El Baş Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Baş Parmak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Eklem Ağrısı, ellerde bulunan baş parmaklar, el ile yapılan işlerin %50'sini yapmaktadır. Bu yüzden baş parmaklar çok büyük önem arz etmektedir. Elde travmaya açık olan parmak en çok baş parmaktır. Eller hayatımızı devam ettirmemiz açısından en önemli organımız olup bu tür ağrılar kişinin yaşam kalitesini çok büyük ölçüde düşürmektedir. En fazla zararı baş parmaklar görür. El baş parmağındaki eklem ağrıları çok değişik sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

El baş parmak eklem ağrısı neden olur?
 • El baş parmak eklem ağrısı çoğunlukla kireçlenmeden dolayı oluşabilmektedir. Ellerde bulunan eklemler kıkırdak doku ile kaplıdır. Bu kaygan ve parlak olan kıkırdak doku, eklemlerin pürüzsüz ve kolay bir şekilde çalışmasını sağlar. Kıkırdak dokunun zamanla kaybolmasıyla, kireçlenme oluşur ve sürtünme mekanizmasının bozulması ile şişlik, ağrı ve sertlikler meydana gelir. Genelde ellerin çokça kullanıldığı mesleklerde ve 40 yaşından sonra kadınlarda daha çok görülür. El çok fazla kullanıldığı zaman baş parmakta ağrı oluşur. Kişiler basit işleri yapmakta bile zorlanır hale gelirler. Eklem hareketleri kısıtlı ve sürtünmeden dolayı zor hale gelir. Maalesef başparmak eklemlerinde ağrıya neden olan bu durum da geriye dönüşüm çok zordur. Eklem zaman içinde daha kötü bir hal alabilmektedir. Gün içerisinde soğuk buz kompresleri, ağrı için ilaç tedavisi ve parmağı etkin bir şekilde kullanmayıp dinlendirmek gerekir. Yapılan tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda cerrahi tedavi planlanır. Ameliyat için yatış gerekmez ayakta uygulanan bir cerrahi işlemdir. Debriman yöntemi ile kireçlenme temizlenir. İşlemden sonra hasta uzun süre ağrısız bir süreç geçirir. Eklemlerde ağrıya neden olan başparmakta durum çok ilerlemişse artrodez işlemi ile eklem dondurulur.
 • Baş parmaktaki eklem ağrısı herhangi bir travmadan dolayı başparmakta meydana gelen kırık veya çıkıktan dolayı olabilir. Bundan dolayı baş parmak hareketleri ağrılı olmaktadır. Kesin tanı grafi çekimi ile koyulur.
 • El başparmağında bulunan eklemler oynar eklemlerdir ve eklem sıvısı içermektedirler. Eklem sıvısındaki bir inflamasyona bağlı olarak başparmak eklemlerinde ağrı, şişlik oluşabilir. Bu duruma artrit denir. Septik artrit acil bir durum olup, en kısa sürede mutlaka müdahale edilmelidir. Aksi takdirde eklemin kaybedilme riski bulunmaktadır.
 • El baş parmağında oluşan eklemler de ağrının bir başka nedeni de gut artritidir. Vücutta ürik asit yükselmesinden dolayı buna bağlı olarak sodyum ürat kristalinin dokularda birikmesi nedeni ile oluşur. Çok azla protein tüketenlerde görülmektedir. Orta ve ileri yaştaki erkeklerde daha sık görülmektedir. Aşırı yemek, alkol, enfeksiyon, travma, herhangi bir ameliyat ya da yoğun bir fiziksel aktivite sonrası aniden gelişen bir ağrı ile başlar. Aşırı derecede ağrılıdır.
 • El baş parmağının dorsalinde bulunmakta olan ekstansör komponentinde gelişen tendon ve eklem sıvısının inflamasyonu durumunda da eklem ağrıları oluşmaktadır. El baş parmağı avuç içine alınıp yumruk yapıldığında ağrı artar.
 • Ve el baş parmağındaki eklem ağrısı tümör nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Sinsi ilerleyen bir rahatsızlık olup sonradan belirtiler verir.

El Baş Parmak Eklem Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Haber Bülteni

Güncel

Kesik Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6