Parmak Burkulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak burkulması, parmaklar süresince uzanan ligament başka bir deyişle bağların kayıp görmesidir. Parmak burkulmasının en sık görülen sebeplerinden bir tanesi elinizin üst kısmına bir bir şey azalması olur ya da spor yaparken burkulmalar yaşanabilir. Parmak burkulması fazla derecede ağrılıdır ve şişlik eşlik eder. Parmak burkulması semptomları aralarında eklem yerinde ağrı, benzer alanda şişlik, parmakta dengesizlik, parmağı bükmeye çalıştığınızda kuvvetli ağrı duygusu olarak da sayılır.

Eğer bu belirtilere rastladıysanız bir sıhhat kuruluşuna başvurmanız gerekir. Şayet doktor belirtileri da burkulma istikametinde ise tedavi burkulmanın şiddetine yönelik değişecektir. Söz gelişi parmak burkulmasında yalnızca eklem ve ligamentler de esneme vardır ya da eklemde bir durağanlık, ligamentler de kısmi olarak da yırtıklar olur. En kuvvetli olanında ise bağlantı dokularında yırtılmalardır. Bu vaziyette hasarlı bağlara operasyon yapılması gerekebilir.

Parmak İncinmesi Sebepleri Nelerdir?

Her bir parmak falanks denen üç adet kemikten ve interfalansiyal denen 2 adet eklemden oluşur. Bu eklemler kemikleri birbirinden ayırarak parmağınızın bükülebilir bir olarak davranış etmesini sağlamaktadır. Her eklemde kemikleri birbirine bağlayan yan bağlar mevcuttur. Başparmağımız diğer parmaklardan çeşitli olarak da 2 kemik ve bir eklemden ortaya gelmektedir. Parmaklarınızdan rastgele bir bağlantı kayıp verecek düzeyde esnerse veya bükülürse bu durum parmak incinmesine yol açar.

Parmak İncinmesi Semptomları
 • Parmağınız hareket ederken zedelenen bağlardan ötürü parmağınızda acı hissetmeniz
 • İncinmenin ortaya geldiği eklem çevresinde ağrı
 • Parmak ekleminde şişme
 • Parmağınızı davranış ettirmede güçlük çekme
 • Eğer çok fazla kuvvetli bir olarak parmağınız burkulduysa ya da bağlar tamamıyla koptuysa parmağınızı düz tutamamanız
Parmak İncinmesi Rehabilitasyonu
 • İncinen parmağınızı kanamayı, iltihaplanmayı ve şişmeyi en üye indirmek amacıyla önce 24 ve 72 saatte tedavi etmeniz gerekir. Parmak incinmesinin tedavi şekilleri şöyledir:
 • Parmağınızı koruyun
 • Hızlı bir olarak iyileşmeyi sağlamak ve acıyı azaltmak ve şişliği dindirmek için incinen parmağınızı kullanmaktan kaçının.
 • Parmağı korumanın ve sabit tutmanın en güzel yolları atel ya da bandaj sayesinde yanındaki parmağınıza sabitlemektir. Parmağınıza fazla basınç uygulamanıza yol açacak aktivitelerden kaçının.
Buz Rehabilitasyonu: İncinen parmağınıza koyacağınız buz, şişliği ve acıyı azaltmada güzel bir tedavi yöntemi olacaktır. Ama buzu doğrudan derinizle temas ettirmeyin. Buzu veya buz torbasını bir havlunun içerisine sarıp her 10 ya da 20 dakikada bir parmağınıza gün içerisinde 4 kez uygulayın. Bu uygulamayı ağrılar ve şişlikler dinene denli aynı ritimde devam edin.

Bandaj veya Kompresyon Taktiği: İlk 24 ve 72 saat sürecinde parmağınıza bandaj sarmanız hem bir sabit durmasında hem bir de şişliğin inmesinde destekçi olacaktır. Bandajla uyguladığınız stres yönteminde bandajın kan akışınızı engellemeyecek derecede çok fazla iyi olmamasına İlgi edin.

Parmağınıza uygulayacağınız en güzel bandaj yöntemi 8-9 cm'lik bir atel ile bütün parmağı sarmaktır. Bu olarak yapılmış olan bandaj hem bir iyileşmeyi hızlandırır hem bir de parmağınızın sabit kalmasını olanağı sağlar.

İlaç Tüketimi: Doktorunuz sizlere acıyı azaltmak ve iltihaplanmayı engellemek amacıyla gerekli ortaya gelen gerçek ilacı öneri edecektir. Bu trend vaziyetlerde kullanılan yaygın ilaçlar şunlardır:
Reçetesiz alabileceğiniz asetaminofen, aspiltihap, naproxen ya da ibuprofen benzeri ağrı kesiciler ve inflamasyon önleyiciler.

Cildinize doğrudan uygulayabileceğiniz yerel ağrı kesiciler, ciddi bir ağrı var ise reçeteli alabileceğiniz diğer ilaçlar.

Egzersiz: Uygun ve gerçek bir tedaviden ardından incinen parmağın iyileşmesi 1-2 hafta sürer. Bu süreçte yapmanız gerekli olan egzersizlerin sizin amacıyla uyumlu olup olmadığını hekime sorup, aşağıdaki egzersizleri gün içerisinde 3 kez yapmanız iyileşme sürecinde destekçi olacaktır.

Parmak Burkulması Yorumları

soru

Esma Nur

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Benimde parmağım böyle oldu ama işe yaramadı

Cevap yaz
cevap

Özgül

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmak burkulmaları genellikle ters hareketten den ve sert bir şeyin çarpmasıyla oluyor. Ödem ve ağrı yapar bu tür durumlarda. Eğer kırık yoksa ödem dağıtıcı kremler kullanılabilir. Kırık varsa zaten ağrıdan duramazsınız. röntgen çekilerek belki alçıya bile alabilirler. Geç kalınan kırıklar da o bölgede kangıren olabilir. Zamanın da doktora gitmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6