Baş Parmak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Baş Parmak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Günlük yaşamda sık karşılaşılan parmak kırıkları, yaralanma, sakatlanma, ezilme veya morarmadan çok daha ciddi eklem kırıklarına ve çıkıklarına kadar değişiklik gösterebilir. Bileği el parmaklarına bağlayan kaslar metakarpal kemiklerde bulunur. Kemikler düşme, ezilme gibi darbelerde hasar görebilir. Bu durumda elde sık yaralanma parmaklarda olur. Parmak yapısında kemiğin birini diğerine bağlayan bağ dokusu, falanj ve tendon olarak tanımlanan üç adet kemik bulunur. Parmaklarda kas yoktur; ön kol kaslarının tendonlarının çekmesiyle parmaklar hareket eder. Parmakta yer alan üç kemiğin görevi de aynıdır.

Baş Parmak Kırılması Belirtileri

Başparmağın kırılma bölgesinde oluşan dayanılmaz ağrı vardır. Kırık yerde yumuşak dokuların şişmesi görülür. Kemik kırılması tam ise ve parçalar arasında aralık oluşmuşsa, gözle görülebilen bir deformite vardır. Kırılan yerde dokunmaya karşı hassasiyet artar. Eğer kan akışı engellenmişse, parmak ya da parmak uçları soğuk ve duyarsızdır. Yumruk ile vurma ya da başparmağın bir yerde sıkışması neticesi oluşan direkt baskı görülür. Burkulma ya da şiddetli bir kas kasılması neticesi oluşan endirekt baskı görülür.

Baş Parmak Kırılması Tedavisi

Hastayı sağlık kuruluşuna götürmeden önce, el ve el bileğini splint ya da askı ile stabilize edilmelidir. Kırılan parmak kemiğini mümkünse cerrahisiz, gerektiğinde cerrahiyle yerine birleştirmek gerekir. Bu işlem ivedilikle yapılmalıdır. Ayrılma olayından sonra altı saat içinde manipülasyon yapılmalıdır. Daha sonra yapılacak müdahalelerde kanama ve vücut sıvılarının akması hastanın şok geçirmesine sebep olabilir. Aynı anda birçok doku elastikiyetini kaybederek normal haline dönmekte zorlanabilir. Metakarp şaftında oluşan kırıklar, bazen cerrahi müdahale edilmeden tekrar yerlerine getirilebilirler. Ancak kırık kemiklerin yerlerine teller ya da metal vidalar ile tutturulmaları gerekir.

Kemikleri birleştirme manipülasyonu ya da eklemin düzeltilmesi esnasında, genel ya da lokal anestezi uygulanır ya da kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Şiddetli ağrılar için narkotik ya da sentetik narkotik ağrı kesiciler de kullanılabilir. Cerrahi müdahale gerekliyse, enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler verilebilir.

Baş parmağın hareketsizliği çok önemlidir. Baş parmak ve el bileğini sabitleştiren splint de kullanılabilir. Alçı çıkarıldıktan sonra her gün 3-4 kez, 15 dakika süre ile buz masajı uygulanmalıdır. Bir buz parçasıyla sakatlanan bölgenin üzerinde dairesel bir biçimde masaj uygulanmalıdır.

Baş Parmak Kırılması Tedavi Sonrası

 • Sakatlanan kemiklerin kısalması veya deforme olması.
 • Sakatlanan bölgeye kan akışının kısıtlanması.
 • Kemiklerin kaynamaması veya kaynamada gecikme.
 • Sakatlığın birkaç kere tekrarlanmasından dolayı oluşan instabil veya artritik başparmak.
 • Eğer cerrahi gerekliyse veya sakatlanma sırasında deri yırtılmışsa, enfeksiyon oluşması.
 • Başparmak sakatlığının sürekli tekrarlanma eğilimi.
 • Aktivitelere kısa sürede dönmeden dolayı uzayan iyileşme süreci.
 • Başparmağı alçıya almadan oluşabilecek problemler.

Herhangi bir kırığın tam olarak ne kadar zamanda iyileşeceğini tahmin etmek olanaksızdır. Yaş, cinsiyet, daha önceki genel sağlık hali bu süreci etkileyen etmenlerdir. Kırığın iyileşme süreci ortalama 6-8 haftadır. Kırılma yerinde bir oynama olmadığında ve röntgen, kemiklerin tam olarak kaynadığını gösterdiğinde iyileşme tamamlanmış demektir.

Baş Parmak Kırılması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Parmak Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6