Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı: Günümüz şartlarında çok uzun süre ayakta durmalar ve ortopedik ayakkabıların tercih edilmemesinden kaynaklı olarak birçok kişide meydana gelmektedir. Ayrıca ayaklarımız genel yapısı olarak tendon kaslar ve sinirler gibi birçok etkeni barındırmaktadır ve birçok rahatsızlıklarda direkt olarak ayak baş parmak altında meydana gelmektedir. Bundan dolayı, oluşan ağrılar ile şişkinlikler asla hafife alınmamalıdır. Bizde sizler için ayak baş parmak altında oluşan ağrılara neden olan faktörleri ve tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacak olursak.

Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Neden Olur?

Ayaklar yapısı olarak içeriğinde tendonlar, kaslar kemikler ve sinirlerden oluştuğu için farklı birçok nedene bağlı olarak ağrılar meydana gelmektedir. Genel olarak yaygın nedenlerini kısaca açıklayacak olursak;
  • En yaygın nedeni günümüzde birçok kişinin yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklı olarak giyilen topuklu ve sivri ayakkabıların yapmış olduğu baskı nedeni ile oluşan ağrılardır. Bu ağrıların asıl nedeni ise rahatsızlık veren ayakkabıların sinirlere yapmış olduğu basınçtan dolayı sinirlerin sıkışması ile oluşan ağrılardır ve sinirlerin biriktiği kısım ayak baş parmak altı ve çevresindedir.
  • Ayrıca çalışma şartları gereği zor işlerde çalışanların uzun süre ağırlık taşıması ve uzun süre ayakta durmadan kaynaklı olarak ayak kaslarında kasılmalar sonucu ağrılar meydana gelmektedir ve kasların genel olarak yeri ise aynı şekilde ayak baş parmak altı kısmındadır. Aynı zamanda bu bölgede ağrı ile şişkinliklerde meydana gelmektedir.
  • Ayaklara alınan darbeler sonucunda ayak baş parmak altında ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle sert darbelere maruz kalmasına bağlı olarak sinir sıkışmaları meydana gelerek ciddi ağrılara neden olabilmektedir.
  • Son olarak ayak mantarları da ağrılara neden olmaktadır. Özellikle ayakların baş parmakların büyüklüğünden dolayı diğer parmaklara göre daha sıcak ve terlemelerin en çok olduğu bölgedir. Buda ayaklarda mantarlara neden olmaktadır.
Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Tedavi Süreci ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tedavi sürecinde belirtmek gerekirse mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Nitekim daha önce de belirttiğimiz gibi ayakların yapısı olarak birçok duyuları barındırmaktadır. Bundan dolayı Uzman doktor kontrolünde gerekli tahlil ve tetkikler ile tedavinize yön vermeniz gerekmektedir. Bununla birlikte dikkat etmeniz gereken husus ise gün içerisinde ayaklarınız üzerinde çok durmadan kaçınabilir ve dinlendirmeniz gerekmektedir. Ayaklarınızda hava akışı gerçekleşen ve tam ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz gerekmektedir. Nitekim ayaklarda tendonların bulunmasından dolayı dikkat edilmediği takdirde ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Yorumları

soru

Yeter erdogan

27 Nisan 2024 Cumartesi

Ayak ve ellerimde iğne batması oluyor beni huzursuz ediyor neden olduğunu ogrenebilirmiyim

Cevap yaz
cevap

Ganim

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba. Günümüzde ayak batmasına en yaygın nedeni günümüzde bir çok kişinin yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklı olarak giyilen topuklu ve sivri ayakkabıların yapmış olduğu baskı nedeni ile oluşan ağrılardır. Ellerde ise ağır yüklü işlerde çalışmak ellerin şişmesine ve batmasına sebebiyet vermektedir. Bazen de kimyasal etkilere maruz kalmak da bu durumu tetikleyebilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Çomak Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Çomak Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6