Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tetik Parmak Ameliyatı: Tetik parmak ameliyatında iki teknik kullanılmaktadır.
  • Kapalı teknik
  • Açık teknik
Kapalı Tetik Parmak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tetik parmak tedavisinde kapalı cerrahi teknik, etkin ve kolay bir gevşeme sağlaması ve komplikasyon riskinin az olması nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir. Cerrahi operasyon lokal anestezi altında turnike yapmadan olarak uygulanır. İnsizyon hattına insülin enjektörü ile lokal anestezik madde yapılır. 16 gauge iğne kullanmak şartı ile makaralar serbest duruma getirilir. Tüm hastalarda ameliyat sırasında gevşetme işlemi sonrası parmak hareketlerinin rahatça yapıldığı ve takılmanın geçtiği görülür. El yumuşak sargıya alınır ve serbest olan parmak hareketlerine hemen başlanır. Kapalı cerrahide teorik olarak sinir hasarı riskinin fazla olduğu kabul edilmektedir.

Kapalı Tetik Parmak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat avuç içine yapılan küçük bir kesik ile lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında tendon kılıfı etrafında yakın olan damar sinir yapılarının koruma altına alınması çok önemlidir. Tetik parmağı hastalığında cerrahi tedavi o bölgeye lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Hastalığın bulunduğu bölgeye 1-2 cm'lik kesik ile tendonun takıldığı tünel genişletilir. Tüm hastalarda ameliyat sırasında yapılan gevşetme işlemi sonrası parmak hareketlerinin rahat bir şekilde yapıldığı ve takılma işleminin geçtiği görülür. Yapılan operasyona tek bir cilt dikişi atılarak el yumuşak sargıya alınır. Bu cerrahi işlem sonrasında hastalar parmaklarını rahatlıkla hareket ettirirler. Ameliyat sonrası dönemde belirtiler tamamen kaybolur ve iyi uygulanan cerrahi işlem sonrası tekrarlama olmaz.

Tetik Parmak Ameliyatı Yorumları

soru

Kadir

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Ben lise zamanımda bir gün top sunarken kalede duruyordum. Arkadaşımın sert şutunu çıkarmak isterken tetik parmağım çatladı. Hastaneye gittim ve röntgen filmi çekildi. Sonuçta parmağım çatlamıştı ve alçıya alındı. Şimdi ise askerlik çağına geldim. Askeri muayenede doktor tetik parmağımdan ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bunameliyat nasıl olur? Tehlikesi var mı?

Cevap yaz
cevap

Admin

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Geçmiş olsun. Tetik parmağı ameliyatı genellikle basit bir işlemdir ve büyük bir tehlike içermez. Lokal anestezi altında yapılır ve doktor, parmağınızdaki sıkışan tendonun serbest bırakılması için küçük bir kesik açar. Ameliyat sonrası iyileşme süresi genellikle kısadır ve fizyoterapi yardımıyla tam fonksiyon geri kazanılabilir. Ancak, her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon veya iyileşme sürecinde komplikasyonlar gibi riskler vardır. Bu yüzden ameliyat öncesi doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşmanız önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6