Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Baş parmak çıkması, parmağın herhangi bir bölümünde oluşan, en çok serçe parmak, yüzük parmağı, orta ve işaret parmağında meydana gelen yaralanmalardan oluşur. Baş parmakta da çıkma meydana gelebilmektedir. Parmak çıkığı da denilebilen bu yaygın sakatlanmalar, kemiklerin bulundukları yerden, ani bir hareketle yerinden çıkmasına denmektedir. Parmak çıkması, meydana geldiği gibi anlaşılır. Hem ağrısından sızısından hem de görüntüsünden hemen anlarsınız. Parmakta şişlik oluşur, yamulur ve çok fazla sancılı bir durumdur. Genellikle baş parmak çıkıkları öne doğru, dışa doğru ya da yana doğru bükülmüş olarak görünür. Parmağın çıktığından eminseniz eğer, parmağı oynatamazsınız ya da dokunamazsınız. Aniden oluşan çıkıklarda değil ama bazı şiddetli yaralanmalar sonucu oluşan çıkıklarda, parmakta uyuşukluk hissedilebilir ya da iğne batar gibi bir durum söz konusu olabilir. Çıkmış olan baş parmakta renk değişmeye başlar, solgun bir hal alır. Genellikle baş parmak çıkıklarında, kaslarda yırtılmalar da görülebileceğinden hemen doktora başvurmak gerekir.

Baş parmak çıkması, en çok spor yaparken görülür. Basketbol ya da voleybol oynarken ya da jimnastik yaparken, bir anda baş parmağın topa ters bir hareketle vurması sonucu oluşabilir. Parmaklarınızı çok kullandığınız bir işte çalışıyorsanız, makinelere parmağınız sıkışabilir ve bunun sonucunda parmak çıkması yaşanabilir. Ani düşme sonucunda da parmak çıkması yaşanabilir.

Baş parmak çıkması, doktor muayenesi ve tedavisi: Baş parmak çıkmasında doktora gidildiğinde, ilk olarak çıkık olan baş parmak elle muayene edilir. Çıkık olduğunu doktor anlar aslında, ama emin olmak için yine de röntgen isteyebilir. Çıkıktan başka baş parmağın kırılma olasılığı da olabilir. Çıkık parmak kazalarında kişi kendi parmağını yerine takabilir. Fakat bu sancılı bir durum yaratabileceğinden pek tavsiye edilmez. Baş parmağınızın çıktığını düşünüyorsanız, en kısa zamanda doktora başvurmanız tavsiye edilir. Parmak çıkması gibi durumlarda, eğer parmağınızda yüzük varsa hemen çıkarmanız daha iyi olacaktır. Parmak çıktıktan sonra şişme yapar ve yüzük varsa parmağınızdan çıkarmanız çok zor olur. Çıkan parmağa hemen buz torbasıyla kompres yapılmalıdır ve el kalp hizasının altında tutulmamalıdır.

Baş parmak çıkması, tedavinin en etkili yöntemi doktorun yapacağı müdahaledir. Doktorlar tek bir müdahaleyle çıkık olan parmağı yerine takabilir. Bu işlemi daha rahat yapabilmek için ve ağrıyı en aza indirgemek için, lokal anestezi uygulanması doğru olur. Doktor çıkık baş parmak kemiğini eline alarak, hizasını belirleyip çıkık parmağı yerine takar. Baş parmak çıkıklarında, parmak yerine takıldıktan sonra tek başına, parmak için satılan atellerle tutturularak sabitlenir. Eğer diğer parmaklarda çıkık olsaydı, çıkık parmakla sağlam parmak ikili olarak sabitlenir. Baş parmağın tedavisi 3-6 hafta arasında değişebilmektedir. Bu süreç içerisinde ilk haftalarda ağrı olabileceğinden hastanın ağrı kesici ve antibiyotik alması uygun görülebilir. Daha sonrasında egzersizler yardımıyla parmak eski haline dönmeye başlar.

Baş Parmak Çıkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6