Parmaklarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmaklarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak uyuşması, çok sık rastlanılan bir durumdur. Uzun süre hareketsiz kalındığında, aşırı sıcaklık değişimlerine birden maruz kalındığında, uzun süre kolun aynı pozisyonda tutulması ile bireyin parmaklarında, parmak uçlarında uyuşma meydana gelebilir. Bu durumlarda gerçekleşen parmak uyuşması vücudun vermiş olduğu geçici bir tepki olabilir. Ancak bununla birlikte bu parmak uyuşması ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Parmak Uyuşması Sebepleri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu hastalığı parmak ve parmak uçlarında uyuşma hissine ve ağrıya sebep olabilir. Orta sinirin bilek hizası boyunca sıkışması sonucu karpal tünel sendromu ortaya çıkar. Hamilelik ve hormonal bozukluklar da bu hastalığa sebep olabilmektedir. Dirsek kemiği sinirinin sıkışması ile de parmaklarda uyuşma meydana gelebilir. Yine travmatik olaylar, herhangi bir kaza sonucu düşmeler, belli aktiviteler parmak uyuşmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Sinirlerde uzun süre ile meydana gelen iltihaplanma ve hasar ile bu durumdan etkilenen bölgedeki sinirlerde uyuşma meydana gelebilmektedir. Boyun sinirlerinin sıkışması da parmak uyuşmasını meydana getiren sebepler arasındadır. Dolaşım bozukluğu da parmak uyuşmasına sebep olur. Yani parmağa gitmekte olan kanın tamamen engellenmesi ya da kısmen gerçekleşmesi durumunda parmakta uyuşma meydana gelebilir. Felç de parmaklarda karıncalanmaya ve uyuşmaya sebep olur. Bireyin vücudunda bulunan bazı vitamin ve minerallerin eksikliği kasların kasılıp gevşeme aktivitesini etkiler. Bu sebep ile de bireyin parmaklarında uyuşma meydana gelebilir. Eksikliğinde parmak uyuşmasına sebep olan bu vitamin ve mineraller D, B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinkodur. Uzun süre devam etmekte olan şeker hastalığı da sinir uçlarını etkilemektedir. Bunların dışında sigara kullanma, aşırı metale maruz kalma, radyasyon, bazı kimyasallar, dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluklar da parmak uyuşmasını meydana getiren sebepler arasında yer almaktadır.

Parmak Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğunlukla parmak uyuşması rahatsızlığının aza indirilmesi için hastaya fizik tedavi ve rahatlama egzersizleri doktoru tarafından tavsiye edilebilir. Bazı egzersizler ve masaj terapileri ile bireyin etkilenen organına gitmekte olan kan artırılabilir. Sıcak ve soğuk kompres sinirlerin iyileşmesini yardımcı olmaktadır. Yine birey var olan beslenme alışkanlığını değiştirerek yüksek lif, yüksek antioksidan, düşük kolesterol içeren gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir. Eğer kullanıyor ise sigarayı bırakmalıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki sigara da parmak uyuşmasına sebep olan etkenler arasındadır. Bazı durumlar parmaklarda meydana gelen ağrı ve uyuşukluğun geçmesi için ilaç tedavi gerekirken, bireye masaj uygulaması da gerekebilir. Yine bireye gerekli olan vitamin takviyeleri yapılabilir.

Parmaklarda Uyuşma Yorumları

soru

Hazin

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Benim baş parmağım ve serçe parmağım birçok zaman aynı anda uyuşup sonradan düzeliyor. Bu iki haftada bir kez ya oluyor ya olmuyor. Bu durum için ne yapmalıyım. Dikkat etmeli miyim etmemeli miyim?

Cevap yaz
cevap

Önnur

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba Uzun süre hareketsiz kalındığında, aşırı sıcaklık değişimlerine birden maruz kalındığında, uzun süre kolun aynı pozisyonda tutulması ile bireyin parmaklarında, parmak uçlarında uyuşma meydana gelebilir. Ancak baş ve serçe parmağın beraber uyuşması boyun fıtığı belirtisi olabilir.ayrıca boyunda düzleşme ya da felçlik belirtisi olabilir. En kısa zamanda bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6