El Baş Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Baş Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak kırığı, El başparmağı elin kullanımı için vazgeçilmez bir öğedir. El başparmağı eşyayı kavrama olayında en büyük role sahiptir. El baş parmak kırığı dengesiz yapılabilecek bir hareketle hayatımızda karşılaşılabilen bir durumdur. Başparmak kırıkları, yaralanma, sakatlanma, ezilme ya da morarmadan tutunda çok daha ciddi eklem kırıklarına ve çıkıklarına kadar farklılık gösterir.

El başparmağını bileklere bağlayan adaleler metakarpal kemiklerde bulunur. Bu kemikler ezilme, düşme benzeri darbelerde tahriş görür. Bu durumda elde en fazla yaralanma parmaklarda meydana gelir. Parmak yapısında kemiğin birini ötekine bağlayan bağ dokusu, tendon ve falanj olarak tanımı yapılan 3 tane kemik bulunur. Parmaklarda kas yoktur, Ön kol kaslarında bulunan tendonların çekilmesi parmakları hareket ettirir. Parmaklarda bulunan 3 kemiğin işlevi de aynıdır.

El Baş Parmak Kırığı Belirtileri: El başparmağına alınan bir darbe sebebiyle ağrı hissi oluşur. Bazı vakalarda ise eklemlerin birinde parmak yerinden çıkmış olabilir. Başparmakta şekil bozukluğu yoksa ağrı sakatlanan yerde ortaya çıkar gelir. Kimi kırık türleri başparmağın sağlamlığına göre şiddetli ya da hafif olabilir. El başparmağı kırığının üzerinden 15 dakika kadar bir süre geçtikten sonra parmakta şişme ya da morarma görülebilir. Kırılan başparmak hareket ettirilemez. Şişme kırığın yakınındaki parmağı da etkileyebilir. Başparmaktaki kırık şiddetli ise deri altına boşalan kan sebebiyle morarma anında gerçekleşebilir. Eğer Şişlik şiddetli ise başparmak sinirlerini sıkıştırarak uyuşmaya neden olabilir.

El Parmağı Kırığı Tanı ve Tedavi: El başparmağındaki kırığı teşhis etmek için en kolay yöntem röntgen çekmektir. El baş parmak kırığının tedavisinde asıl hedef erken ve tam hareket olmalıdır. Çoğu el, parmak kırığı alçı veya atel gibi ameliyat harici usullerle tedavi yapılabilir. Eğer kırık basit bir kırık ise kırık parmak kırık tahtası ile sarılabilir. Şiddetli kırıklarda ortopedi uzmanı ile cerrah, tedavi şekline birlikte karar verir. Kırık tahtasına alınan başparmak tahtada 1 ay süresince kalır. Hastaya ağrı kesici ilaç verilebilir. Kırığın durumuna göre, kırık tahta ile yerine oturmamışsa cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Çok parçalı kırıklarda ise kırık uçları birbirinden ayrılmışsa veya kırığın dış ortamla ilişiği varsa (Açık kırık) cerrahi tedavi gerekebilir. Ameliyat esnasında el baş parmak kırıkları değişik tel veya plak vidalarla sağlam bir halde uç uça sabitlenir. El bileğinin baş parmak yönünde kalan yan kısmında hassasiyet ve baş parmak hareketlerinde ağrı ile beliren bir hastalık olan de Quervain Sendromunun tedavisinde birinci basamak, baş parmağın hareketlerini kısıtlayıcı bir atel kullanılır. Bu tedavi antienflamatuvar ilaçlarla da desteklenir. İyileşme görülmeyen vakalarda, ağrılı bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu genel olarak fayda verir. Bu Usuller başarısız kalırsa, cerrahi bir müdahale ile tendonların geçmiş olduğu tünelin gevşetilmesi ile iyileşme sağlanır.

El Baş Parmak Kırığı Yorumları

soru

Sevgi Çalış

18 Nisan 2024 Perşembe

Sağ el basparmagim kırılmış acısı olduğu halde geçer diye bekledim 7-8 gün sonra filim çekildi kırık olduğunu gördüm. Fazla acı yok oynatabiliyorum hafif şişme var .ameliyat olacağım

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Nisan 2024 Perşembe

Geçmiş olsun. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice takip edin. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde elinizi mümkün olduğunca dinlendirin ve fizik tedavi önerilerini ihmal etmeyin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6