Serçe Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Serçe Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe parmak tendon kopması: Tendon vücutta kol, parmak ve ellerin hareket etmesini sağlayan yapılardır. Tendonların herhangi bir şekilde zarar görmesi hareket kaybına neden olmaktadır. Tendonlar bulundukları bölgede kasların bitiş noktalarına yapışmadan önce kiriş diye adlandırılan yapılara dönüşmüş hali olarak bilinmektedir. Tendon yaralanmaları sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Kaza sonucu oluşan derin kesikler tendonunda kesilmesine ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda kişi el cerrahisi kliniğine zaman kaybetmeden başvurmalıdır. Kişide serçe parmak tendon kopması oluşmuş ise doktorun uygun gördüğü müdahale zaman geçmeden uygulanmalıdır. Tendon yaralanması olan hastalar detaylı bir şekilde fizik muayeneden geçirilerek yaranın ve hastanın durumunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle tendon kopması sinir ve damarlarda yaralanma da oluşmuş olma ihtimali vardır. Tendonda oluşan kesik tedavi edilmediği takdirde tendon boyunda kısalma oluşur ve bu durumda tendonun dikilmesi daha zor bir hal alır. Böyle bir durumun yaşaması kişide çift aşamalı bir tedavi gerektirmektedir. Kişide operasyon gerektiren bu durum kişinin daha zorlu bir tedavi sürecine girmesine neden olmaktadır. Bu durumda ameliyat sonrasına el alçıya alınır ve yaralanmanın boyutuna göre kişinin hareketlerine kısıtlama getirilir. Kişiye gerekli sürelerde aktif hareket kısıtlaması uygulandıktan sonra fizik tedaviye başlanır. Serçe parmak tendon kopmasında ameliyatın dışında fizik tedavide çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü ameliyat sonrası alınmayan fizik tedavi ileriki zamanlarda tendonların birbirine yapışarak hareketlerde kısıtlılığa neden olmaktadır. Böyle bir durum ikinci ameliyatın gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Bu ameliyatta ise yapışık olan tendonları ayırmak için yapılmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak ilk ameliyatın ardından fizik tedavi ihmal edilmemelidir.

Serçe parmak tendon kopması neden olur?
 • Özellikle kadınların bulaşık yıkarken cam kırılması sonucunda serçe parmakta kesik yaşanması
 • Trafik kazalarının sebebiyet verdiği durumlar.
 • Serçe parmağın kapı arasında ciddi bir şekilde kalması ve yaralanma oluşması
 • Herhangi bir kaza sonucu serçe parmağın bıçakla yaralanması
 • Genellikle çocuklar koşarken kesici bir maddenin üzerine düşmeleri ve serçe parmakta kesik oluşması

Serçe Parmak Tendon Kopması Yorumları

soru

Anonim

23 Mayıs 2024 Perşembe

Serçe parmagımda olusan kesin sonrası ameliyat oldum 1 buçuk ay geçti fizik tedavi surecine girdik fakat parmagımda olşan kasılma ve sislikte en ufak bu gelisme yok sizce yapıla bilinecek bi tedavi vs. Birşey varmı?

Cevap yaz
cevap

Duruhan

23 Mayıs 2024 Perşembe

Kesikler de fizik tedavi önemlidir. Doktorunuzun önerdiği ilaç ve tedavi dışında başka bir tedaviye ihtiyaç duymayın. Allah korusun ciddi şeylere yol açabilir. Kesik kolay bir şey değil orada ki doku zedelenmiş ve tahrip olmuşsa tedavi olması ve ödemin gitmesi biraz zaman alabilir. sabırlı olup doktorun dediklerinden başka birşey yapmayın.

soru

Bahar Yılmaz

21 Mayıs 2024 Salı

Annemde serçe parmağı tendon kopması vardı. Ameliyat sonrası parmakların bükülü şekilde kalması için alçıya alındı 1 hafta sonrasında pansuman sırasında alçı kaydı ve parmak tam düz olmasada düze yakın bir şekil aldı o tendom tekrar zarar görmüş müdür? Görmüşse nasıl anlarız.?

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Bahar Yılmaz,

Geçmiş olsun. Tendon tekrar zarar görmüş olabilir, ancak kesin bir şey söylemek için bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır. Tendon hasarı durumunda genellikle şişlik, ağrı, parmak hareketlerinde kısıtlılık ve işlev kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. En kısa sürede doktorunuza danışarak durumu değerlendirmeniz önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6