Parmak Ağrısı Neden Olur?
15 Mayıs 2024

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur, Parmak ağrısı genellikle yapılan fiziksel aktivite sonucunda ortaya çıkan bir ağrıdır. Parmaklar zorlandıktan sonra ortaya çıkan parmak ağrıları normal olarak kabul edilmektedir. Eğer bir fiziksel aktivite yok ise bu parmak ağrısının bir birçok farklı sebebi olabilir. Bazen bu duruma bağlı olmayan parmak ağrıları da oluşabilir.

Parmaklar ellerin uç bölgelerinde yerini almış olan fonksiyonel anlamda birçok işlev açısından görevli olarak kullanılan bir organdır. El parmakları ince işleri yapma, tutma, kavrama konusunda önemlidirler. Bir parmak yağ dokusu, kas, kemik, kemik arası eklem ve ligamentten oluşmaktadır. Bu yapılardaki tek bir olumsuzluk parmaklarda ağrılara sebep olabilir. Parmak ağrıları bazen zonklama şeklinde olabilir. Bazen de hafif şekilde görülebilir.

Parmak Ağrısında Romatitin Rolü

Parmak ağrısının ilk sebebi parmağa karşı oluşan bir darbe sonucundan kaynaklı olabilir ya da bir kaza, çarpma, vurma, kapı sıkışması gibi şekillerde olabilir. Bazı parmak ağrıları kendi kendine geçerken bazı ağrılar ise ciddi boyutlara ulaşarak cerrahi müdahale gerektirir. Daha çok iş hayatında sürekli olarak parmaklarını çalıştıran kişilerde görülmektedir. Kiriş kılıfı iltihabı adı verilen bu hastalık parmak ağrıların sebebi olabilir. Örneğin sürekli olarak bilgisayar başında klavye kullanarak çalışan ya da daktilo yazarak geçimini sağlayan kişilerde bu tür parmak ağrıları çoğunlukla görülebilir. Tetik parmak adı da verilen bu hastalıkta parmak açılmakta zorlanır. Parmakların hareketi kısmen de olsa kısıtlanır. Bu esnada kütürdeme sesi de görülür. Tırnak çevresinde ağrı ile deride zamanla kızarıklık ve şişme oluşuyor ise sebebi parmakta dolama çıkmış olabilme ihtimalidir. Dolama da parmak ağrısına neden olan bir hastalıktır ya da parmakta oluşan şeytan tırnağı koparılması ve tırnak eti kesilince oluşan mantar, uçuk gibi nedenlerle de parmak ağrısı görülebilir. Romatit artrit adı da verilen iltihaplı romatizma adında ciddi boyutlara ulaşabilecek olan hastalıkda parmaklarda ciddi ağrı ve şişlik oluşmasına sebep olmaktadır.

Parmak Ağrısı Neden Olur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Isırmak Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6