Parmak Isırmak Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak ısırmak, kelimesi hem mecaz hem de deyim olarak kullanılan bir kelime grubudur. Genelde mecaz anlamında deyimlerde kullanılan parmak ısırmak halk arasında çok telaffuz edilir. Bunun dışında hastalık veya tik olarak parmak ısırmak vardır. Her iki durumu da açıklayalım.

Gerçek anlamıyla parmak ısırmak, kişilerde özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda ya da bebeklerde kötü bir alışkanlıktır. Buna hastalıkta diyebiliriz. Parmak ısırma alışkanlığı olan insanlar yaptıkları bu hareketten zevk bile alabilirler. Bazen gece uyurken, bazen film izlerden ya da sadece düşünürken parmak ısırma olabilir.

Bebeklerde parmak ısırmak için refleks sonucu gelişen bir durumdur. Süt aylarındaki bebekler acıktıkları zaman parmaklarını emerek veya ısırarak karınlarını doyurmaya çalışırlar. Bu refleks sonucu olan bir olaydır.

Deyim anlamıyla parmak Isırmak, bir olaya çok şaşırmak veya bir olay karşısında hayrete düşmek anlamında kullanılan bir deyimdir. Deyimler genellikle gerçek anlamından farklı olarak eğlenmek veya dalga geçmek anlamıyla kullanılan cümlelerdir. İlgi çekici olan, değişik şekillerde ifade edilmek istenen durumlarda kullanılır. Parmak ısırmak deyimi de bunlardan bir tanesidir.

Parmak ısırmak deyimine örnek birkaç cümle yazacak olursak da;

Hazırladığım yemekleri görünce parmaklarını ısıracaklar; Lezzetten dolayı ve yapılan yemeğin güzelliğinden dolayı şaşkınlığı ve gıptayı ifade etmek için parmak ısırmak deyimi kullanılmıştır.

Sen benim yaptığım tatlıları yesen parmaklarını ısırırsın; Gelişmemiş bir olayı imrendirmek ve lezzetini tarif etmek için parmak ısırmak deyimi kullanılır.

Ahmet attığı gol ile herkese parmak ısırttı; Ahmet adlı kişinin attığı gol herkes tarafından çok beğenilip parmak ısırmak deyimi kullanıldı.

Parmak Isırmak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6