Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak arası mantar, birçok zaman yaşa ya da cinsiyete bakmaksızın insanlarda meydana gelen bir durumdur. Bu sorun meydana geldiği zaman beraberinde birçok problemi de getirdiği için insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olur. Özellikle bu durum çocuklarda çok büyük rahatsızlıklara neden olur. Çünkü çocuklarda cildin çok daha hassas olması nedeni ile bu hastalıklar, normal bir kişiye göre daha baskın etkiler yapar. İnsanların ayağında görülen mantar hastalıklarının en çok görüldüğü bölge, parmak arası mantarlardır. Parmak arası mantar sorunu aslında iki farklı grupta incelenmelidir. Bunlardan ilki insanların el parmak aralarında görülen mantarlardır. Bu bölgelerde görülen mantar hastalıkları, daha çok insanların yaptıkları işlere ya da bulundukları ortama bağlı olarak değişiklikler gösterir. Parmak arası mantar sorunlarında bir diğer grup ise ayak parmakları arasında görülen mantar hastalıklarıdır. Bu durum parmak arası mantar hastalıklarında en yaygın görülen sorundur. Çünkü genel olarak incelendiğinde insanlarda meydana gelen mantar hastalıklarının en yaygın şekilde görüldüğü bölge ayak parmak arası mantarlarıdır. Parmak arası mantar problemi, günümüzde yetişkin insanlarda mutlaka bir kere bile olsa görülen bir durumdur. Bu durum meydana geldiği zaman çok büyük belirtiler ile kişilerde rahatsızlıklara neden olur. Parmak arası mantar sorunun belirtileri, bazı insanlarda farklı şekillerde görülürken bazı insanlarda görülmeyebilir. Yani kısaca bu sorunun belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Parmak Arası Mantar Belirtileri Nelerdir?
 • Parmak arası mantar belirtileri arasında en çok görülen sorun parmak aralarında görülen kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar zamanla yerini bölgede aşırı kuruluğa bırakacaktır. Bu durum çok geçmeden bölgede kuruluk sorunlarına neden olacağı için siz doktora gidene kadar bu durum meydana gelir.
 • Parmak arası mantar sorununda bir diğer belirti ise parmak aralarında çok şiddetli kaşıntılardır. Bu kaşıntılar parmak aralarında görüldüğü için bu bölgeleri kaşımak son derece zordur. Bu nedenli kişilerde stres ve sıkıntı gibi durumlar meydana gelebilir.
 • Parmak arası mantar sorunlarında problem müdahale edilmedikçe bu sorun hızla büyüyerek bölgede su toplanması, deri döküntüleri ev yaralar meydana gelecektir. Bu durumlar, sağlık problemlerinin yanı sıra kişilerde çok şiddetli estetik problemlere neden olacaktır. Eğer sizlerde de bu durumlar var ise mutlaka Uzman bir doktora görünmelisiniz.
 • Son olarak kişilerde hastalığın en ilerlemiş evrelerinde tırnağın kalınlaşması ve renk değiştirmesi gibi durumlar görülür.
Parmak arası mantar sorunları, direk olarak insanlarda görülen enfeksiyonel sorunlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar kimi zaman çatlayan ayaklardan geçse bile kimi zaman insanlarda el parmaklarında ya da ayak parmaklarında meydana gelen yaralanmalardan dolayı olabilir. Tıbbi olarak "tinea" olarak adlandırılan parmak arası mantar sorunun meydana gelmemesi için ya da iyileşmesi için yapılacak birçok şey vardır. Bunlar arasında bitkisel tedaviler ve diğer yöntemler, kişi tarafından evde kolay bir şekilde de yapılabilir.
 • Bunlardan en önemlisi, parmak arası mantar sorununun daha ilk evrelerinde kişilerin bu bölgeleri bol bol nemlendirici maddeler ile nemlendirmesi olarak kabul edilir.
 • Bu sorunda kişi isterse bazı bitkisel ilaçlardan yararlanarak sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilir. Bunun için gerekli araştırmaları yaparak parmak arası mantar sorunlarını çözebilirsiniz.
 • Parmak arasında mantar probleminde bu bölgelerin kesinlikle terlememesi gerekmektedir. Çünkü terleyen bölgelerde mikropların çoğalması ve yayılması çok hızlı olur. Eğer terleme sorunları var ise bol bol yıkayarak nemlendirici kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Son olarak bu gibi mikroplardan zarar görmemek için çevrenizdeki insanlara dikkat etmelisiniz. Özellikle yaz aylarında çok fazla tokalaşmamanız bu gibi sorunların ortaya çıkmadan engellenmesini sağlayacaktır.

Parmak Arası Mantar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6