Parmak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Parmak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak, insan ve hayvan vücudunda ellerin ve ayakların son kısmında yer alan, genellikle dört, altı veya on adet bulunabilen bir organdır. Örneğin, bir insanın her elinde beşer, her ayağında beşer olmak üzere toplamda yirmi parmağı vardır. Bir inekte ise sekiz parmak bulunur. İnek, manda ve camız gibi hayvanlarda bulunan parmaklara genellikle toynak adı verilir. Kedi ve köpek gibi hayvanlarda ise bu yapı pati olarak adlandırılır. Parmaklar, boğumludur ve hareket ettirilebilir özelliğe sahiptir; bulunduğu yapıya göre büyüklük veya uzunluk gösterebilir.

İnsan Parmakları ve Fonksiyonları

İnsanlarda el parmakları, ayak parmaklarına göre daha uzun ve daha aktiftir. El parmakları tutma, kavrama, yazı yazma, yemek yapma gibi birçok günlük faaliyetin ve işin olmazsa olmazlarıdır. Parmaklar, insanlar için vazgeçilmez birer araçtır ve çeşitli işlevleri yerine getirirler.

Kas Sistemi ve Parmak Hareketleri

Parmakları çalıştıran kas sistemi, insan vücudunda iki ana bölümde toplanmıştır: dirseğin alt kısmı ve avuç içi. Günlük hareketlerin çoğu beyinde kaydedilmiştir ve bu hareketler istemsiz olarak, beyinden gelen emirlerle otomatik olarak gerçekleştirilir.

Parmak İzi ve Önemi

Parmaklar, yaradılıştan gelen bir mucize olarak her insanda kendine özgü çizgi ve özellikleri barındırır. Her insanın parmak izi kendine özgüdür. Bu nedenle cezai yaptırım uygulanması gereken durumlarda kişinin tespiti için parmak izine başvurulur. 1880 yılından günümüze kadar parmak izi alma ve kişinin tespiti yöntemi kullanılmaktadır.

Parmak İsimleri

Parmaklar, yurdumuzda çeşitli isimlerle ifade edilir. Her iki elde de birer adet bulunan ve farklı şekillere sahip olan parmakların adları şu şekildedir:
  • Küçük parmak: Serçe parmağı (Ellerin ve ayakların en dışında bulunan en küçük parmaktır.)
  • İkinci parmak: Yüzük parmağı (Serçe parmak ile orta parmak arasında yer alır ve genellikle yüzük takılan parmak olduğu için bu adı almıştır.)
  • Üçüncü parmak: Orta parmak (El ve ayaklarda en ortada bulunan ve ellerde diğer parmaklara göre daha uzun olan parmaktır.)
  • Dördüncü parmak: İşaret veya şehadet parmağı (Baş parmak ile orta parmak arasında yer alır.)
  • Beşinci parmak: Baş parmak (Ellerde ve ayaklarda iç kısımlarda bulunan küçük ama kalın olan parmaklardır ve badem parmak da denir.)

Parmak Hastalıkları

Parmaklarda bulunan hastalıklar genellikle doğumsaldır. Parmakların sayısı ondan fazla veya eksik olabilir. Fazla olması durumunda rahatsızlık arz ediyorsa ameliyat ile çözüm bulunabilir. Bunun yanı sıra sigara, alkol ve diğer nedenlere bağlı olarak parmaklarda kangren oluşabilir ve parmak hastalıkları meydana gelebilir. Parmaklarda en sık görülen hastalık tetik parmak hastalığıdır. Bu hastalık, parmak hareketlerini rahatça yapamama, parmaklarda kasılma veya hareket ettirememe, parmak eklemlerinde ağrılar şeklinde ortaya çıkar. Parmaklarda yer alan eklemlerin kireçlenmesi sonucu parmak hareketleri kısıtlanır ve tetik parmak hastalığına neden olur.

Parmak Yorumları

soru

Ayşe

24 Nisan 2024 Çarşamba

El ve ayak bileklerimede aynı parmaklarında ki gibi sancılar oluyor

Cevap yaz
cevap

Yumlu

24 Nisan 2024 Çarşamba

El ve ayak parmakları ve bileklerin de oluşan ağrının birçok sebebi olabilir. El ve ayak bölgesine alınan bir darbe, kemik hastalıkları, eklem yerlerin de oluşan kireçlenme veya aşırı yorgunluk gibi durumlar da bu gibi ağrıların oluşması normaldir. Bu durumlar da mutlaka bir doktor kontrolünde önce sebebini öğrenip sonra tedavi olunmalıdır

cevap

Okandan

24 Nisan 2024 Çarşamba

Ağrı eklem yerlerinde ise kireçlenme olabilir. Uzman bir hekime başvurmak sağlığınız açısından önemli.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Parmak Ezilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ezilmesi Belirtileri ve Tedavisi