Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak morarması, herhangi bir fiziksel darbe sonucu, sıkışma, kesik, çarpma gibi nedenlerle birlikte, genellikle el ve ayak parmaklarında, burun, çene, dudak gibi vücudun en uç yerlerinde, renk değişimi görülmesine neden olan bir rahatsızlık olan siyanoz hastalığıdır. Aslında siyanoz bir hastalık değil, başka bir hastalığın habercisidir.

Siyanoz, mukoza ve deri kılcal damarlarında, hemoglobinin artması sonrasında, deride mor ve mavimsi bir renk almasıdır. Siyanoz kaynaklı deride morarmalar, derideki kılcal damarların durumu, kalınlık ve incelik ve pigmentasyon derecesine bağlı olmaktadır. Siyanoz genellikle parmaklarda ortaya çıkmaktadır. Daha sonra yanak, tırnak, kulak gibi uç yerlerde görülür, ağız ve dilde ise nadiren çok az görülür. Siyanozun ortaya çıkması için, 100 mililitre kanda, 5 gramdan fazla hemoglobinin artması sonucu gerçekleşir. Bu hastalık, kansızlık sorunu çekenlerde görülmemektedir.

Siyanoz, daha çok bir şok geçirme sonrasında ortaya çıkar. El ve ayak parmaklarında daha çok görülen siyanoz sebebi ise kalp yetersizlikleri, doğumsal kalp rahatsızlıklarında, kan iyi oksijen almadığı zaman, vücutta kirli kan ile temiz kanın birbirine karışması sonucu, parmaklarda morarma olarak ortaya çıkar. Eğer çocuklarda parmaklarda morarma görülürse, hemen doktora gitmeli, çünkü doğumsal kalp rahatsızlığından şüphelenmek gerekir.

Fiziksel darbeye bağlı ya da sıkışma ve çarpmadan dolayı parmaklarda ortaya çıkan morarmalara ise hematom denmektedir. Herhangi bir fiziksel darbe sonucu, derinin hemen altında bulunan kılcal damarlar kopar ve kan deri altında toplanmasından kaynaklıdır. Parmaklarda morarma olmadan önce, şişlik ve kızarıklık olur. Ortaya çıkan bu şişlik ve kızarıklık kısa bir süre sonra biter ve daha sonra morarma başlar. Morarma başladığında, şişlik biter.

Parmaklarda morarma görüldüğünde, birtakım ilk yardım teknikleri uygulayarak morarma engellenebilir.

Parmaklarda morarma oluştuğunda
 • Moraran parmakta herhangi bir kanama yoksa, etrafına buz uygulanması gerekir. Parmak buza sarılarak oluşan ağrı bir süre sonra da morarma ortadan kalkmaya başlar.
 • Parmaklarda tırnağa darbe sonucu oluşan morarma oluştuğunda, doktor müdahalesi gereklidir. Bunun amacı ağrıyı en aza indirmek ve kalıcı morarma oluşumundan kaçınmak içindir.
 • Et dövülerek, moraran parmak üstüne koyulabilir. Biberiye yağı sürülür.
 • Zeytinyağı lapası da morarmaya iyi gelmektedir.
 • Bal, un ve zeytinyağı karıştırılıp, hamur yapılarak moraran yer uygulanırsa, ağrıyı hafifletir.
 • Darbe sonucu parmaklarda oluşan morluklar bu yöntemlerle geçirilmektedir. Yine de geçmeyen morluklar, çıkma ve çatlama şüphesi ile acilen doktora gitmek gerekir.

Parmak Morarması Yorumları

soru

Serin

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, elime her hangi bir darbe almama rağmen morarma oluşmaya başladı. Bu durum bir parmağım da başladı ve diğerlerine yayılmaya başladı. Bu durumun ortaya çıkma sebebi nedir acaba ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Musab

27 Nisan 2024 Cumartesi

Çarpmama sonucu oluşan morarmalar siyanoz hastalığının habercisidir. Aslında siyanoz bir hastalık değil bir çok hastalığın habercisidir. Siyanoz, mukoza ve deri kılcal damarlarında hemoglobinin artmasıyla derinin morarmasına sebep olur. Siyanoz daha çok parmaklarda ortaya çıkar sonra vücudun farklı yerlerinde de görülebilir. Parmağınıza buz uygulayabilirsiniz, biberiye yağı sürülür, zeytinyağı lapası parmağa koyulabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük Parmağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüzük Parmağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6