Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı, Baş parmak, el ve ayaklarımızda bulunan parmakların birincisidir. Vücudumuzda iki adet elde ve iki adet ayakta olmak üzere dört adet bulunmaktadır. El baş parmağı, elin fonksiyonunun yüzde ellisini yerine getirmektedir. El ile ince işleri yapmakta çok önemlidir. Elde travmaya en açık olan parmak baş parmaktır. Ayakta ise başparmak yürüme sırasında çok önemlidir. Ayak yerden kalkarken bükülerek harekete yardımcı olur.

Baş Parmak Ağrısı Neden Olur?
 • Travma: Travmalara bağlı olarak el ve ayak başparmağında çıkıklar veya kırıklar oluşabilir. İki durumda da baş parmak hareketleri ağrılıdır. Kırıklarda, anormal hareket ve krepitasyon mevcuttur. Direkt grafi çekimi ile belli olur.
 • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler; karpometakarpal eklem, metakarpofalangeal eklem ve interfalengeal eklemlerdir. Ayak baş parmağında bulunan eklemler; metatarsofalengeal eklem ve interfalengeal eklemlerdir. Bu eklemler, diartrodial eklemlerdir. Yani oynar eklemlerdir ve eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak; eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık mevcuttur. Artritin nedenleri; inflamatuar hastalıklar, dejeneratif hastalıklar, travma ve enfeksiyöz olabilmektedir.
 • Septik artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün acilidir. Hem el hem de ayak baş parmağında gözlenebilir. Septik artrit acil bir durumdur ve en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme riski vardır.
 • GUT artriti: En sık nedeni serum ürik asit düzeyinin yükselmesi ve buna bağlı sodyum ürat kristallerinin dokularda birikmesidir. Halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinir. Çok sık ve fazla protein tüketilmesinden ileri gelmektedir. Hastaların yüzde doksanından fazlası orta - ileri yaş erkeklerdir. Akut atak, genelde tek bir eklemde ani ve şiddetli bir ağrıyla başlar. Atak çoğu kez aşırı yemek, alkol alımı, enfeksiyon, miyokart infarktusu, travma, ameliyat veya aşırı fiziksel yorgunluk gibi hazırlayıcı bir olaydan sonra gelişir. En sık tutulan eklem tipik olarak birinci metatarsofalangeal eklemdir. Yani ayak baş parmak eklemidir. Tutulan eklem üzerindeki deri gergin, parlak, kızarık, sıcak ve aşırı derecede ağrılıdır. Akut atağın tedavisi: Kolşisin ve non steroid anti inflamatuarladır.
 • De quervain tenosinoviti: El baş parmağının dorsalinde bulunan ekstansör komponentinde olan tendon ve eklem sıvısının inflamasyonudur. El baş parmağının avuç içine alınarak yumruk yapılması ve ulnar deviasyona zorlanması ile ağrı artar. Bu şekilde hastalığa tanı koyulmuş olur.
 • Halluks valgus: Ayak baş parmaklarının dışarı doğru deviye olmasıdır. Bu şekilde metatarsofalengeal eklem basıya açık hale gelir. Bu eklemin üzeri kızarır, şişer, ağrır ve hassas bir hal alır. Buna bunyon denir.
 • Halluks rijitus: Kadınların çok fazla dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymesine bağlı oluşur. Bu olaya ayak baş parmağındadır.
 • Tümör: El ve ayak başparmağında görülebilir. Başlangıçta sinsidir. Sonradan bulgu verir. Daha çok metastazlara bağlı tümör gözlenir. Bu durumda hastanın öyküsü çok önemlidir. Gece terlemeleri, iştahsızlık, kilo kaybı ve gece ağrıları sorgulanmalıdır.

Baş Parmak Ağrısı Yorumları

soru

Asya

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Sol elimin basparmagi iki gündür ara ara titriyor sebebi ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Sahir

27 Mayıs 2024 Pazartesi

parmaklarda e ellerde yaşanan bir çok ıkıntı aslında farklı ve önemli bir sağlık problemine işaret etmektedir. Bu nedenle mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Tabi yorgunluk, stres gibi sebeplerde olabilir ama tedbirli olmak lazım

soru

Erva

26 Mayıs 2024 Pazar

Benimde parmağım çok ağrıyordu doktora gittim çatlak dedi

Cevap yaz
cevap

Tunahan

26 Mayıs 2024 Pazar

Geçmiş olsun. Parmakta gelişen çatlaklar genellikle hemen tespit edilemez. Özellikle röntgen yöntemiyle anlaşılır. Tedavi için ise ortopedik bileklikler, ağrı kesiciler kullanılabilir. Genellikle çatlağın düzelmesi 3-4 hafta kadar sürebilir. Bu dönemde kalsiyum tüketimini arttırın ve parmağınızı dinlendirin.

