Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması, parmağın herhangi bir eklem yerinde oluşabilir. Ama sık olarak serçe, yüzük, orta ile işaret parmağının ortadaki ekleminde meydana gelmektedir.

Evde Tedavi Nasıl Yapılır?
 • Çıkmış olan parmağı evde tedavi etmek ya da etmeye çalışmak tavsiye edilmez. Acillere veya sağlık kuruluşlarına müracaat etmek kesinlikle şarttır.
 • Eğer parmağınız çıkmış ise parmak haliyle şişecektir. Parmağın daha da hasar görmemesi için parmakta yüzük gibi takıları hemen çıkartmak gerekir.
 • Yaralı parmağınıza buz koyun ve elinizi kalp hizasına yükseltin.
Tıbbi Tedavi Nasıl Yapılır?

Doktor basit bir yöntemle çıkık parmakları yerine tekrar oturtur. Bu işlem çoğunlukla ağrıyı durdurmak ve ağrıyı azaltmak için sakatlanan parmağa lokal anestezi iğnesi yapılması gerekir. Doktor çıkık kemikleri düzgün bir şekilde çıktığı yere geri oturtur. Ayrıca ağrıyı azaltıp çıkan yerine takmayı kolaylaştırmak için ağız, damar yoluyla yardımıyla veya enjeksiyon yoluyla ilaçlar alınabilir.
 • Hasar görmüş parmağı daha sonra tek başına kırık tahtasına alınır veya yandaki sağlam parmağa bağlanır.
 • Doktor çıkan parmağın yerine oturduğundan emin olmak için ve ilk röntgende gözükmeyen herhangi bir başka kırık parmak var mı diye de yeniden bir röntgen filmi de istenilebilir.

Parmak Çıkması Yorumları

soru

Okan

05 Mayıs 2024 Pazar

ayak parmağım top oynarken düşerken üstüne bastım galıba suan haiften git gide artan bir yavaş hızda olan bi morluk var simdi acaba bu parmak cıktımı oynatabiliyorum ama sol tarafa dogru çekince cok hafıf bir agrı var

Cevap yaz
cevap

Nazır

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba Okan Bey, uzuvlarda meydana gelen travmaların hemen hemen hepsinde gerekli olan muayeneler yapılmadan tam olarak ağrının nedeni ortaya çıkarılamamaktadır. Özellikle röntgen çekiminin bu konuda çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle en yakın sağlık kuruluşuna giderek bu durumun tam nedenini araştırmanız gerekmektedir.

cevap

Necid

05 Mayıs 2024 Pazar

Bu çok acil bir vaka hastaneye gitmeniz lazım acil doktorlar çıkık mı kırıkmı ezikmi olduğunu daha iyi anlayacaklardır testlerde yapıldıktan sonra sizi iyileştirirler inşaallah

soru

ali

24 Nisan 2024 Çarşamba

Kavga etim ama eve geldim parmağım çok ağrıyor birazda şişmiş

Cevap yaz
cevap

Sülünay

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba kavga anında ister istemez ellerimize hakim olamıyoruz ve vuruşuyoruz. Aynı şekilde kavga esnasında bir şey fark etmediğimiz için eller sıcak olduğundan herhangi bir kırıktan ya da bir darbeden dolayı hemen etkisi görülmez ancak soğuduktan sonra görülür. Bu durumda da parmakta çıkmış olabilir kısa bir zaman içerisinde ortopedi doktoruna gitmelisiniz.

cevap

Abdurrahman

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba kavgalarda sinirlerinize hakim olamayıp duvara veya bir başka yere yumruk atabilirsiniz. İstemsizce yapılan bu durum o an içerisinde sinirli olduğunuzdan dolayı hissetmeyebilirsiniz. Ancak siniriniz geçince çok ciddi sorunlar olmaktadır. Parmağınız kırılabilir, çıkabilir, şişebilir veya yaralanabilir. Sinirinize hakim olamadığınız da kendinize zarar vermemelisiniz. Sakin kalıp düşünerek hareket etmeniz daha iyidir.

soru

Güne Cihan

23 Nisan 2024 Salı

Merhabalar sol el başparmak kemik çıkıntısı rontgen filmi vardedi Dr 8 ay bilekten parmak kılıfı kullanım geçmedi ne önerirsiniz

Cevap yaz
cevap

Deniz İmge

23 Nisan 2024 Salı

Parmak çıkması, Parmağın eklem yerinden çıkmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Doktor bu çıkıkları yerine oturtur sonra el bilekleriyle parmağı sabit tutmanızı sağlar. Çıkıklar tedavisi kolaydır kırıklara göre ağrı olur ama kırık kadar keskin bir ağrı olmaz. sık olarak yüzük, serçe, yüzük, orta ile işaret parmakları çıkar. çıkmış parmağı kendiniz tedavi etmeyin.

soru

Murat Güneş

16 Nisan 2024 Salı

Ayak serçe parmağım çıktı hastane yok ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Enfa

16 Nisan 2024 Salı

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. çıkık parmaklar sıcakken ağrı hissedilmediginden ötürü başta fark edilemeyebilir. o nedenle fark ettiğiniz an tüm takıları çıkartarak şişmeye başladığında sorun olmasını engelleyin. hastane yok ise gidene kadar geçecek sure zarfında elinizi göğüs hizasında muhafaza edin. kendi başınıza yapacağınız birşey yok maalesef.

soru

Hakan

12 Nisan 2024 Cuma

Benim sol el baş parmağımı haraket ettirirken çok ağrı yapıyor ve orası şişti çıkmış olabilirmi?

Cevap yaz
cevap

Eliz

12 Nisan 2024 Cuma

Merhabalar Hakan bey, sökecek baş parmağı şişlikleri ve ağrıları çıkık gibi algılanabildiği gibi kırık habercisi de olabilir. Bunun için bir ortopedi uzmanına muayene olunarak basit bir röntgen filmi çekimi ile ağrı ve şişliğinizin sebebi anlaşılıp buna göre tedavi uygulanması en sağlıklısı olacaktır. Geçmiş olsun.

cevap

Baykal

12 Nisan 2024 Cuma

Kırık ve çıkıklar ağrı yapar. Ama siz eğer bir yere vurmadıysanız ters hareket yapmadığıysanız ağrıması ve şişmesi bence doğal bir şey değil. Belki iltihap kapmış olabilirsiniz. Vücudunuzun içerden gelen iltihabı varsa bu parmağa vurmuş olabilir. Ortapedi doktoruna gidip röntgen çektirin. Ne sebepten parmanızın şiştiğini o röntgen filmin de meydana çıkar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6