Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Parmak Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Parmak Egzersizleri, Parmakları fazla derecede dolgun olan kişiler parmak inceltme egzersizleri yardımıyla parmaklarını incelterek daha iyi bir görünüme kavuşturabilirler. Parmak inceltme hareketleri alanında uzmanlar aracılığıyla bulunmuş olup, verimli sonuçlar alınan egzersizlerdir. Güzel düzgün ve ince el parmakları amaçlı egzersizler parmaklarının dolgun olmasından ötürü taktığı yüzükler yakışmayan bayanlar aracılığıyla büyük alaka görmektedir. Parmak inceltme hareketleri yardımıyla dolgun parmaklardan kurtulmak olasıdır fakat uzun bir süreç olduğundan ötürü kişinin sabırlı olması gerekmektedir. Uzmanlar yalnızca parmak inceltme egzersizi yaparak güzel parmaklara sahip olmanın mümkün olmadığını belirtmektedir. Güzel parmakları olmasını isteyen kişilerin ayrıca farklı kozmetik ürünler ile parmaklarına bakım yapması gerekmektedir. Parmak bakımını ihmal etmeyen kişilerdenseniz gelin bu etkili egzersizlere beraber göz atalım.

Parmakları inceltmek için uygulanan egzersizlerin en başında sıkma topları ile yapılan egzersizler yer almaktadır. Rastgele bir spor ürünü satan mağazadan temin edebileceğiniz sıkma toplarını günde ortalama olarak yarım saat sıkarak parmaklarınızın incelmesini sağlayabilirsiniz. Sıkma topları ile yapılan bu egzersizler parmakların incelmesini sağladığı kadar parmaklarınızın gerçekten güçlenmesini sağlayacaktır. Yarım saatten daha uzun süre yapılan bu egzersiz eklemlerin fazla derecede zorlanmasına neden olduğundan ötürü günde elinizi kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden fazla kas gerilmesi olduğu zaman bu egzersizin sonlandırılmasında yarar var. Ayrıca diğer gösterişli parmak inceltme egzersizi ise her bir parmağa ayrı şekilde uygulanan bir egzersizdir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz hareketleri en az 20 tekrar yapmak üzere her parmağınıza uygulayın. Zaman içerisinde kaslarınızda esneme meydana geleceğinden ötürü yaptığınız tekrar sayısını azaltabilirsiniz. Elinize biz yere sabit bir şekilde yaslayın ve el ayasının zemin ile birebir temas şeklinde olmasına uyarı edin. Sonrasında parmaklarınızı teker teker olmak şartı ile şekildeki benzeri yukarıya kaldırın. Parmak kaslarınızda yanma olduğu zaman egzersizi sonlandırabilirsiniz. Parmak inceltme hareketleri genel olarak bu şekildedir. Parmakları inceltmek amaçlı daha birçok egzersiz bulunsa da uzmanlar bu yolların en gösterişli inceltme metotları olduğunu bildiriyor. Eller egzersiz yardımıyla daha esnek, daha zarif olabilir. Bu sırada kan dolaşımı da hızlanır. İşte size bazı egzersizler daha;

Yumruk açma: Yumruğu iyice sıkın. Sonra parmakları öne doğru iyice açın, İki elle bununla beraber yapın. Bu hareketi 6 defa tekrarlayın.

Parmak ayırma: Ellerinizi düz olarak öne doğru uzatın. Avuçlar yere baksın, parmaklar birbirine sıkıca birleşsin. Parmakların aralarını yeterli açın. Bu hareketi 6 defa tekrarlayın.

Elle daire çizme: Eller rahat ve gevşek olmalıdır. Sonra bileklerden bükerek havada önce bir istikamete doğru, sonra zıt istikamete doğru daireler çizin. İki yana da 10'ar daire çizeceksiniz.

Elleri havaya kaldırma: Elleri avuçlar yere bakacak biçimde narin şekilde tutun. Sonra bileklerden yukarıya doğru ağır ağır kaldırın yine ağır ağır indirin. Eller rahat olmalı, fakat fazla gevşememelidir. Bu hareketi 10 defa yapın. Ayrıca güzel ve bakımlı ellere sahip olmak için aşağıdaki el egzersizlerini özen göstererek yapmamız gereklidir.
  • Parmak uçları sıkıca kavrayın ve uçlardan geriye doğru güçlü bir şekilde itin.
  • Elleri parmak uçlarında birleştirin ve sıkıca bastırın. Gevşetin sonrasında birkaç defa bu hareketi tekrar edin.
  • Parmakları olabildiğince gerin ve yanlara açın. Bir süre bu pozisyonda kalın sonrasında yapabileceğiniz kadar sıkı bir şekilde yumruğunuzu sıkın. Birkaç defa daha tekrar edin.
  • Kasları gevşetmek için elleri önünüzde yukarıda tutun ve bileklerden gevşek bir şekilde sarkıtın. Nazik bir şekilde yanlara doğru silkeleyin.
  • Elleri düz bir zeminde dinlendirin. Parmakları birer birer yukarıya kaldırıp indirin.
  • Elleri birleştirin ve parmakları çifter şekilde ayırın.
  • Her bir parmak ucunu baş parmağa sıkıca bastırın.
  • Sağ el ile sol kolu sıkıca kavrayın ve sol el ile dairesel hareketler yapın. Öteki elde de tekrar edin.
  • Parmakları iç içe geçirin bir eli diğerine bastırarak olabildiğince sağa sonrasında da olabildiğince sola bükün. Bu hareket bileği gevşetecektir.

Parmak Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Protezi Türleri ve Özellikleri

Parmak Protezi Türleri ve Özellikleri

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Güncel

DNA Parmak İzinin Alanı

DNA Parmak İzinin Alanı

Güncel

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Isırmak Nedenleri?

Parmak Isırmak Nedenleri?