Parmaklarda Deri Soyulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmaklarda Deri Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Parmaklarda deri soyulması sorunu hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı sorunlardan biridir. Gün içerisinde pek çok işinizi ellerinizle gerçekleştiriyor olmanız sebebi ile vücudunuzda en çok yıpranma elde bulunan cilt derisinde meydana gelmektedir. Sert zeminlerle temas etmesi, sıcak ya da soğuk suyla temas etmesi, kimyasal içerikli deterjanlarla temas etmesi ve daha birçok sebebe bağlı olarak parmaklarınızda deri soyulması sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Parmaklarda Deri Soyulması Neden Olur?

Egzama: Parmak derilerinin soyulması üzerinde en etkili olan durum egzamadır. Bir egzama türü olan el dermatiti el veya ayak parmakları arasında bulunan derinin fazla kurumasına bağlı olarak burada iltihaplanmaların başlamasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığa sebep olan etkenler olarak ise karşımıza genetik etkenler, deri alerjileri ve cilt tahrişleri çıkmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için antibiyotik tedavisi uygulanmalı ve egzama kurutulup temizlenmelidir.

Mantar enfeksiyonları: Parmak derisinin soyulmasının bir diğer nedeni olarak karşımıza mantar enfeksiyonları çıkmaktadır. Parmak aralarında yuvalanmaya oldukça müsait olan mantarlar genellikle kaşınma ve buna bağlı olarak deride tahrişe neden olmaktadır. Mantar oluşan deride ilk olarak kızarıklık ve hafif bir yanma hissedilir. Kaşınma ile deride soyulmalar meydana gelir. Kullanılan kremlerle mantardan kurtulabilmek mümkündür.

Derinin aşırı kuru ya da fazla nemli olması: Genetik bir özellik olarak ciltteki aşırı kuruluk, özellikle kış aylarında sorun oluşturmaya başlar ve deride soyulmaların başlamasına neden olur. Aynı şekilde parmak aralarının bazen normalden fazla nemli kalıyor olması ve parmak aralarının hava almaması sebebi ile deride soyulmalar meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Kimyasal içeren deterjanların kullanılması: Gün içerisinde pek çok kişi suyla temizlik işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu durum el ve parmaklarda tahriş oluşmasına neden olabilmektedir. Genellikle kullanılan deterjanın kimyasal içerikli olması ve cildi tahriş etmesi sebebi ile parmaklarda deri soyulması sorunu ile karşı karşıya kalmanız muhtemel olabilmektedir. Bu durumda kullandığınız deterjanı değiştirmeniz ve kimyasal içermeyen ürünler kullanmanız sorunu çözebilecektir.

Parmaklarda Deri Soyulması Yorumları

soru

Emine

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba öncelikle bütün hastalarımıza safi ismi ile şifa dilerim sorum parmağımin üstündeki deri kuruyor birde kolum da kırmızı bir leke oluşuyor kayboluyor sonra tekrar çıkıyor aynı yerden ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Almila

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmaklar da deri soyulması, hemen hemen herkesin yaşadığı bir rahatsızlık türüdür. Kimyasal ilaçlar, çok soğuk veya çok sıcak altında kalınması ve sert cisimler den darbe alması gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Ancak egzema, mantar ve cilt hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi veya yan etkisi olarak bu durum kendini gösterebilir

soru

hacı

27 Mayıs 2024 Pazartesi

çocuklarda parmak soyulması yabana atılmaz parmak soyulması öncesindeki bazı durumlar kawasaki hastalığının belirtisi olabilir bunuda sadece deneyimli doktorlar bilir zaten bilgili bir cocuk doktoru soyulmayı görünce,önce geçmiş günlerde geçirdiği rahatsızları sorar (ateş vs )

onun için işin içinde çocuk varsa dikkatli olun

Cevap yaz
cevap

Tekalp

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Deri soyulmasının bir çok sebebi var. Egzama, mantar, derinin nemli yada çok kuru olması ve kimyasal deterjanlarla uğraşmak deri soyulmasına sebebiyet verir ama son zamanlarda farklı bir virüs kendini göstermeye başladı özellikle çocuklarda oluyor el ayak hastalığı olarak geçiyor. Bu virüs el ve ayaklarda deri soyulmasına sebep oluyor.

soru

Özlem Bulut

07 Mayıs 2024 Salı

Cildiyeye gitcem ben egzama mı mantar mı kafamız karıştı

Cevap yaz
cevap

T

07 Mayıs 2024 Salı

Cildiye ignee yaparmış korkuyorumda

soru

Keziban

27 Nisan 2024 Cumartesi

Ayak baş. Parmağım kabuklaşiyor koparmaya çalışınca. acıyor

Cevap yaz
cevap

Tulü

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba ayak baş parmağının üst taraftan kabul tutarak alt tarafta kabuğa bağlı bir cilt tabakası bulunmaktadır. Siz kabuğu çekmeye çalışınca ister istemez altındaki taze tabakada ona yapışkan olduğu için acımaktadır. Bu yüzden hiç ellemeden cildiye doktoruna gitmelisiniz ve buna çözüm bulmanız daha faydalı olacaktır. Bu şekilde daha fazla zarar verebilirsiniz?

soru

Harley Quinn

23 Nisan 2024 Salı

Ben çocuğum bir plastiğe deydiğimden 1 saat sonra soyuluyor cok acıyor ayaklarımda her zaman soyuluyor ne yapacağımı bilemiyorum

Cevap yaz
cevap

Kadir

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba, meydana gelen bu durum tamamen bir alerji belirtisi olarak sizlerde meydana geliyor. Ayaklarınızın sürekli soyulmasının nedeni plastik malzemeden üretilmiş ayakkabılar giymenizdir. Bu nedenle daha çok deri ayakkabılar tercih etmelisiniz. Alerjiler sizi rahatsız ediyor ise mutlaka doktorunuzla bir görüşme sağlayarak bu alerjinin azaltılması için önlem alın.

cevap

Tan

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba. sizin plastiğe karşı alerjiniz olabilir. Bu yüzden farklı reaksiyonlara maruz kalmışsınız. Plastik ve plastik ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Ya da kısa bir zamanda hastaneye giderek bu durumu doktora izah etmeniz gerekmektedir.

soru

Mustafa narin

05 Nisan 2024 Cuma

merhaba adim mustafa 32 yaşındayım ve el ayak parmaklarimda 3 veya 4 ayda bir kızarıklık yanma 2 gün sonrada parmak derisinde soyulma oluşuyor 5 hastane 7 doktor gezdim derdime derman olamadılar
Son gittiğim doktor ise üniversite hastanesine gitmemi belki seni denek olarak kullanabileceklerini söyledi
Canım çok sıkkın moralim sıfır lütfen yardim

Cevap yaz
cevap

Ahmet Mustafa Aydın

05 Nisan 2024 Cuma

Parmaklarda deri soyulması ve kızarıklıklar çevresel ve kimyasal etkenlerden dolayı oluşmuş olabilir. Ayrıca rahatsızlığınızın henüz tanısı konulmamışsa yemiş olduğunuz bir yiyeceğin yan etkilerden dolayı oluşmuş olabilir. Rahatsızlığınızın tanısı koyabilmek için bir kısım tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bu tahliller sonrasında kullanılacak ilaçlar yardımıyla sağlığınıza kavuşacağınızı düşünüyorum.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Haber Bülteni

Güncel

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tetik Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Parmak Maymun Yapısal Özellikleri

Güncel

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6