Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Şişmesi

Parmaklar, ellerimizin ve ayaklarımızın uç kısımlarında bulunan, fonksiyonel olarak birçok olayda görevli olan organlarımızdır. El parmaklarımız; ince işleri yapmada, tutmada ve kavramada önemlidir. Ayak parmaklarımız ise yürümede çok önemlidir. Parmaklar, gün içinde en fazla kullandığımız organlardan birisidir. Bu yüzden etkilenmelere de çok açıktır. Bir parmakta sırasıyla; cilt, yağ doku, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentler bulunmaktadır. Sayılmış olan bu yapıların herhangi birindeki patoloji parmak şişmesine neden olabilir.

Parmak Şişmesi Neden Olur?
  • Travma: Parmaklar travmalara oldukça açık olan yapılardır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı şişlik, kızarıklık, ağrı ve ısı artışı olur.
  • Parmak kırılmaları: Parmak kırılmaları, özellikle sporla uğraşan insanlarda çok fazla görülmektedir. Örneğin; parmağa dik şekilde gelen bir top parmağın kırılmasına yol açabilir. Yaşlı ve kemik erimesi olan kişilerde parmaklar kolaylıkla kırılmaktadır. Kırığın bulgularından biri de şişliktir. Şişlik yanında, ağrı, anormal hareket, ısı artışı ve morarma gözlenebilir.
  • Parmak çıkıkları: Parmağın zorlandığı zamanlarda karşımıza çıkabilirler. Özellikle genç - orta yaş erkeklerde karşımıza çıkmaktadırlar. Çıkık belirtileri; eklemde hareket kısıtlılığı, ağrı ve şişliktir.
  • Parmak cildi enfeksiyonları: Parmak cildi bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. Bizim en çok gördüğümüz; ağrılı, şiş ve içi beyaz iltihaplı olan halk arasında dolama olarak adlandırılan stafilokok enfeksiyonudur.
  • Parmak eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir nedene bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan nedenlere bağlı da tutulabilir. Enfeksiyöz olmayan nedenler arasında en çok romatoid artrit vardır. Romatoid artrit, inflamatuar bir hastalıktır. Hiçbir zaman tam olarak iyileşmez ve parmak eklem tutulumları çok ünlüdür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever.
  • Parmak tendinitleri: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olmasıdır. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz de olabilir.
  • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit adı verilir. Myozitte kas ağrılı, hassas ve şiştir.
  • Parmak tümörleri: Tümörler, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırasıyla; cilt, yağ doku, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.

Parmak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çomak Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Çomak Parmak Belirtileri ve Tedavisi