Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi, 30-60 yaş arasındaki insanlarda oluşmaktadır. Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda sebep olduğu bilinmez. Ayak baş parmağındaki kireçlenmeye bazen parmaktaki incinme bazen eklem kıkırdağında oluşan hasar bazen de ayak anatomisindeki farklılıklardan ortaya çıkabilmektedir.

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?
  • Ayağın tepesinde gelişen çıkıntı
  • Eklem etrafında şişlik
  • Ayak baş parmağında üzerine bastığınızda hissedilen ağrı
  • Ayak baş parmağını aşağı ve yukarı doğru hareket ettirildiğinde hissedilen sertlik
Ayak Baş Parmağı Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilebilir

Ayak baş parmağı aşağı veya yukarı doğru hareket ettirildiğinde zorlanıyorsa ayaktaki ağrıdan dolayı sorunlu bölgenin üzerine basmaktan zorlanıyorsa doktora gitmek gerekir. Tıp dilinde hallux valgus olarak bilinen ayak baş parmak kireçlenmesi erken teşhis edilirse tedavisi çok basit ve kolaydır. Eğer ayağınızda şişlik oluşuna kadar beklerseniz tedavi süreci daha uzun ve zor olmaktadır.

Ayak Baş Parmağı Kireçlenmesi Tedavisinde Ameliyat Çeşitleri ve Seçenekleri

Keilektomi: Ayak baş parmağındaki kireçlenmeden dolayı hasar gören parmak ekleminin en az tahribat ve hasar aşamasındayken yapılan bir ameliyat türüdür. Ayaktaki kemiğin çıkarılması ve ayağın rahat bir şekilde eğilebilmesi amaçlanmaktadır. Ayak kemiğinin adeta bir parçası durumuna gelmiş olan kemik mahmuzunu çıkartabilmek ve böylece ayak baş parmağı eğilirken aşağı veya yukarı hareket etmesi için yapılan bu ameliyat oldukça etkilidir.

Antroplasti: Pek çok yaşlı hastaların ayaklarına yerleşen hastalıklardan kurtulmak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat ile eklem yüzeyi çıkartılır ve yeni yapay bir eklem implante edilir. Bu ameliyat seçeneği ile eklem hareketini muhafaza eder ve ağrıları azaltır. Yaşlı hastalar bu ameliyatı rahatlıkla tercih edebilirler.

Antrodez: Ayak baş parmağında olan kıkırdak dokunun çok zarar gördüğü ve şiddetli tahribatlara sıklıkla kemikleri kaynaklamak yani antrodez tavsiye edilir. Bu ameliyatta hasarlı olan bölgedeki kıkırdaklar çıkarılır ve vida plak veya iğneler kullanılır ve eklem bir pozisyonda sabitleştirilir. Ancak maalesef bu tür bir ameliyat parmağın bir daha bükülmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca antrodez ilerlemiş ayakbaş parmağındaki kireçlenmenin vermiş olduğu ağrıdan kurtulmak amacıyla uygulanan bir ameliyattır.

Ayak Baş Parmağı Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri

Antiinflamatuar ve ibuprofen ilaçlar ve ağrı kesiciler şişkinliğin hafiflemesine ve ağrıların azalmasını sağlar. Bu yöntemlerin yanı sıra buz paketleri uygulanması da Ayak baş parmağı kireçlenmesinde ilerlemeyi yavaşlatmaya yardımcı olan bir yöntemdir ve yine ayakkabı tercihi de çok önemlidir. Geniş burunlu bir ayakkabı tercih edilmeli. Bu tür ayakkabılar ayak baş parmağındaki baskıyı azaltarak ağrıyı biraz hafifletir. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar da tercih edilmemelidir.

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Güncel

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi