Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak seğirmesi

Parmaklarda istem dışı oluşan seğirmeler, acı vermeyen ama insanı huzursuz eden hatta sinirlerini bozan bir durumdur. İnsanın elinde olmadan seğiren, katılan veya titreyen parmaklar kullandığı ağır antibiyotiklerin yan etkisi nedeniyle olabilir. Halk arasında parmak seğirmesinin altında yatan neden olarak parmak Çıtlatma alışkanlığı olduğu bilinir. Birçok kişi parmak Çıtlatmayı alışkanlık edinse de aslında çok zararlıdır. Eklemlerde deformasyona ve eklemlerin zorlamasına neden olur. Alışkanlıktan daha çok romatizmal hastalıklar parmakta Çıtlatma isteğine yol açar.

Parmaklarda seğirme problemi genel olarak kullanılan bazı ilaç türünün yan etkisiyle oluyor. Özellikle de psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan antidepresan türü ilaçların yan etkisiyle olduğu görülüyor. Vitamin ilaçlarının uzun sure kullanılması ve tiroit ilaçları da parmak seğirmesine yol açmaktadır. But ilaçlar mutlaka Uzman doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Ayrıca uyku ilaçları da doktor tavsiyesi olmadan ve kontrolsüz bir şekilde fazla dozda kullanıldığında aynı şekilde parmaklarda seğirme görülebilir.

Parmaklardaki seğirme sinir sıkışmasıyla ilgilide olabilir. Elinizdeki kasların emek harcaması ve duyusunun algılanması 3 tane sinir aracılığıyla sağlanır. Bu sinirlerin en büyüğü median siniridir. Median siniri el bileğinin orta bölgesinde ve el ayasının olduğu yüz bölgesinde bir tünel içinden avuç içerisine girer. Bu sinirin tünel içinde sıkışmasına Karpal tünel sendromu denir. Sinirin tünel içinde sıkılması veya tünelin genişlemesiyle tazyikin çoğalması nedeniyle parmaklarda seğirme görülmektedir.

Parmak seğirmesi nedenlerinden bazıları
 • Güçlü antidepresanlar,
 • Sinir sıkışması,
 • Kas yırtılması,
 • Burkma ve incinme,
 • Yüksek kolesterol,
 • Parkinson,
Parmaklarda ve ellerde seğirme kasılma veya titreme her ne kadar yaşlı kişilerde görünse de günümüzde genç yetişkinlerde de görülmek dedir. Bu yüzden ciddi bir rahatsızlığa yol açmadan derhal uzaman bir doktora başvurmalısınız.

Parmak Seğirmesi Yorumları

soru

sevgi

02 Haziran 2024 Pazar

sol parmagım iki haftaya yakın hem titreme hemde karıncalama ve uyuşma oluyor ve beni
çok rahatsız ediyor

Cevap yaz
cevap

Muhyi

02 Haziran 2024 Pazar

Sinir sıkışması ile alakalı olabilir. Yine antidepresan kullanıyorsanız bunun da etkisi olur. Bunları ögrenmek için ilk olaral bir noroloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

soru

Esma

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol bas parmagim dün geceden beri seğiriyor sebebi nedir acaba

Cevap yaz
cevap

Dündar

29 Mayıs 2024 Çarşamba

İnsanın istemeden seğiren, katılan veya titreyen parmaklar kullandığı ağır antibiyotiklerin yan etkisi nedeniyle olabilir. Halk arasında parmak seğirmesinin nedeni olarak parmak Çıtlatma alışkanlığı olduğu bilinir. Bir çok kişi parmak Çıtlatmayı yapsa da aslında çok zararlıdır. sizde de böyle bir alışkanlık varsa ondan sebep seğirme vardır.

soru

hilal

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba ben 15 yasindayim ve 1 haftadir sol elimin serce parmaginda uyuşma ve segirme oluyor ve herhangi bir ilacda kullanmiyorum nedeni ne olabilir sizce

Cevap yaz
cevap

Giray

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar. Bu sorun sinirsel bir problemden meydana geliyor olabilir. Özellikle klavye başında veya parmağın yanlış konumda beklemesi bu tür sinirsel baskılara neden olabilir. Eğer sol elin ilk 3 parmağında da aynı problemi yaşarsanız bir hekime danışmanızı öneririm.

soru

Çiğdem

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gece elim uyuşuyor ve bütün parmaklarım hareket ediyor ve bunun yanında agrı oluyor

Cevap yaz
cevap

Dilaviz

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba çiğdem hanım, el uyuşması sinir sıkışması, kan dolaşımı yavaşlaması yada ortopedik bir sıkıntıdan dolayı meydana geliyor olabilir. Bunun için bir ortopedi uzmanına muayene olmanız ve röntgen filmi çektirmeniz gerekir. Film yeterli olmaz ise bir nöroloji uzmanına da muayene olup ağrınızın ve el uyuşmanızın sebebi anlaşılır, ona göre tedavi uygulanır.

soru

tamer

29 Nisan 2024 Pazartesi

39 yaşındayım sağ işaret parmağım birden bire şitdetli bir şekilde seğir meye başaladı her hangi bir ilac kullanmıyorum bir rahatsızlığım da yok acaba bu gecici birşeymi yoksa herhsngi bir hastalığın başlangıcı olabilirmi tşkür ederim

Cevap yaz
cevap

Özsel

29 Nisan 2024 Pazartesi

Sık bilgisayar kullanımına bağlı olarak sağ işaret parmağında genellikle sinir kasılması meydana gelmektedir. Ilık su ile bölgeye masaj yapmak, bir süre parmak egzersizleri yaparak kasların açılmasını sağlamak seğirmeyi azaltacaktır. Fakat devam etmesi halinde lütfen bir fizik terapi doktoruna görünün. Geçmiş olsun.

soru

Erkan

28 Nisan 2024 Pazar

Acaba parmak seyirmesi icin hangi hangi uzmana basvurmaliyim

Cevap yaz
cevap

Suad

28 Nisan 2024 Pazar

Öncelikle merhaba erkan bey fiziksel bir tepkimeye maaruz kaldınız bu önemli eğer kalmadıysanız sizin acilen sinir sistemi ve beyinle ilgilenen doktorlara görünmeniz icap eder aksi taktirde ilerlemesini istemessiniz ağır sonuçlara maaruzkalmamak için bir doktora görünmelisin geçmiş olsun dileklerimle

cevap

Ferve

28 Nisan 2024 Pazar

Parmak seğirmesi sinir yapısından kaynaklanır. Nöroloji doktoru veya beyin sinir cerrahına gidebilirsiniz. Size bu iki doktorda belirli sinir testleri yapar. Sinirlerin zarar görüp görmediğine bakar. Belkide vitamin eksikliği varsa oda yapabilir seğirmeyi. Gerekli tahlil ve tetkiklerden sonra doktorunuz size ilaç tedavisi ve gereken hareketleri göstererek durumunuz düzeltebilir. geçmiş olsun .

soru

Filiz yavuz

21 Nisan 2024 Pazar

Ayak baş parmağımın yanındaki parmağım sürekli seyiriyor veyahutta kasılıyor hangi uzmana görünebilirim ve sebebi ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Nisan 2024 Pazar

Filiz yavuz, bu tür bir sorun için bir nöroloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. Bu tür kasılma ve seyirme sorunları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, sinir sıkışması, mineral eksiklikleri veya başka nörolojik durumlar olabilir. Uzman bir doktor doğru teşhisi koyarak uygun tedaviyi önerecektir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Öznur

18 Nisan 2024 Perşembe

Baş parmağım telefon ekranı kaydırmaktan çıkıp yerine oturuyor buda beni rahatsız etti doktora gitti filim çekti ve parmak çatalından kortizonlu iğne yaptı 3 gün oldu pıcak felan tutamıyorum

Cevap yaz
cevap

Dilercan

18 Nisan 2024 Perşembe

Merhaba, kortizonlu iğne vücut için oldukça ağır bir iğnedir. Özellikle vücuda alınan kortizon, ciddi anlamda bu gibi belirtilere neden olabilmektedir. Bir süre daha bekleyerek bu sorunların geçmesini sağlayabilirsiniz. Anormal bir durumda doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6