Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak iltihabı, Parmakların sakatlanması veya iltihabı oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Parmak iltihabı hafif iltihaptan, şiddetli iltihaba kadar birçok çeşitlilik gösterir. Bu durum genelde hafif başlar ve tedavisi kolay olur. Fakat, tedavileri düzgün yapılmaz ya da ihmal edilirse, parmakta kalıcı hasarlar bırakabilir.

Oluşan parmak iltihaplarının şiddetlenme ihtimaline karşı, evde bakım imkânı sınırlı orandadır. Hafif bir iltihaplanma, eğer şeker hastalığı yoksa evde tedavi edilebilir. Başka bütün iltihapların, tıbbi desteğe ihtiyacı vardır. Tedavi gecikirse, parmağın sakatlanması ya da kaybedilmesiyle karşılaşılabilir. Küçük bir dolama el yüksekte tutularak, sık sık suya batırılarak tedaviye yanıt verebilir. Fakat birkaç gün içinde sonuç alınamazsa, tıbbi destek almak şarttır.

Parmak iltihapların da en fazla uygulan tedavi şekli, antibiyotik ilaç tedavisi ve bilinçli bakımdır. Bu bakım iltihabın kurutulması için, yaranın kesilmesi gibi basit bir yöntemde olabilir, iltihap kapmış olan dokuyu temizlemek için cerrahi bir müdahale de olabilir. Bazı iltihapların hastane ortamında ayakta tedavisi mümkünken, bazı durumlarda da damardan yatarak tedavi uygulanması gerekir. İltihaba sebep olan organizmalar, birbirlerine benzeyebilirler.

Dolama adı verilen iltihaplı durum, sadece yara bakımıyla iyileşebilecek bir durumdur. Eğer iltihap fazla birikmişse, iltihabın temizlenmesi gerekebilir. Bu tür parmak iltihaplarında bisturi kullanarak yaraya kesik atıp, biriken İltihap temizlenebilir. Geniş yer kaplamış olan iltihaplarda, parmağa lokal anestezi uygulanıp ağrısız işlem gerçekleştirilir. Daha sonrada, antibiyotik kullanımıyla evde tedavi edilebilir.

Parmakta oluşan felon adı verilen iltihaplı durum, parmak ucunun birçok katmanında oluşur. Bu sebeple iltihabın kesilerek boşaltılması şarttır. Çoğunlukla parmak ucunun her iki tarafına birden kesik atılır ve bölmelere ayırıp boşaltmaya yardım etmek için, içerisine cerrahi bir alet sokulur. Yara artıklarını mümkün olduğunca iyi temizlemek için, bir solüsyona batırılır ya da yıkanır. Bu tür iltihaplarda da doktor önerilerine uyulup, evde özel bakım uygulanmalıdır.

Selülit adı verilen iltihaplar çoğunlukla yüzeyseldir ve ağızdan alınacak antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. Bazı ilerlemiş durumlarda ise hastanede damar yoluyla antibiyotik tedavisi uygulanacaktır.

Parmakta oluşan derin iltihaplı durumda ise acil tıbbi bakım şattır. Eğer iltihap orta şiddetteyse, damar içi antibiyotiklerle tedavi edilecektir. Bu tür iltihaplanmalar, çok sık kesme ve kurutma işlemi gerektirebilir. Devam eden tedavi sürecinde ise antibiyotik uygulanır.

Parmak İltihabı Yorumları

soru

Halide

04 Haziran 2024 Salı

Şehadet parmağımda iltihaplanma var ilaç kullaniyorum ama yinede iyileşmiyor ne yapabilirim sizce

Cevap yaz
cevap

Meyveş

04 Haziran 2024 Salı

Pişmiş soğan bağlamak iltihabın temizliğine yardımcı olabilir. Ama siz yinede bir hekime görünün.

cevap

Özgüven

04 Haziran 2024 Salı

Merhaba halide hanim. Parmak iltihapların da en fazla uygulan tedavi şekli, antibiyotik ilaç tedavisi ve bilinçli bakımdır. Bu bakım iltihabın kurutulması için, yaranın kesilmesi gibi basit bir yöntemde olabilir, iltihap kapmış olan dokuyu temizlemek için cerrahi bir müdahale de olabilir.  Parmakta oluşan derin iltihaplı durumda ise, acil tıbbi bakım şarttır. 

soru

semihagüçlü

26 Nisan 2024 Cuma

ayak orta parmağımda morarma vekapanmayan yara var bunun için hangi doktara gitmeliyim ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Tekdoğan

26 Nisan 2024 Cuma

Merhaba, bu yaralar bazen çok ciddi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bazen de ayakkabının ayaklara vurması, yanlış çorap seçimi, kişinin çalıştığı iş gibi etkenler de bu durumlara neden olmaktadır. Ayak parmaklarındaki yaralar için ise cildiye yani dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Zaten gerekirse doktorunuz sizi sevk edecektir.

soru

Kadriye caglar

20 Nisan 2024 Cumartesi

Baş parmağın yanındaki parmaktamoararma ve şişme iltihap var hangi doktora gitmeliyim

Cevap yaz
cevap

Kıvanç

20 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba kadriyle hanım, el parmağınızda meydana gelen şişme içi öncelikle ortopedi uzmanına muayene olmanız ve bir röntgen filmi çektirmeniz gerekir. Yaralanma sonucu iltihap toplamış olabilir ve ona göre bir tedavi uygulanır. Geçmiş olsun.

cevap

Akad

20 Nisan 2024 Cumartesi

Bu şikayetiniz için ortopedi bölümüne gidebilirsiniz. Parmak iltihaplarında uygulanan tedavi, antibiyotik ilaç tedavisi ve bilinçli bakımdır. Bakım iltihabın kurutulması için, yaranın kesilmesi gibi basit bir yöntemde olabilir, iltihap kapmış olan dokuyu temizlemek için cerrahi bir operasyon da olabilir. Bazı iltihapların hastanede tedavisi mümkünken, bazı iltihaplarda da damardan tedavi uygulanması gerekebilir.

soru

Gönül

16 Nisan 2024 Salı

Oğlumun parmağının ucunda küçük tane tane iltihap oldu daha öncede olmuştu yine tekrarladı bu defa ne yapabilirim yardımcı olacak bilginiz varmış bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Admin

16 Nisan 2024 Salı

Gönül Hanım,

Öncelikle geçmiş olsun. Oğlunuzun parmağındaki iltihaplar için çok fazla hareket ettirmemeye çalışın ve temiz tutun. Eczaneden alabileceğiniz antiseptik bir krem veya solüsyon kullanarak iltihaplı bölgeyi temizleyebilirsiniz. Ancak bu tür durumlarda en doğru bilgi ve tedavi için bir dermatolog ya da bir doktora başvurmanızda fayda var. Tekrarlayan bir sorun olduğu için altta yatan başka bir sebep olup olmadığını da öğrenmeniz önemli olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Güncel

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6