Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmak arası mantar, oldukça yaygın bir şekilde görülen cilt hastalıklarından biridir. Çoğu insanın hayatının bir bölümünde parmak arası mantara rastlanabilir. Genelde ergenlik ve yetişkinlik döneminde erkelerde ortaya çıksa da kadın ve 12 yaş altı çocuklarda da görülme olasılığı vardır. Ayak parmak arası mantar tedavisi oldukça kolay olsa da nüksetme olasılığı yüksektir. Ayak parmak arası mantara neden olan mikrop mantar olarak tanımlanan küçük bir mikroorganizmadır. Mantar karanlık, nemli ve ılık ortamlarda çoğalma eğilimlidir.

Ortak kullanılan terlik, ayakkabı gibi eşyaların ortak kullanımı parmak arasında mantarın oluşmasına, çoğalmasına ve bulaşmaya uygun ortamlardır. Aynı zamanda pişik, ayakkabı vurması, Uzun süre ayakların ayakkabı içinde kapalı kalması, deterjan, su, sağlıksız olmayan çoraplar nedeniyle gelişen tahriş de ayak parmak arasında mantar gelişimine yol açabilir.

Ayak parmak arasında kızarıklık, kaşıntı, sulanma, tırnak renginde değişiklik ve su kabarcıkları gibi şikâyetler görüldüğünde parmak mantarından şüphelenilebilir. Ayak parmak arası mantardan kurtulmak için ayakların temiz, kuru ve serin tutulması önemlidir. Giyilen çorap pamuklu ya da yün olarak tercih edilmelidir. Dar burunlu, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı ve ayakkabılar kesinlikle çorapsız giyilmemelidir.

Ayak Parmak Mantarı Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak parmak mantarı tanısı şikâyetler doğrultusunda kolaylıkla konulabilir. Ayrıca cilt kültürü ve kimyasal maddelerle de inceleme yapılabilir. Tanı koyulduktan sonra vakit kaybetmeden tedavi başlatılmalıdır. Mantar eğer hafif seyirli ise anti-fungal kremler reçete edilebilir. Bu kremler mantar üzerinde oldukça etkilidir. Bu kremler yanma ve kaşıntı şikâyetlerini azaltır. Mantar şiddetli ise kremler çok etkili olmayabilir. Bu gibi durumlarda anti-fungal ilaçlar ağız yolu ile alınır. Tedavide bitkisel kremler ve kapsüller de kullanılabilir.

Ayak Parmak Mantarı Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?
  • 10 poşet avokado poşet çayın suyu ile 10 dakika kadar ayaklar banyo yaptırılırsa ayak parmak arasında oluşan mantarlar için etkili olur.
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi, 4 kahve fincanı ılık su ile karıştırılır. Elde edilen karışımda ayaklar bir süre bekletilerek yıkanır. Parmak arası mantarlar için oldukça faydalı bir yöntemdir.
  • 1 şeker kaşığı tarçın, 1 litre kaynar suya eklenir. Karışım bir leğene alınarak ayaklar yarım saat kadar bu karışımda bekletilir ve ardından yıkanır.
  • 5 diş sarımsak bir miktar tuz ile dövüldükten sonra cam bir şişe içine alınır. Şişenin içine bir miktar alkol eklenerek karıştırılır. 4 saat kadar bekletilerek iyice çalkalanır. Bu sayede sarımsağın tentürü çıkarılır. Şişenin dibine çöken su süzülerek alınır. Süzülen su ile ayak parmakları silinir. Tentür parmaklara gece yatmadan önce uygulandığında daha etkili olur. Uygulamadan önce ayaklar sabunlu su ile yıkanır. Ardından bölgedeki ölü deri temizlenir. Hazırlanan sarımsak tentürüne pamuk batırılarak parmak aralarına yerleştirilir. Parmak arasına yerleştirilen pamuklar en fazla 3 saat bekletilmelidir. Pamuklar parmak arasından alındıktan birkaç saat sonra ayaklar yıkanmalıdır. Uygulama 3 gün ara ile 2 hafta boyunca tekrarlanabilir. Daha sonra 3 aylık bir ara verilerek aynı şekilde uygulanabilir.

Ayak Parmak Arası Mantar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Isırmak Nedenleri?

Haber Bülteni