El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El parmak mantarı, elimiz vücudumuzun en önemli organlarından biri olup; zamanla çeşit çeşit rahatsızlıklara ile karşılaşabilir. Bunlar arasında el mantarı da yer alır. Parmaklar arasında oluşan kızarıklık ile başlarken ardından kaşıntı, sulanma, el derisinde beyazlıklar gibi bulgular ile oluşur. El mantarının çok ilerleyen durumlarda diğer bölgelere kadar yayıldığı da görülür. Bu mantar şeklinin bulaşıcı olması dikkat gerektiren bir unsurdur. El mantarı bulunan kişilerin kullandığı çatal, bıçak, kaşık, havlu, bardak gibi aparatları başkalarının kullanması halinde bu kişilere de bulaşma ihtimali bulunur. Bu sebepten mantarı olan kişilerin kendi ve etrafındaki kişilerin sağlığı için dikkatli olması gerekir.

El parmak mantarı sebepleri nelerdir?

Genellikle ortak kullanım alanlarında bulaşan bu hastalık hamam, havuz, otel gibi herkesin kullanımına açık olan bölgelerde bulaşma olasılığı yüksektir. Yani halka açık alanlarda, hijyen konusuna dikkat edilmeyen ortamlarda kolayca bulaşır. Ayrıca kuaförlerin kullandığı manikür ve pedikür gibi aletlerin kullanılması sonucu bunların temizliğin yapılmaması ile diğer kişilere de bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Mantar hastalığı nemli bölgeyi sevdiği için parmak aralarının nemli kalması sonucu yayılır. Ayrıca çamaşır suyu temizlik işlerini çok fazla yapan kişilerin, el yıkama takıntısı olan kişilerin ve ellerini ıslak bırakan kişilerin el mantarına yakalanma olasılığı oldukça yüksektir el mantarı buluşması ile kişinin görsel anlamda ve psikolojik anlamda sıkıntı yaşadığı gözlenir.

El parmak mantarı tedavisinde yapılması gerekenler

Kişide bulunan el mantarının giderilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle olarak el mantarı bulunan kişilerin ellerini sık sık yıkamaması gerekir. Sık sabunlama işlemi el mantarının yayılmasına sebebiyet vereceği için bu gibi durumlara dikkat edilmesi önemlidir. El mantarının ilerleyen zamanlarında tedavi olunmazsa deformasyonlara sebebiyet vereceği için tırnak kaybı gibi problemlere sebep olur. Bu yüzden el mantarının tedavi edilmesi son derece önemlidir. Tıbbi yönden Uzman hekime başvurarak doktorun vereceği krem, pomat ve ilaçların kullanılması ile bu bölgede bulunan el mantarının köreltilmesi sağlanır. Ayrıca krem, jel, merhem gibi ilaçların kullanılması el mantarının tedavisinde oldukça önemli gerileme sağlanmasına katkıda bulunur. El derisinde oluşan lekelerin giderilmesi için kişinin lazer yaptırması gerekebilir. Çünkü el mantarının bıraktığı leke rahatsız edici görünümündedir. Kişinin psikolojik anlamda huzursuz olmasına sebebiyet verdiğinden dolayı lazerle bu bölgenin izlerinin temizlenmesi sağlanır. Ayrıca kişinin kimyasal deterjan kullanımından kaçınması el mantarının tedavisinde oldukça önemlidir. Doğal olan ürünlerinin tercih edilmesi tedavide etkili bir yoldur. Elde bulunan mantarın tedavisiz geçmesinin mümkün olmadığı için mutlaka bir tedavi uygulanması şarttır. El mantarı sonradan tekrar eden bir rahatsızlık olduğundan dolayı kişinin mutlaka el mantarı hastalığı geçirse bile hayatına dikkat etmesi, bu hastalığın yenilememesi için oldukça önemlidir.

El Parmak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak İzi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Parmak İzi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6