Ayak Baş Parmak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak kırılması, hareket anında ayağın burkulmasıyla ya da ayağın üzerine ağırlık düşmesi sonucunda ve en çok da trafik kazalarının sonucunda ayak baş parmağında kırılmalar meydana gelir. Ayak baş parmağında kırılma meydana geldiğinde, kırılan parmak yandaki diğer parmağa sabitlenerek tedaviye alınır. Fakat kırık olan baş parmak olduğunda alçıya alınması daha doğru olur ve cerrahi müdahale bile gerekebilir.

Ayak baş parmağı kırılması belirtileri: Şiddetli olarak ağrı ve sancı hissedilmektedir. Kırılmış olan baş parmağa dokunmak hassasiyetten dolayı imkânsızdır. Baş parmakta kırılmaya bağlı olarak şekil değişikliği görülür. Kırılan parmakta şişme oluşur ve parmağın renginde morarma görülür. Kan dolaşımı değiştiğinden dolayı uyuşmalar ve iğne batma hissi oluşabilir.

Ayak baş parmağı kırılmasında kırık olan bölgede açıklık, kanama oluşmuşsa, o bölgenin enfeksiyon kapmış olma ihtimali yüksektir. Baş parmak kırılmalarında, yanlış kaynamalar sonucunda parmakta farklı görüntü olabilmektedir. Böyle durumlarda tekrar cerrahi müdahale gerekebilir. Kırığın baş parmakta olması, iyileşme sürecini biraz daha geciktirebilir. Kırık parmak iyileştikten sonra da korunmalıdır. Eğer futbol oynayan birinin ayak baş parmağında kırık olduysa, tamamen kırık iyileşmeden faaliyete devam etmemelidir. Ettiği taktirde kırık tekrar oluşabilir.

Ayak baş parmağı kırılması tedavisi: Kırık tedavisinde, yerine oturtmak için, redüksiyon denilen tıbbi bir müdahale gerekir. Cerrahi müdahale hemen gerekmeyebilir. Buz koyarak tedaviye devam edilebilir. Basit bir ayak baş parmağı kırığı tedavisinde genel olarak, eczanelerden alınan asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar önerilir. Bunun yanı sıra antibiyotik kullanımı da gerekebilir. Kırıkların iyileşmesinde en etkili yöntemlerden birisi de alçıya alma ve kırık olan parmağı sabit tutmaktır. Öncelikle bandajlama işlemi uygulanır. Baş parmağında kırık olduğundan tek başına bandajlamak gerekmektedir. Kırık diğer parmaklarda olsaydı, yandaki sağlam parmakla birlikte bandajlanması gerekirdi. Kırık baş parmak diğer parmaklardan ayrı görev yaptığında dolayı alçıya alınması en doğru tedavi yöntemidir. Ameliyat ise tam iyileşme sağlanamaması durumunda gerçekleştirilmelidir.

Ayak Baş Parmak Kırılması Yorumları

soru

Umut

13 Nisan 2024 Cumartesi

Futbola devam edilebilir mi

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Elbette, Umut. Futbola devam etmek istiyorsan, kararlı ve disiplinli bir şekilde çalışmak önemlidir. Başarılar dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Ezilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ezilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6