soru

Canan

24 Mayıs 2024 Cuma

Sağ elimin baş parmağı 1 Aydır ağrıyor bazen hiç birşey alamıyorum

Cevap yaz
cevap

Sefine

24 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba sağ elinizin baş parmağını kullanmamanıza neden olen bir çok faktör bulunmaktadır. Bunlar çoğu zaman gizli hastalık olarak ortaya çıkmaktadır.Travmalara bağlı olarak el ve ayak başparmağında çıkıklar veya kırıklar oluşabilir. İki durumda da baş parmak hareketleri ağrılıdır. Ya da elin baş parmağında tümör şüphesinden de kaynaklanabilir.

soru

huriye

10 Mayıs 2024 Cuma

baş parmagımın üst tırnagına dokunamıyorum çok canımı yakıyor birde parmak ucu çok acıyor üç aydır bir türlü düzelmiyo ayakkabı giyemiyorum çok ilç kullandım ama aynı

Cevap yaz
cevap

Şerefnaz

10 Mayıs 2024 Cuma

Tırnak batması olabilir bence ağrı değilde acı gibi. Eğer tirnak batması varsa ayakkabi caninizi acıtır. En kisa sürede tedavi olmaniz gerekebilir.

cevap

Kürboğa

10 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba. Buz koyarak yaralanma ya da travmalardan kaynaklanan ayak baş parmağı ağrılarında ağrı ve şişlik düzeyini azaltmak için genellikle tercih edilen bir yoldur. Ayak baş parmak ağrısı için masaj uygulaması da çok önemli ve etkilidir. Ayak baş parmağı üzerinde incitmeyecek şekilde etkili bir masaj yapmak harikalar yaratabilir. Geçmiş olsun.

soru

hulya

09 Mayıs 2024 Perşembe

ben sinir sıkısmasından ameliyat oldum hem basit hemde kesin cozum ameliyat oneririm

Cevap yaz
cevap

Admin

09 Mayıs 2024 Perşembe

Geçmiş olsun! Ameliyatın başarılı geçmesine sevindim. Ben de benzer bir durum yaşıyorum, deneyimlerinizi paylaşmanız benim için çok değerli oldu. Ağrı veya rahatsızlık hissi tamamen geçti mi? Ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

soru

Feride

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol elimin başparmağı ara ara ağrı girip çıkıyor gece uyutmadı sebebi ne olabilir acaba

Cevap yaz
cevap

Tulü

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba geride hanım, sökmek başparmağınız her hangi bir yaralanma veya ezilmeye maruz kalmadan ağrı meydana geliyor ise sinirsel bir rahatsızlık oluşmuş olabilir. Bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olup gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekir. Yapılacak tetkikler sonucunda size uygulanacak tedaviye karar verilir. Geçmiş olsun.

soru

SERCAN

06 Mayıs 2024 Pazartesi

GECE SOL AYAK BAŞ PARMAĞIMDAKİ ŞİDDETLİ SANCI VE AĞRIM OLDU BİR HAFTA ÖNCEDE DİĞER SAĞ AYAK BAŞ PARMAĞIMDA OLMUŞTU NEDENİ NEDİR DOKTORA GİTMELİMİYİM.

Cevap yaz
cevap

Lezir

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba gece saatlerinde bölgenin soğuması nedeni ile bu gibi ağrılar daha fazla görülmektedir. Bu durumlar sizi sürekli rahatsız ediyor ise kesinlikle uzman bir doktora giderek bu durumun nedenlerini araştırmanız gerekmektedir. En azından büyük sorunlar var ise erkenden müdahale edilebilecektir.

soru

Pelin

30 Nisan 2024 Salı

Benim sag elimde kisilma dirsenk ten ele kadar el den parmak uçlarına kadar agri oluyor bez sıkarken kasiliyor neden oluyor

Cevap yaz
cevap

İrsen

30 Nisan 2024 Salı

Sağ el bileğinde kasılma ve karıncalanma hissi vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Çoğunlukla bu rahatsızlık türü bir iç hastalıktan kaynaklı veya bir darbe alınmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tanısını ortaya koymak amacıyla bir kısım tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Uzman hekimin rahatsızlığı belirledikten sonra uygulanılacak ilaç tedavisi sonrası sağlığınıza kavuşacaksınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

El Baş Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6