zayıflamaya kadar gidecek sorunlar yaşanabilir.

Parmakta Sinir Sıkışması Yorumları

soru

yakup

21 Nisan 2024 Pazar

benim sol elimde sinir sıkışması var .ama şöyle bir durum var en çok sılayan yer serçe parmak ve yanındaki iki parmak tada aynı ağrı var bunun için spor yapı yorum ama bir değişiklik yok ..
bu yüzden ne yapmalıyım...

Cevap yaz
cevap

Saik

21 Nisan 2024 Pazar

Sinir sıkışmasını önleyecek bazı tedbirler alınır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, parmakta sinir sıkışması oluyorsa cerrahi müdahale yapılabilir. Ameliyat sonrasında bilek, ek 2-3 hafta dinlendirilmelidir. Ancak tam iyileşme yaklaşık 6 haftayı bulur. Hastanın bileğini zorlamaması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Parmakta sinir sıkışması tedavi edilmediği takdirde el kaslarında zayıflamaya kadar gidecek sorunlar yaşanabilir.

cevap

Topçam

21 Nisan 2024 Pazar

Yakup bey el ve parmaklarda oluşan sinir sıkışmaları ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Şayet sinir sıkışması kısa süre önce olduysa fizik tedavi yardımıyla problemi çözebilirsiniz. Ancak uzun süreli bir hastalık varsa konu uzman doktora bildirilmelidir. Tahlil ve tetkikler sonrasında kesin tanı ve tedavi süreci belirlenir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6