Ayak Baş Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Morarması, ayakta damar tıkanıklığı yoksa, gut hastalığı, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, aşırı kilolu olma, parmakta çıkık olması, sinir tahribatı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, kireçlenme, şeker hastalığı gibi sistemik metabolik rahatsızlıklar özellikle rahatsız eden ayakkabıları giymek ve incinme, burkulma, uzun süre ayakta kalma sonucunda ayak baş parmak morarması olabilmektedir.

Ayak baş parmak morarması neden olur?

Sadece ayak baş parmak morarması, hematolojik rahatsızlıklar, tırnak hastalıkları, ayakkabı vurması ve vitamin eksiklikleri nedeniyle olabilir. Özellikle baş parmakta geceleri ağrı varsa, şeker hastalığı, bacak sendromu, kanser hastalığı, tuzak nöropatileri akla gelmelidir.

Eğer ayak baş parmak morarmasında, ağrı veya uyuşma varsa, bel fıtığı veya omurilik daralması olabilir. Bu konuda çok iyi eğitim almış ve deneyimli olan bir fizik tedavi uzmanına muayene edilmesi gerekir. Ayak baş parmak morarması kemiğin çatlaması, parmakların incinmesi veya kırılması sonucu olarak görülmektedir. Herhangi bir darbe veya yaralanma olmadan meydana gelen morarmalar için ise Uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekebilir. Ayrıca ayak baş parmağında olanşişliğin ve ağrının fazla olduğu morarmalar genellikle kırık sonucunda oluştuğu için acilen doktora gitmesi ve tedavinin bir an önce başlanması gerekmektedir.

Ayak baş parmak morarması tedavisi nasıl yapılır?

Ayak baş parmağınızı kırığa karşı kontrol etmelisiniz. Bunun için parmağınızın şekline iyi bakın. Parmağın sağını, solunu, üstünü ve arkasını küçük şişliklere karşı kontrol etmelisiniz. Ayakta bulunan bu küçük şişlikler kemikte meydana gelen zedelenmeler sonucu olabilir. Eğer morarmaya sebep olan yara açık bir yara ise enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple önce yaranın temizlenmesi ve kapatılması gerekir. Ayak baş parmak morarmasın da dinlenmek oldukça önemlidir. Ayakkabınızı çıkartın ayağınızı yüksek bir yere koyun uzun bir süre dinlendirin. Ayrıca ayakta bulunan ağrı ve şişliğe kalın buz torbası uygulamak ağrıyı oldukça hafifletir ve şişliği azaltarak kan akışına yardımcı olur. Her iki saatte bir yarım saat kadar buz kompresi yapılabilir. Bu uygulamaya üç gün boyunca devam edilebilir. Bu şişme ve morarmaya çok iyi gelecektir. Yaralı parmakları olası darbelerden korumak ve şişmeyi engellemek için bandaj kullanmak gerekir. Ayakbaş parmak morarması tedavisi süresince ayağı yukarıda tutmak hem ağrıyı hem de şişliği azaltır. Yaralanan parmağa ani kan akışı ağrıyı arttırır ve iyileşme süresini uzatır. Otururken dahi ayağınızı yukarıda tutmanız gerekir. Ayak baş parmağa baskı yapılmaz ve çok fazla ayakta durulmaz ise tedavi süresi oldukça kısalır.

Ayak Baş Parmak Morarması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Protezi Türleri ve Özellikleri

Parmak Protezi Türleri ve Özellikleri

El Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6